شوک نفتی در سایه ویروس کرونا

به گزارش مجله عینک آفتابی، سایت بانک جهانی مقاله کووید 19 و سقوط بازار نفت: مقابله با دو بحران در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس منتشر نموده است؛ این مقاله که توسط مرکز پژوهش های اتاق ایران ترجمه شده، به موضوع افت قیمت نفت و کاهش تقاضا در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس پرداخته است. در بخشی از این مقاله چهار سیاست برای یاری به کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تبیین شده است.

شوک نفتی در سایه ویروس کرونا

اپیدمی خطرناک کرونا که خود به تنهایی اقتصاد دنیا را در سراشیبی رشد قرار داده است، اکنون در کنار اثرات دومینوی خود در اقتصاد، قیمت نفت را نشانه گرفته است. از این رهگذر، مسائل اقتصادی اخیر دنیا در کنار اختلال در زنجیره های ارزش دنیای باعث کاهش تقاضا برای کالاها و خدمات در دنیا شده است که از این میان، عمده ترین آن ها در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (GCC) نفت است.

گسترش کرونا موجب شوک منفی عرضه به دلیل افت ظرفیت زنجیره تأمین و همچنین، شوک منفی تقاضا ناشی از کاهش خرید مشتریان شده است. از طرف دیگر، نااطمینانی در خصوص ادامه شیوع این ویروس و تأثیرات آن بر سطح تقاضای کل، به انگیزه های سرمایه گذاری و مصرف داخلی آسیب زده است.

سقوط قیمت نفت به موج دیگری از کاهش تقاضا در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس که نفت و گاز در آن ها مهم ترین بخش را تشکیل می دهد انجامیده است. برای حل این معضلات، کشورهای GCC تا به امروز سیاست های متفاوتی اتخاذ نموده اند. در کنار این اقدامات که هر یک در جای خود مفید بوده اند، چهار پاسخ سیاستی دیگر مطرح شده است که می تواند به این کشورها یاری کند بحران های فعلی را پشت سر بگذارند:

1-اتخاذ پاسخ های سیاستی متناسب با شدت بحران، به معنای اولویت بخشی به توزیع مجدد بودجه و افزایش کارایی مخارج دولت، به تعویق انداختن برنامه های تثبیت اقتصادی تا بعد از فروکش کردن شرایط بحرانی فعلی و احیای کامل اقتصاد، و افزایش مخارج بخش بهداشت و درمان

2-حمایت از بخش خصوصی، به ویژه بنگاه های کوچک و متوسط به معنای افزایش یاری های اقتصادی دولت و تسهیل شرایط اعتباری و نظارتی ضمن اولویت بندی بخش های استراتژیک اقتصاد، تمرکز دولت بر مقررات محیط کسب وکار، به ویژه در حوزه اصلاح قوانین ورشکستگی و تسهیل شرایط تجدید ساختار شرکت ها، استفاده از ظرفیت صندوق های ثروت ملی، و استقراض بین المللی

3-حمایت از خانوارهای آسیب پذیر ازجمله کارگران خارجی و مهاجر در قالب اعطای یاری های نقدی به منظور حفظ سطح مصرف

4-حمایت از کوشش های منطقه ای و دنیای در راستای کاهش خطر ورشکستگی دولت های این منطقه.

ترجمه مقاله بانک دنیای با عنوان کووید 19 و سقوط بازار نفت: مقابله با دو بحران در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس را اینجا بخوانید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "شوک نفتی در سایه ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شوک نفتی در سایه ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید