سهم صادرات نانو در بازار، کدام کشورها محصولات نانوی ایرانی می خرند

به گزارش مجله عینک آفتابی، فناوری نانو رشته ای از دانش کاربردی و فناوری است که موضوع اصلی آن مهار ماده یا دستگاه های در ابعاد کمتر از یک میکرومتر و در مقیاس یک تا 100 نانومتر را شامل می گردد. فناوری نانو را موج چهارم انقلاب صنعتی نامیده اند.

سهم صادرات نانو در بازار، کدام کشورها محصولات نانوی ایرانی می خرند

این علم از ابتدای دهه 1980 میلادی در همه حوزه های علمی وارد شد به گونه ای توسعه یافت که هر روز شاهد نوآوری های جدیدی در رشته هایی چون مهندسی مواد، پزشکی، داروسازی و طراحی دارو، دامپزشکی، زیست شناسی، فیزیک کاربردی، ابزارهای نیم رسانا، شیمی ابرمولکول، مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی شیمی و مهندسی کشاورزی هستیم.

به اعتقاد تحلیل گران فناوری نانو، زیست فناوری و فناوری اطلاعات و ارتباطات سه قلمرو علمی هستند که انقلاب سوم صنعتی را شکل داده اند و نانو تکنولوژی می تواند به عنوان ادامه دانش کنونی پایه های جدیدتری از علم را بنا نهد.

به همین دلیل 2 سند 10 ساله در ستاد توسعه فناوری نانو تدوین شده که اکنون سند دوم در حال اجرایی شدن است. در سند 10 ساله دوم فناوری نانو، توسعه صنعتی و تجاری سازی، ورود به عرصه های جهانی، فرهنگ سازی، برندسازی، توسعه صادرات قید شده است. تاکنون محصولات زیادی در کشور توسط محققان به فراوری رسیده و بخشی از آن صادر شده است.

صادرات 62 میلیون دلاری محصولات نانو

سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو پیش از این در مورد صندلی نانو یادآور شده بود: ما در فراوری علم نانو و از نظر تعداد مقالات رتبه چهارم را دریافت نموده ایم که این رتبه طی 4 سال گذشته نهم یا دهم بوده است.

وی با اشاره به آخرین آمار صادرات محصولات نانو گفت: صادرات در حوزه فناوری نانو طی سال گذشته (1396) برابر با 62 میلیون دلار بوده و حجم بازار نانو این محصولات برابر با 1373 میلیارد تومان بوده که به فروش رسیده است.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو تاکید نمود: ما همیشه درصدد هستیم راه را برای ایجاد بازارهای صادراتی شرکت های دانش بنیان باز کنیم.

وی با اشاره به محصولاتی که قابلیت صادرات را دارند، اعلام کرد: شیشه های مورد استفاده در ساختمان، لوازم الکترونیک، لوازم جانبی تجهیزات، فرش ماشینی و انواع پوشاک را می توان مهمترین اقلام صادراتی نانومحصولات ایرانی در سال 96 دانست. عراق، ترکیه و افغانستان نیز مهمترین مقصدهای صادراتی شرکت های نانویی ایرانی بوده اند.

رتبه بندی صادرات محصولات نانویی

بر اساس آماری که ستادتوسعه فناوری نانو اعلام نموده میزان صادرات محصولات نانویی ایران در سال 96 بیش از 62.4 میلیون دلار و در سال 95، در حدود 36.5 میلیون دلار بوده است.

شیشه های ساختمانی با 34.8 میلیون دلار بیشترین سهم را در صادرات محصولات حوزه فناوری نانو داشته است. لوازم الکترونیک، لوازم جانبی تجهیزات، فرش ماشینی و انواع پوشاک به ترتیب با 8.8، 8.5، 3.6 و 1.9 میلیون دلار در رتبه های دوم تا پنجم مهمترین اقلام صادراتی نانو ساخت ایران در سال 1396 قرار دارند.

جدول رتبه بندی بر اساس میزان صادرات

ردیف حوزه صادراتی میزان صادراتی/ میلیون دلار
1 شیشه های ساختمانی 34.8
2 لوازم الکترونیک 8.8
3 لوازم جانبی تجهیزات 8.5
4 فرش ماشینی 3.6
5 انواع پوشاک 1.9

عراق بیشترین سهم در مصرف محصولات نانوی ایرانی را دارد

همچنین بر اساس آخرین آمار، از منظر مقصد صادرات محصولات نانویی، کشور عراق با 15 میلیون دلار بیشترین سهم را در واردات محصولات مبتنی بر فناوری نانو از ایران داشته است و پس از آن ترکیه و افغانستان به ترتیب با 12.9 و 9.8 میلیون دلار قرار دارند.

در واقع سه کشور همسایه میزبان بیشتر محصولات نانویی ایران هستند.

در رتبه چهارم لهستان قرار گرفته است که 3 میلیون دلار از محصولات نانویی به این کشور اروپایی صادر شده است.

آنالیز دقیق تر کشورهای مقصد محصولات نانویی ایرانی نشان می دهد که کشورهای همسایه ایران بیش از کشورهای دیگر میزبان محصولات نانویی بوده اند، به طوری که 47 میلیون دلار از کل صادرات ایران در سال 96 به کشورهای همسایه بوده است که این موضوع اهمیت تعامل با کشورهای همجوار برای توسعه کسب و کار و بازار نانو را نشان می دهد.

شیشه ساختمانی رایج ترین محصول صادراتی نانویی

این آمار نشان می دهد که صادرات شیشه های ساختمانی به تمام 8 کشور اول مقصد صادراتی محصولات نانویی است. در واقع این محصول را می توان رایج ترین محصول صادراتی ایران قلمداد کرد.

از منظر تنوع صادرات، عراق و ترکیه با خرید شش محصول مختلف از شرکت های ایران سبد خرید متنوع تری نسبت به دیگر مشتریان محصولات نانویی ایران داشته اند و بعد از آن افغانستان با 4 محصول قرار گرفته است.

تفکیک قاره ای راغبان محصولات نانویی ایران

حجم کل فروش (داخلی و خارجی) محصولات نانو در سال 1396، به رقم 13736 میلیارد ریال رسیده که این رقم در سال 1395، در حدود 7044 میلیارد ریال بوده و رشد 95 درصدی را نشان می دهد.

در مجموع از 13736 میلیارد ریال فروش در سال 96، حدود 82 درصد فروش داخلی و 18 درصد صادرات به کشورهای دیگر بوده است.

افزایش کل حجم بازار نانو در سال های 93 ، 94 و 95 به ترتیب 97، 98 و 128 درصد بوده است. از این رو برای پنجمین سال پیاپی در بازه زمانی 1391 تا 1396 شاهد افزایش دو برابری فروش محصولات نانو هستیم.

حجم فروش هدف گذاری شده برای سال 96، رقم 11 هزار میلیارد ریال بود که میزان تحقق یافته بیش از مقدار هدف گذاری شده بود. از کل فروش صورت گرفته در سال 96، نزدیک به 95 درصد از فروش مربوط به کالا، 3 درصد تجهیزات و 2 درصد خدمات است.

از سال 94 تا 96، تعداد 49 کشور میزبان محصولات نانویی ایرانی بوده اند که از جمله این کشورها می توان به آلمان، ایتالیا، استرالیا، سوئیس، سوئد، آمریکا، کانادا، چین و کره جنوبی اشاره نمود.

با تفکیک قاره ای کشورهای واردکننده محصولات نانویی ایران ، آسیا با 88.3 درصد و اروپا با 10.2 درصد بالاترین سهم و قاره های دیگر، سهمی کمتر از یک درصد دارند. بنابراین بیشترین مشتریان نانومحصولات ایران در آسیا و اروپا قرار دارند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "سهم صادرات نانو در بازار، کدام کشورها محصولات نانوی ایرانی می خرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم صادرات نانو در بازار، کدام کشورها محصولات نانوی ایرانی می خرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید