درآمدزایی و اشتغال پایدار با مشاغل خانگی

به گزارش مجله عینک آفتابی، دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی بیشترین تقاضا برای مشاغل خانگی را متعلق به ساکنین شهرها دانست و گفت: یش از 82 درصد متقاضیان اشتغال خانگی را زنان و 18 درصد را مردان تشکیل می دهند.

درآمدزایی و اشتغال پایدار با مشاغل خانگی

مهناز امامدادی در گفت وگو با مجله عینک آفتابی، اظهار کرد: مشاغل خانگی ضمن ایجاد فرصتهای اشتغال برای افراد به ویژه زنان زمینه تجمیع سرمایه های خرد و اندک و عرضه محصولات فراوری شده را فراهم می نماید. امروز بسیاری از کشورهای توسعه یافته بخش اعظمی از بازار اشتغال خود را به مشاغل خانگی اختصاص داده و از ظرفیت شرکت های خرد و کوچک در این خصوص بهره برده اند.

وی با اشاره به اجرای الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی گفت: این طرح به وسیله راهنمایی و مشاوره و استعدادیابی موجب توانمندسازی متقاضیان مشاغل خانگی می گردد. شناسایی ظرفیتها، توانمندی متقاضیان و اتصال به بازار کار از مهمترین اهداف طرح است و جهاد دانشگاهی به عنوان مجری طرح وظیفه تسهیلگری را بر عهده دارد.

به گفته دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی الگوی توسعه مشاغل خانگی متقاضیان را به پشتیبانان و شرکت های بالادستی متصل می نماید و امکان درآمدزایی و اشتغال پایدار را برای افراد به وجود می آورد.

امامدادی مهمترین ویژگی الگوی نوین مشاغل خانگی را انعطاف پذیری آن دانست و گفت:با توجه به مزیتهای نسبی هر منطقه انعطاف لازم در این طرح ایجاد می گردد و در مورد تسهیلات پرداختی نیز خوشخبتانه مشاغل خانگی وابستگی زیادی به تسهیلات ندارند. در گذشته برای ایجاد شغل نیازمند وام و تسهیلات بانکی بودیم و همین امر به اشتغال لطمه می زد ولی امروز پرداخت تسهیلات به ویژه در حوزه مشاغل خانگی در مرحله آخر کار است و افراد با کوشش خود کار را به خاتمه می رسانند و پرداخت وام زمانی در اختیار متقاضیان قرار می گیرد که کار پیشرفت و توسعه لازم را پیدا نموده باشد.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی در عین حال از توانمندسازی مالی 100 نفر از خانواده های زندانیان در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی اطلاع داد و گفت: در راستای حمایت از خانواده های زندانیان، پیش نویس قرارداد چهارجانبه میان انجمن حمایت از زندانیان، وزارت کار، صندوق کارآفرینی امید و سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی تدوین شده که وظیفه آنالیز و شناسایی، اولویت بندی مزیتهای استانی، توانمندسازی متقاضیان، اتصال به بازار و پایدار سازی مشاغل را برعهده دارد.

وی از رشد فعالیتهای پشتیبانی در حوزه مشاغل خانگی اطلاع داد و گفت: بر اساس آمارها بیش از 82 درصد متقاضیان اشتغال خانگی را زنان و 18 درصد را مردان تشکیل می دهند که این نسبت در شهرها بیشتر از روستاها بوده و 74 درصد مشاغل خانگی در شهرها و 26 درصد در روستاها ایجاد شده است. همچنین طی سالهای 1395 تا 1397 جمعا 62 درصد سرپرستان خانوار در حوزه مشاغل خانگی مشغول به کار شده اند که از این تعداد 15 درصد را مردان و 47 درصد را زنان سرپرست خانوار تشکیل داده اند.

به گزارش مجله عینک آفتابی، طرح ملی توسعه مشاغل خانگی از جمله طرح های اشتغال حمایتی ذیل برنامه اشتغال فراگیر است که اجرای آن با نقش آفرینی سازمان جهاد دانشگاهی به عنوان نهاد واسط و تسهیل گر با هدف توانمندسازی و اتصال متقاضیان مشاغل خانگی به بازار فروش محصولات، در هشت استان آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، چهارمحال و بختیاری و لرستان به شکل آزمایشی به اجرا درآمده است. پیش از این دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی از افزایش سقف تسهیلات فردی مشاغل خانگی به 50 میلیون تومان اطلاع داده بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "درآمدزایی و اشتغال پایدار با مشاغل خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درآمدزایی و اشتغال پایدار با مشاغل خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید