آب رسانی بنیاد برکت به 627 روستا در 17 استان کشور

به گزارش مجله عینک آفتابی، بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) به منظور برطرف مسائل دسترسی روستا ها به آب، کار آب رسانی به 627 روستا در 17 استان کشور را به سرانجام رسانده یا در دست اقدام دارد.

آب رسانی بنیاد برکت به 627 روستا در 17 استان کشور

به گزارش گروه اجتماعی مجله عینک آفتابی، دریافتی از معاونت عمرانی و طرح های زیربنایی بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، این بنیاد براساس تأکیدات رییس ستاد اجرایی در مورد خدمت رسانی هر چه بیش تر به روستا های محروم و جلوگیری از مهاجرت روستاییان، 136 پروژه زیربنایی را به منظور آب رسانی به 627 روستا در 17 استان کشور در دست اجرا دارد که از این تعداد، 75 پروژه در 477 روستا به بهره برداری رسیده است.

براساس این گزارش، میزان اعتبار پیش بینی شده از سوی بنیاد برکت برای آب رسانی به 627 روستا تا به امروز بالغ بر 769 میلیارد ریال بوده و شامل احداث مخزن و شبکه ها آب رسانی، عملیات اصلاح و تعویض خط لوله، خرید تانکر آب رسانی، مرمت قنوات، خرید و نصب دستگاه آب شیرین کن، بهسازی چشمه و ... می گردد.

خراسان جنوبی و رضوی، خوزستان، زنجان، فارس، مازندران، کهگیلویه و بویراحمد، کرمان، کرمانشاه، لرستان، قم، مرکزی، هرمزگان، کردستان، ایلام، چهارمحال و بختیاری و تهران، 17 استان تحت پوشش خدمات آب رسانی بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) را تشکیل می دهند.

بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) هم چنین آب رسانی به 366 روستای محروم در مناطق جنوبی کشور را با حجم سرمایه گذاری 375 میلیارد ریال و در قالب 40 پروژه در دستور کار دارد که تا به امروز 23 پروژه به بهره برداری رسیده و فرآیند آب رسانی به 349 روستا انتها یافته است.

این بنیاد 26 پروژه آب رسانی را نیز در استان کهگیلویه و بویراحمد در دست اجرا دارد که از این تعداد، 14 پروژه به بهره برداری رسیده است. با اتمام این 26 پروژه که 106 میلیارد ریال برای آن اعتبار پیش بینی شده است، امکان آب رسانی به 49 روستا و شهرستان در این استان فراهم می گردد.

بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در مجموع 170 پروژه عمرانی و زیربنایی شامل آب رسانی، احداث مدارس، ساخت مسجد و مراکز فرهنگی، پایگاه سلامت، خانه بهداشت، راه سازی، ساخت پل، کتاب خانه، سالن روزشی و. را در استان کهگیلویه و بویراحمد در دست اجرا دارد که از این تعداد، 87 پروژه به بهره برداری کامل رسیده است. اعتبار پیش بینی شده برای اجرایی کردن 170 پروژه عمرانی و زیربنایی در این استان، بالغ بر 655 میلیارد ریال است.

لازم به شرح است، جمعیت مناطق روستایی به عنوان جمعیت مولد کشور، نقش بسیار مهمی در رشد و پیشرفت ایران اسلامی داشته و بر همین اساس، برطرف احتیاج آن ها همیشه مورد توجه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) بوده است. ایجاد اشتغال پایدار برای روستاییان و ارایه خدمات زیربنایی مانند آب رسانی به آن ها، به همین دلیل انجام می پذیرد. این فعالیت ها از جمله برنامه های اصلی این ستاد در روستا ها به شمار می رود که به وسیله بنیاد برکت دنبال می گردد و باعث حفظ و بقای جمعیت روستایی در روستا ها خواهد شد.

بی شک تأمین آب شرب روستا های کشور، به ویژه در مناطقی که از خشک سالی رنج می برند، از اهمیت بالایی برخوردار است. این اقدام علاوه بر جلوگیری از مهاجرت بی رویه روستاییان به شهر ها و بروز مسائل مختلف اجتماعی، فرهنگی، مالی و معیشتی ناشی از حاشیه نشینی در شهرها، باعث حفظ و بقای جمعیت در مناطق مرزی کشور، ارتقای سطح سلامت و بهداشت روستاییان و گسترش عدالت اجتماعی، افزایش درآمد و یاری به معیشت روستاییان به وسیله تأمین آب دام و طیور خانگی روستاییان می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "آب رسانی بنیاد برکت به 627 روستا در 17 استان کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آب رسانی بنیاد برکت به 627 روستا در 17 استان کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید