خبرنگاران تجارت مرزی در جهت بازگشت به روزهای اوج پیش از کرونا

به گزارش مجله عینک آفتابی، تهران- خبرنگاران- در آغازین روزهای تیرماه هیچ یک از مرزهای کشورهای همسایه بسته نیست و فعالیت آنها به روال سابق بازگشته و تحت تاثیر این موضوع تجارت کشور نیز به روزهای اوج خود نزدیک می گردد.

خبرنگاران تجارت مرزی در جهت بازگشت به روزهای اوج پیش از کرونا

مرزهای کشور در دوران کرونا روزهای پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشتند که شاید پیش از آن حتی تصور چنین شرایطی به ذهن فعالان مالی خطور نمی کرد و بلاتکلیفی عظیم ترین شاخصه مشترک بیشتر مرزهای کشور در بازه زمانی اسفند ماه تا پیش از خردادماه بود.

معطل ماندن کامیون ها در مرزها، بلاتکلیفی صادرکنندگان و کاهش تجارت مرزی بخشی از تبعاتی بود که تعطیلی مرزها با خود به همراه آورد. البته که این شرایط برای تمام مرزها مصداق نداشت چرا که مرزهایی همچون افغانستان تن به تعطیلی نداده و با قوت حتی بیش از گذشته به تجارت خود با ایران ادامه دادند، اما مرزهایی همچون مهران و بازرگان تا روزهای آخر در مقابل بازگشایی مقاومت کردند و در نهایت مرز مهران در 19 خرداد و بازرگان در پانزدهمین روز این ماه بازگشایی شدند.

در این مدت راه های جایگزینی برای ادامه فرایند تجارت بین ایران و کشورهای همسایه در پیش گرفته شد؛ مانند مرز رازی که اقلام به صورت ریلی حمل و نقل شده و بخشی از کاهش تجارت ایران و ترکیه بواسطه این مرز جبران شد. با این حال کاهش آمار تجارت با کشورهایی همچون عراق، نتیجه گریز ناپذیر بسته بودن مرزها به مدت سه ماه بود.

چنانچه پیش از این حمید حسینی ، رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق نیز از کاهش حدود 450 میلیون دلاری صادرات در فروردین ماه سال جاری خبر داده و به مجله عینک آفتابی اظهار داشت: سال گذشته ماهانه حدود 750 میلیون دلار و در سال حدود 9 میلیارد دلار به عراق صادر می شد، اما در فروردین ماه سال جاری رقم صادرات به عراق حدود 300 میلیون دلار بوده و عراق که همواره دومین مقصد صادراتی کشور بود، به رتبه سوم پس از چین و امارات تنزل یافت.

البته حسینی تاکید نمود پس از باز شدن مرزها می توانیم کمبود صادرات در این مدت را جبران کنیم. روسای دیگر اتاق های مشترک بازرگانی که تجارتشان به دلیل تعطیلی مرز با خلل روبرو شده بود نیز نظر مشابهی داشته و معتقد بودند از یک سو تجارت کل جهان به دلیل شرایط کنونی تحت الشعاع قرار گرفته و از سوی دیگر این اثرات کوتاه مدت بوده و در بلند مدت می توان آن را جبران کرد.

بنا بر اعلام روح الله لطیفی سخنگوی گمرک ایران به مجله عینک آفتابی امروز و در آغازین روزهای تیر ماه هیچ یک از مرزهای کشورهای همسایه بسته نیست و فعالیت آنها به روال سابق بازگشته است. مهرداد سعادت، رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه نیز به مجله عینک آفتابی اظهار داشت که حجم تجارت و کالاهایی که می خواهد از خاک ترکیه ترانزیت گردد پس از بازگشایی مرز به صورت خیلی محسوس افزایش داشته و کوشش بر این است که عقب افتادگی تجاری در سه ماه گذشته به سرعت جبران گردد.

از یک سو باز شدن تمام مرزهای کشورهای همسایه باعث شده تجارت با این کشورها با سرعت بیش از گذشته در جریان باشد، از سوی دیگر روش های ترانزیت در زمان تعطیلی مرزها همچون تجارت ریلی از مرز رازی هنوز به قوت خود باقی بوده و در کنار مرز بازرگان مشغول فعالیت است که این امر منجر به سرعت دریافت تجارت با کشور ترکیه شده است. با این روال می توان امیدوار بود که در مدت زمان نه چندان طولانی، افت تجاری چند ماه گذشته جبران گردد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران تجارت مرزی در جهت بازگشت به روزهای اوج پیش از کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تجارت مرزی در جهت بازگشت به روزهای اوج پیش از کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید