آمار صادرات و واردات سال 98 اعلام شد

به گزارش مجله عینک آفتابی، به گزارش تجارت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی گمرک ایران، مهدی میراشرفی، رئیس کل گمرک ایران، با اشاره به رسیدن حجم صادرات و واردات کشور به بیش از 169 میلیون تن در سال 98 گفت: میزان صادرات کشور از لحاظ وزنی به 133/9 میلیون تن رسید که تقریبا معادل 3 برابر میزان وزنی واردات است. این افزایش، رکوردی در تاریخ صادرات غیر نفتی در شاخص وزنی ایران بوده و نسبت به مدت مشابه در سال 97، رشد 13/5 درصدی را تجربه کرده است.

آمار صادرات و واردات سال 98 اعلام شد

او اضافه نمود: میزان وزنی واردات سال 98 به 35/3 میلیون تن رسید که نسبت به مدت مشابه 9/3 درصد افزایش یافته است.

رئیس کل گمرک تاکید کرد: علیرغم تحریم های ظالمانه کشور در بنادر و مرزهای زمینی و هوایی، توانستیم حدود 134 میلیون تن صادرات و 35 میلیون تن واردات در سال 98 داشته باشیم و با رسیدن رقم وزنی واردات به یک سوم میزان صادرات، رکورد جدیدی در این زمینه ثبت کنیم.

85درصد کالاهای وارداتی ملزومات اولیه تولید بوده است

میراشرفی در خصوص ترکیب کالاهای وارداتی به کشور توضیح داد: بیش از 85 درصد کالاهای وارداتی، نهاده های تولید، مواد اولیه تولید، ماشین آلات خط تولید و کالاهای واسطه ای تولید بوده و این ترکیب به این معناست که واردات در راستا رونق تولید اجرا شده است که با رونق تولید، افزایش صادرات را شاهد خواهیم بود.

او درباره ترکیب کالاهای صادراتی نیز گفت: کالاها و فرآورده های پتروشیمی دارای بیش ترین سهم در ارزش صادرات کشور بوده که حاکی از فاصله دریافت کشور از خام فروشی و حرکت به به سمت صادرات و فروش فرآورده های نفتی، است.

رئیس کل گمرک اولین شریک تجاری کشور در سال 98 را چین گفت و اضافه نمود: در سال 98 بیشترین صادرات را به چین داشتیم و پس از آن کشورهای عراق با حدود 9 میلیارد، ترکیه با 5 میلیارد، امارات متحده عربی با 4/5 میلیارد و افغانستان با 2/3 میلیارد دلار، 5 مقصد اولیه صادرات ایران بودند که نشان می دهد، 5 شریک اول صادرات کشورمان از کشورهای آسیایی و اغلب از همسایگان ایران بوده اند.

میراشرفی در خصوص شرکای وارداتی ایران گفت: چین با 11/2 میلیارد دلار شریک اول ایران در واردات بوده و پس از آن امارات متحده عربی با 8/9، ترکیه با 4/9، هند با 3/6 و آلمان با 2/1 میلیارد دلار 5 شریک اول ایران در واردات هستند.

او در خصوص ترکیب کالاهای وارداتی نیز اظهار کرد: این کالاها شامل دو دسته 10 قلم و 25 قلم می شود که در خصوص 25 قلم کالا، 25 میلیون تن نهاده های تولید، نهاده های دامی، کالاهای اساسی، تجهیزات پزشکی و دارو وارد شده است.

رئیس کل گمرک یکی از دلایل اصلی کاهش یا ثبات قیمت مرغ و فرآورده های مربوط به آن را افزایش واردات کالاهای اساسی و نهاده های دامی به کشور به میزان 3میلیون تن بیش تر از سال قبل دانست و اضافه نمود: بر اساس آمار گمرک 29/7 میلیارد دلار کالاهای واسطه ای، 5/9 میلیارد دلار کالاهای سرمایه ای و 8 درصد کالاهای مصرفی در سال 98 وارد کشور شده است.

منبع: تجارت نیوز

به "آمار صادرات و واردات سال 98 اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمار صادرات و واردات سال 98 اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید