دردسر تازه برای جانسون، لایحه عدم صلاحیت دولت انگلیس تحویل مجلس شد

به گزارش مجله عینک آفتابی، ایرنا نوشت: کمتر از 24 ساعت پس از آغاز نخست وزیری بوریس جانسون، رهبر حزب لیبرال دمکرات لایحه عدم صلاحیت دولت جدید را به چالش کشید.

دردسر تازه برای جانسون، لایحه عدم صلاحیت دولت انگلیس تحویل مجلس شد

جو سوینسون رهبر جدید حزب لیبرال دموکرات روز پنجشنبه لایحه ای را به مجلس ارائه کرد که اگر پیروز به کسب رای اکثریت نمایندگان بشود، دولت طرفدار برگزیت جانسون پیش از خاتمه مهلت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا برکنار شود. به این ترتیب انتخابات سراسری آغاز خواهد شد و در بهترین حالت دولت جدید تا 25 اکتبر یعنی یک هفته پیش از مهلت برگزیت تشکیل خواهد شد.

در متن این لایحه آمده است که نمایندگان مجلس به نخست وزیر اعتماد ندارند، با گزینه خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا و طولانی شدن تعطیلی مجلس مخالف هستند.

جانسون که دیشب رسما کار خود را در کسوت نخست وزیری انگلیس آغاز کرد از طرفداران خروج این کشور از اتحادیه اروپا، حتی بدون رسیدن به توافق است. نزدیکان وی چندی پیش عنوان کردند که او قصد دارد تا مجلس را کمی دیرتر از موعد مرسوم بازگشایی تا از این فرصت برای تحقق برگزیت بهره برداری کند.

جانسون پیشتر نیز طرح تعلیق مجلس را به عنوان گزینه ای برای خروج از بن بست برگزیت با ترزا می نخست وزیر انگلیس مطرح کرده بود که با مخالفت رئیس مجلس و شمار زیادی از نمایندگان روبرو شده بود.

او همچنین دیروز در اولین نطق خود برابر دفتر نخست وزیری انگلیس گفته بود که این کشور بایستی برای خروج بدون دست یابی به توافق از اتحادیه اروپا آماده باشد.

جانسون گفت: این کشور طبق مهلت تعیین شده از سوی اتحادیه اروپا، بدون هیچ اما و اگری 31 اکتبر (9 آبان) با یک توافق بهتر از اتحادیه اروپا خارج خواهدشد. وی ابراز امیدواری کرد که در 99 روز باقیمانده توافق بهتری را با اتحادیه اروپا به دست خواهد آورد. اما اگر توافق حاصل نشد، این کشور 39 میلیارد پوندی را که در توافق دولت پیشین برای خروج از اتحادیه اروپا تعیین شده بود را پرداخت نمی کند.

با این حال جو سوینسون که تقریبا هم زمان با جانسون به عنوان رهبر حزب لیبرال دمکرات انتخاب شد، اظهار داشت که تمام تلاش خود را برای توقف برگزیت به کار می بندند.

وی گفت که انگلیس آینده بهتری را در صورت ادامه عضویت در اتحادیه اروپا تجربه خواهد کرد.

بر اساس آخرین تصمیم شورای اروپا، انگلیس تا 31 اکتبر (9 آبان) فرصت دارد تا طرح برگزیت را به تأیید مجلس برساند، برگزیت را متوقف یا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج شود.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "دردسر تازه برای جانسون، لایحه عدم صلاحیت دولت انگلیس تحویل مجلس شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دردسر تازه برای جانسون، لایحه عدم صلاحیت دولت انگلیس تحویل مجلس شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید