شورای نگهبان و مطالبه شفافیت هزینه های نامزدها

به گزارش مجله عینک آفتابی، شفاف شدن هزینه های تبلیغاتی نامزد های انتخابات و محل تامین آنها، برای داشتن مجلسی تمیز و سالم، ضروریست. چه خوبست شورای نگهبان در دفاع از قانون اساسی و حق مردم، از ابزار کارامد شفافیت، استفاده کند.

شورای نگهبان و مطالبه شفافیت هزینه های نامزدها

به گزارش گروه دیگر رسانه های مجله عینک آفتابی، سیدامیر سیاح در یادداشتی نوشت: قانون انتخابات مجلس باوجود اصلاح مکرر، هنوز یکی از ناقص ترین قوانین کشور محسوب میشود به طوری که یک متقلب شارلاتان می تواند چهره واقعی خودرا از نهاد ناظر بر انتخابات مخفی کند و با پولهای مشکوک، تبلیغات انتخاباتی وسیعی هم راه بیاندازرد.

دلسوزان نظام، اعضای شورای نگهبان و گروه های عدالتخواه و فسادستیز، بارها از دولت و مجلس خواسته اند برای واردنشدن پولهای کثیف به انتخابات و هزینه های کلان برای تبلیغات، قانون انتخابات را اصلاح کنند اما دولت و مجلس ترجیح داده اند دست به ترکیب فعلی قانون انتخابات نزنند.

اینکه چرا دولت و مجلس برای جلوگیری از ورود پولهای کثیف و شارلاتانها به انتخابات، انگیزه ای ندارند، پدیده قابل تاملی است و بموقع باید موشکافی شود اما تعلل دولت و مجلس برای منع استفاده از پولهای کثیف در انتخابات، دلیل نمی شود شورای نگهبان هم در این مهم، دست روی دست بگذارد.

خوشبختانه فناوری های جدید میتوانند برای یافتن پولهای کثیف و جلوگیری از تاثیرگذاری آنها در انتخابات، به شورای نگهبان کمک کنند.

این شورا برای صیانت قوه مقننه از فساد، میتواند از همه داوطلبان ورود به مجلس بخواهد میزان و منابع تامین هزینه های تبلیغاتی شان را حداقل برای شورای نگهبان (و چه بهتر برای عموم مردم) شفاف کنند.

هرکس میخواهد کننده مجلس شود، طبعا باید پاکدست هم باشد و باید بتواند شورای نگهبان را مستندا قانع کند پول تبلیغاتش را از چه محلی تامین میکند.

می توان انتظار داشت با اعلام همین شرط شفافیت زا، بسکمک از شارلاتانها، مانند خفاش که از نور میگریزد، قید حضور در مجلس را میزنند.

اگرهم عده ای صریح بگویند بودجه تبلیغاتشان را از فلان واردکننده یا تاجر یا کارخانه دار میگیرند، هرچند تامین مالی نامزدهای انتخابات، جرم نیست اما می تواند به مردم در تشخیص نامزدهای خادم از خائن کمک کند. اگر هم کسی منابع مالی اش را کتمان کرد یا در اعلام رقم هزینه های انتخاباتی اش بی صداقتی کند، بالاخره در خطر رسوایی قرارمیگیرد.

شفاف شدن هزینه های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات و محل تامین آنها، برای داشتن مجلسی تمیز و سالم، ضروریست. چه خوبست شورای نگهبان در دفاع از قانون اساسی و حق مردم، از ابزار کارامد شفافیت، استفاده کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "شورای نگهبان و مطالبه شفافیت هزینه های نامزدها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای نگهبان و مطالبه شفافیت هزینه های نامزدها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید