روسیه به تهدید ایران برای خروج از اِن.پی.تی واکنش نشان داد

به گزارش مجله عینک آفتابی، معاون وزیر خارجه روسیه در وکنش به تهدید ایران برای خروج از معاهده عدم اشاعه، آن را ابزاری مهم برای امنیت جهانی توصیف کرد.

روسیه به تهدید ایران برای خروج از اِن.پی.تی واکنش نشان داد

به گزارش گروه بین الملل مجله عینک آفتابی، سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه امروز (دوشنبه) به صحبت های محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران مبنی بر احتمال خروج از معاهده عدم اشاعه (NPT)، واکنش نشان داد.

ریابکوف در گفت وگو با شبکه ریانووستی شرح داد: این موضع جدیدی از طرف ایرانی نیست. آنها بارها در گذشته در سطوح مختلفی آن را نشان داده بودند. همکاران ایرانی ما به خوبی مطلع هستند که از نظر ما زیر سوال بردن پایبندی ایران به اِن.پی.تی صحیح نیست.

بر این اساس، وی معاهده عدم اشاعه را ابزاری مهم برای امنیت جهانی توصیف نموده و گفت: مخصوصا با در نظر دریافت فرایند هشدار دهنده ای که در حوزه کنترل تسلیحاتی و عدم اشاعه در حال شکل دریافت است. ما امیدواریم چنین چیزی (خروج ایران از اِن.پی.تی) رخ ندهد.

ظریف امروز در شرح برنامه وزارت خارجه ایران در مقابله با تصمیم اخیر کشورهای اروپایی برجام مبنی بر شروع مکانیسم حل اختلاف در برجام، گفته بود: گام های کاهش تعهدات تمام شده اما اگر اروپایی ها به رفتار بلاوجه خود ادامه دهند یا پرونده ایران را به شورای امنیت بفرستند، از NPT خارج خواهیم شد. (جزئیات بیشتر)

کشورهای آلمان، فرانسه و انگلیس هفته قبل در اقدامی که آن را کوشش برای حفظ برجام خواندند، با انتشار بیانیه ای، ساز و کار حل اختلاف در چارچوب برجام را فعال کردند. جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اما مدعی است: هدف مکانیسم حل اختلاف، یافتن راهکارها و بازگشت به پایبندی کام در چارچوب برجام است. مسئله، اعمال تحریم نیست.

این مکانیسم روندی است که در صورت طی کردن کامل مراحل، به بازگرداندن تحریمهای سازمان ملل علیه ایران منتهی خواهد شد. با این حال دیپلماتهای اروپایی مدعی هستند که هدف این تصمیم حفظ توافق هسته ای به وسیله بحث و رایزنی با ایران برای بازگشت به تعهداتش ذیل برجام است، نه بازاعمال تحریمهای سازمان ملل.

منبع: خبرگزاری فارس

به "روسیه به تهدید ایران برای خروج از اِن.پی.تی واکنش نشان داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه به تهدید ایران برای خروج از اِن.پی.تی واکنش نشان داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید