تغذیه زنان باردار در دوران کرونا، نقش آنتی اکسیدان ها

به گزارش مجله عینک آفتابی، استادیار گروه تغذیه بالینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: زنان باردار باید با رعایت پروتکل های بهداشتی و پیروی از یک رژیم غذایی متعادل، از ابتلا به کرونا پیشگیری کنند.

تغذیه زنان باردار در دوران کرونا، نقش آنتی اکسیدان ها

به گزارش مجله عینک آفتابی به نقل از خبرگزاری مهر، غزاله اسلامیان، افزود: یکی از نعمت های فصل تابستان، فراوانی میوه ها و سبزی های متنوع و رنگین کمانی است که سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند. این آنتی اکسیدان ها نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن به ویژه در دوران همه گیری ویروس کرونا دارند. توصیه می شود از هر یک از میوه ها و سبزی های سبز، زرد، قرمز و بنفش در وعده ها و میان وعده های غذایی روزانه به صورت متنوع و متعادل دریافت نمایند.

وی با بیان اینکه مادران باردار باید به مصرف منابع پروتئینی توجه ویژه ای داشته باشند، گفت: این افراد باید به میزان نیاز از لبنیات کم چرب، تخم مرغ، گوشت های سفید و قرمز و حبوبات در برنامه غذایی روزانه مصرف نمایند. در مقابل فست فودها، غذاهای پرچرب و سرخ شده، چربی های جامد، قندهای ساده و شیرینی های ناسالم را از رژیم غذایی روزانه حذف نمایند و تا حد امکان از مغز دانه ها و روغن های گیاهی که سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند، به مقدار مناسب مصرف نمایند.

استادیار گروه تغذیه بالینی و رژیم درمانی دانشکده علوم تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: مادران باردار طبق تجویز متخصص زنان، مکمل های تغذیه ای را دریافت و از مصرف خودسرانه مکمل ها و گیاهان دارویی اجتناب نمایند.

اسلامیان در ادامه درباره یبوست در دوران بارداری گفت: به منظور پیشگیری از ابتلاء به یبوست در دوران بارداری، به سه عامل مهم دریافت آب به میزان کافی، دریافت فیبرها به میزان کافی و فعالیت بدنی منظم داشته باشید که اگر هر یک از این سه مورد به دلیلی به میزان کافی وجود نداشته باشد، احتمال ابتلاء به یبوست افزایش می یابد. البته مادران در مورد میزان مجاز فعالیت بدنی حتماً با متخصص زنان مشورت نمایند.

وی همچنین بر مصرف سبزی ها همراه با وعده های غذایی، نان و غلات سبوس دار، روغن زیتون، میوه های خشک خیسانده شده در آب، حبوبات و حذف مواد غذایی حاوی کافئین در دوران بارداری تاکید کرد و گفت: مادران بارداری که از مکمل آهن استفاده می نمایند، ممکن است تغییر نوع مکمل آهن در بهبود یبوست آنها مؤثر باشد، بنابراین با پزشک خود مشورت نمایند و از مصرف خودسرانه مسهل ها پرهیز نمایند چرا که با مصرف بیش از حد مسهل ها، روده ها ممکن است به آنها عادت نمایند و یبوست در دراز مدت تشدید شود.

منبع: جام جم آنلاین

به "تغذیه زنان باردار در دوران کرونا، نقش آنتی اکسیدان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغذیه زنان باردار در دوران کرونا، نقش آنتی اکسیدان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید