خبری امیدوارکننده؛ ژنوم ویروس کرونا به سرعت تغییر نمی کند!

به گزارش مجله عینک آفتابی، محققان ژنتیک معتقدند ژنوم ویروس کرونا به سرعت تغییر نمی کند، خبری که باعث امیدواری سازندگان واکسن شده است.

خبری امیدوارکننده؛ ژنوم ویروس کرونا به سرعت تغییر نمی کند!

به گزارش خبرنگار دانشمندان و پژوهشگران بین المللی ژنوم های بیش از 47 هزار نمونه مختلف ویروس، که باعث ابتلا به کووید-19 می شود را در ماه ژانویه بررسی کردند.

این محققان در حال بررسی ویروسی هستند که کووید-19 را ایجاد کرده و همچنین به دنبال تغییرات ژنتیکی که می تواند واکسن را بی اثر جلوه دهد هستند اما تا به امروز به هیچ نتیجه قطعی نرسیده اند.

اِماهودکروفت، اپیدمیولوژیک مولکولی در دانشگاه بازل سوئیس می گوید: از نظر من هیچ چیز نگران کننده ای تا به امروز در نحوه جهش کرونا ویروس یا سرعت جهش آن وجود ندارد، من فکر نمی کنم در کوتاه مدت مسئله تغییر جهش ژنوم ویروس کرونا برای ما مشکل ساز شود.

تغییرات اندک ژنوم، تاثیری در تولید واکسن ویروس کرونا نخواهد داشت

پیتر تیلن، دانشمند و ژنتیک دان ارشد آزمایشگاه فیزیک کاربردی جان هاپکینز درباره تغییر ژنوم ویروس کرونا می گوید: تا به امروز تعداد جهش های ایجاد شده بین 4 تا 10 تفاوت ژنتیکی در سویه های ویروس کرونا بوده است، که این تغییرات اندک تاثیری در تولید واکسن ویروس کرونا نخواهد داشت. تحقیقات نشان می دهد با وجود اینکه این ویروس تعداد زیادی از مردم را مبتلا کرده است، اما تعداد جهش هایش نسبتا کم بوده و به نظر می رسد یک واکسن منفرد می تواند بزودی باعث پیشگیری ویروس کرونا شود که دیگر نیازی به ساخت واکسن جدید در هر سال نیست.

تیلن می گوید: امروز ما تعداد بسیار زیادی از ژنوم کرونا ویروس را داریم که به پایگاه داده های بین المللی ارسال شده اند و ژنوم های جدید هم هر روز توسط تیم هایی از دانشمندان از سراسر جهان به این پایگاه اضافه می شوند.

او می افزاید: ما در اطلاعات به دست آمده به دنبال شباهت بین ژنوم ویروسی که برای اولین بار پدید آمده است با ژنوم های که امروز در اختیار داریم هستیم و می خواهیم اگر تغییری در ژنوم به وجود آمده است را مورد بررسی قرار دهیم.

باوجود تغییرات اندک در ژنوم ویروس کرونا، همچنان نگرانی هایی در مورد تغییر جهش این ویروس وجود دارد، زیرا SARS-CoV-2 نوعی ویروس است که قادر به تغییر سریع ژن های کووید-19 هستند، اما برخلاف بسیاری از ویروس های مشابه، ویروس کرونا از یک سیستم تصحیح استفاده می کند تا هنگام شروع تولید نسخه هایی از خودش، خطایی در کد ژنتیکی بگیرد.

این ژنتیک دان ادامه می دهد: اگر این ویروس در کد ژنتیکی خود چیزی غیرعادی یا جدید مشاهده کند، اجازه تولید آن را نمی دهد و همه این موضوعات تولیدکنندگان واکسن را امیدوار تر از پیش کرده است. اهداف ساخت و تولید واکسن ها به همان شکل اولیه که در ژانویه طراحی کرده بودیم، باقی می مانند.

تیلن می گوید: تغییرات احتمالی ژنوم ویروس کرونا در صورت ایجاد در یک محل خاص اتفاق میفتد و این محل خاص می تواند مکان های ژنتیکی که بر روی پروتئین سنبله تأثیر می گذارند، باشد که این خود نگران کننده است. (پروتئین سنبله که دانشمندان نخستین بار توسط میکروسکوپ الکترونی در یک ویروس کرونا مشاهده کردند و در آن یک پروتئین فعال تاجی شکل را دیدند).

غیرفعال کردن پروتئین تاج خورشیدی، ویروس کرونا را از پا در می آورد

محققان بر این باورند که با هدف گیری و غیرفعال کردن پروتئین سنبله می توانند ویروس کرونا را از پا در آورند. پروتئین های سنبله همان تاج هایی شبیه به پیاز روی ویروس کرونا هستند که به سلول های سالم می چسبند و آن ها را آلوده می کنند. در واقع پروتئین های سنبله مشخصه ویژه ویروس کووید 19 هستند. واکسن های کرونا ویروس که اکنون توسط کشور های مختلف در دست تهیه است، برای اثربخشی به صورتی طراحی شده اند تا سیستم ایمنی بدن آموزش مقابله با پروتئین سنبله را داشته باشد و بتواند با آن مبارزه کند.

به گفته او این یک استراتژی خوب است و امید می رود تا نتیجه مثبتی به همراه داشته باشد.

این دانشمند می گوید: اهداف طراحی واکسن ها امروز به همان صورتی باقی می مانند که ما آن ها را در ژانویه طراحی کرده بودیم.

خوشبختانه ویروس کرونا تا به امروز برخلاف دیگر ویروس ها که در گذشته به وجود آمده و شناخته شده اند، متفاوت است به طوری که ویروس های دیگر سال به سال ژنوم آن ها تغییر می کند و همین امر باعث می شود تا اثرگذاری واکسن و دارو های تولید شده برای آن ها کاهش پیدا کند، برای مثال آنفلوانزا دائماً پروتئین های سطح خود را تغییر می دهد و این باعث می شود که سالانه واکسن مربوط به این بیماری نیاز به تغییر داشته باشد.

هودکروفت هم در این باره می گوید: آنفلوانزا واقعاً عاشق تغییر است و به همین دلیل می توانیم بگوییم واکسن این ویروس از فصلی به فصلی دیگر متغییر است. اما ویروسی مانند سرخک که ژنوم آن طی سال ها نسبتاً پایدار مانده است و وقتی واکسن این بیماری را به فرزندانمان در دوران کودکی تزریق می کنیم باعث می شود یک سیستم ایمنی بسیار قوی در برابر ویروس سرخک داشته باشند و برای یک عمر بدون نگرانی از مبتلا به آن زندگی کنند.

او افزود: بررسی ها درمورد ویروس کرونا تا به امروز نشان می دهد که این ویروس چیزی بین آنفلوانزا و سرخک است.

هودکروفت ادامه داد: امیدواریم تا بزودی داروی درمان کرونا را پیدا کنیم. اما سوال بزرگ این است که داروی کشف شده همان واکسنی است که یک بار میزنیم و دیگر به کرونا مبتلا نمی شویم یا تغییرات ژنوم اجازه اینکار را نمی دهد و ما مجبوریم هر دو سال یک بار آن را تزریق کنیم.

او گفت: دانشمندان از اینکه ویروس کرونا جدید است یا نه هنوز مطمئن نیستند و نتوانسته ایم تنوع کامل جهش ویروس را در افراد مختلف ببینیم و باید با بررسی جهش های مختلف در جامعه آماری زیاد از این ویروس درموردش نظر دهیم. زمان در دست ما نیست که به آن سرعت ببخشیم و فقط باید منتظر بمانیم تا ببینیم چه اتفاقی می افتد.

در حال حاضر، دانشمندان و پژوهشگران تولید واکسن باید با بررسی بیشتر بر روی ژنوم های مختلف از ویروس کرونا، ثابت کنند که می توانند واکسن هایی تولید کنند که ایمن و مؤثر باشند و باید این اطمینان را هم بدهند که بعد از کشف این دارو بتوانند مقدار انبوهی از آن را تولید کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "خبری امیدوارکننده؛ ژنوم ویروس کرونا به سرعت تغییر نمی کند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبری امیدوارکننده؛ ژنوم ویروس کرونا به سرعت تغییر نمی کند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید