اولین ماه نورد ژاپن در سال 2021 به ماه ارسال خواهد شد

به گزارش مجله عینک آفتابی، شرکت Astrobotic میخواهد تا در سال 2021 ماه نشین Peregrine را روانه سطح ماه کند. این ماه نشین محموله های متنوعی را از شرکت ها و سازمان های فضایی کشورهای مختلف به ماه منتقل خواهد نمود که اولین ماه نورد ژاپن نیز در میان آن ها خواهد بود.

اولین ماه نورد ژاپن در سال 2021 به ماه ارسال خواهد شد

این ماموریت اولین پرواز ماه نشین Peregrine و موشک United Launch Alliance خواهد بود. احتمالا در این ماموریت برای اولین بار فضاپیمای یک شرکت خصوصی در سطح ماه فرود خواهد آمد.

ماه نشین Pregrine نزدیک به 30 محموله را به ماه منتقل خواهد نمود. بخشی از تجهیزات ناسا نیز در این ماموریت به ماه ارسال خواهند شد. اما ناسا تنها مشتری این شرکت فضایی خصوصی نیست و شرکت ها و سازمان های فضایی دیگری نیز با شرکت Astrobotic همکاری خواهند کرد. پیش از این یک شرکت فضایی خصوصی انگلیسی به نام Spacebit نیز اظهار داشت که اولین ماه نورد انگلیس را با ماه نشین Peregrine روانه ماه خواهد نمود.

اولین ماه نورد ژاپن نیز در این ماموریت به فضا ارسال خواهد شد. ماه نورد کوچکی که Yaoki نام گرفته و باز هم یک شرکت فضایی خصوصی مسئولیت ساخت آن را بر عهده داشته است.

شرکت Dymon که ماه نورد Yaoki را طراحی نموده است اعلام نموده که این ماه نورد تا کنون بیش از صد آزمایش مختلف را پشت سر گذاشته است. طبق اعلام مدیر این شرکت Yaoki ماه نورد بسیار کوچک چرخداری است که از سوی دیگر بازدهی بسیار بالایی خواهد داشت.

این تنها شروع کار شرکت Dymon برای کاوش ماه است. این شرکت ژاپنی میخواهد تا سال 2030 صد ماه نورد مشابه را به سطح ماه ارسال کند.

ماه نشین Peregrine شرکت Astrobotic در اولین ماموریت خود در سال 2021 حدود سی محموله را به سطح ماه خواهد برد. از این میان 14 محموله متعلق به ناسا هستند.

این شرکت فضایی خصوصی قراردادی حدودا هشتاد میلیون دلاری با ناسا امضا نموده و یکی از همکاران ناسا برای پروژه بزرگ بازگشت به ماه خواهد بود. شرکت Intuitive Machines یکی دیگر از همکاران ناسا در این پروژه خواهد بود.

پیش از این قرار بود شرکت Orbit Beyond نیز در این زمینه با ناسا همکاری کند و اواخر تابستان سال 2020 اولین ماه نشین را در این مجموعه از ماموریت ها به ماه ارسال کند. با این وجود چندی پیش این شرکت اظهار داشت که نمی تواند در این زمان بسیار محدود از عهده این کار بربیاید.

این سری از ماموریت ها مقدمه ای برای برنامه آرتمیس ناسا خواهند بود که قرار است در جریان آن فضانوردان در سال 2024 قدم بر سطح ماه بگذارند.

تا کنون تنها سه کشور شوروی، آمریکا و چین پیروز به فرود فضاپیما بر سطح ماه شده اند. آخرین کوشش برای فرود فضاپیما بر سطح ماه نیز مربوط به ماموریت چاندرایان 2 هند بود که با شکست روبرو شد.

اکنون نوبت شرکت های فضایی خصوصی است تا گام بعدی را در کاوش فضای بی کران بردارند.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از ماه نورد کوچک ژاپنی در کنار ماه نشین Peregrine.

Credit: Astrobotic/Dymon

منبع: دیجیکالا مگ

به "اولین ماه نورد ژاپن در سال 2021 به ماه ارسال خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین ماه نورد ژاپن در سال 2021 به ماه ارسال خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید