نیروی بادی فراساحلی صنعت یک تریلیون دلاری می شود

به گزارش مجله عینک آفتابی، آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد نیروی بادی فراساحلی با کاهش شدید هزینه ها و بهبود فناوری که امکان بهره برداری بیشتر از منابع انرژی پاک را فراهم کرده است، می تواند به صنعتی به ارزش یک تریلیون دلار تبدیل شود.

نیروی بادی فراساحلی صنعت یک تریلیون دلاری می شود

به گزارش مجله عینک آفتابی، آژانس بین المللی انرژی گفت جایگزینی نیروهای تجدیدپذیر به جای سوخت فسیلی برای دستیابی به اهداف مقابله با افزایش گرمای جهانی حائز اهمیت است و توسعه نیروی بادی فراساحلی می تواند از تولید پنج تا هفت میلیارد تن دی اکسید کربن که بخش نیرو در سطح جهانی تولید می کند، جلوگیری کند.

این آژانس در مطالعاتی که آن را جامع ترین گزارش تهیه شده از نیروی بادی فراساحلی تا به امروز خواند، گفت نیروی تولید شده توسط توربینهای بادی در دریا تنها 0.3 درصد از تولید جهانی برق را تشکیل می دهد. با این حال بر مبنای سیاستهای فعلی و پیشنهادی، ظرفیت نیروی بادی فراساحلی تا دو دهه آینده 15 برابر خواهد شد و این بخش را به صنعتی به ارزش یک تریلیون دلار تبدیل می کند.

فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی اظهار کرد: در دهه گذشته دو بخش مهم نوآوریهای فناوری، با کاهش هزینه ها، تحولی را در سیستم انرژی ایجاد کرد که شامل انقلاب شیل و ظهور فوتوولتائیک خورشیدی بوده است و نیروی بادی فراساحلی از این پتانسیل برخوردار است که با کاهش شدید هزینه، در کنار این دو قرار بگیرد.

طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی، سال گذشته ساخت یک پروژه نیروی بادی فراساحلی به ظرفیت یک گیگاوات، بیش از چهار میلیارد دلار هزینه داشت اما این هزینه تا یک دهه آینده بیش از 40 درصد کاهش پیدا خواهد کرد. در اروپا نیروی بادی فراساحلی از نظر هزینه به زودی از نیروگاههای گازسوز و فوتوولتائیک خورشیدی و نیروی بادی در خشکی، مقرون به صرفه تر خواهد شد و در چین تا سال 2030 می تواند با نیروگاههای زغال سوز جدید رقابت کند. با این حال برای تحقق چنین پیش بینی، به سرمایه گذاریهای بزرگ و اقدامات سیاستی واقعی نیاز است.

بر اساس گزارش رویترز، نخستین توربینهای بادی فراساحلی در سال 1991 در دانمارک نصب شد که سال گذشته 15 درصد از برق خود را از طریق نیروی بادی فراساحلی تامین کرد.

انگلیس اکنون بزرگترین ظرفیت نیروی بادی فراساحلی را دارد اما این صنعت به خصوص در آمریکا و کشورهای آسیایی از جمله تایوان و ژاپن رو به رشد است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نیروی بادی فراساحلی صنعت یک تریلیون دلاری می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیروی بادی فراساحلی صنعت یک تریلیون دلاری می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید