الفتح، برهم صالح را محکوم کرد

به گزارش مجله عینک آفتابی، فارس نوشت: یکی از نمایندگان ائتلاف الفتح ضمن انتقاد شدید از رئیس جمهور عراق، گفت او به صورت غیر مسئولانه و بدون هیچ توجیهی با نقض قانون اساسی، بی فایده تلاش می کند اراده آمریکا را به گروه های سیاسی تحمیل کند.

الفتح، برهم صالح را محکوم کرد

میثاق ابراهیم الحامدی نماینده ائتلاف الفتح، به شدت از اقدامات برهم صالح رئیس جمهور این کشور که بر خلاف قانون اساسی عراق بوده، انتقاد کرد.

الحامدی با انتشار بیانیه ای توضیح داد: عراق از زمان استعفای دولت پیشین، شرایط بغرنجی دارد و برخی از برنامه های آمریکا، این است که دولتِ قابل قبولی انتخاب نشود که نمایندگان ملت [عراق]، به صورت قانونی و صحیح آن را انتخاب کرده باشند.

شبکه خبری السومریه به نقل از وی نوشت: این تلاش گروههای شَر، جدید نیست، بلکه هر زمان تلاش کردیم، شرایط آن (عراق) را بهبود ببخشیم، همیشه تلاش کردند که عراق، ویرانه باشد.

در این بیانیه آمده است: برهم صالح رئیس جمهور، به صورت شخصی، فردی، غیر مسئولانه و بدون هیچ توجیهی، با نقض قانون اساسی، بی فایده تلاش می کند، اراده آمریکا را به گروه های سیاسی تحمیل کند.

الحامدی بر این باور است، انتخاب الزرفی به این صورت که شبهات بسیاری دارد، دلیل روشنی بر تلاش رئیس جمهور است تا شرایط سیاسی و دولتی را در خلأ کامل، باقی نگه دارد.

این نماینده در پایان خاطر نشان کرد، این اقدام برهم صالح، برای تداوم عدم تشکیل کابینه است و اگر این مسئله برایمان روشن شود، اقدامات قضائی علیه رفتارهای غیرمسئولانه و بی هدف صالح، انجام خواهیم داد.

منظور الحامدی از نقض قانون اساسی عراق توسط برهم صالح این است که وی بر خلاف قانون اساسی عراق، عدنان الزرفی را مأمور تشکیل کابینه کرد.

بر اساس قانون اساسی عراق، نخست وزیر این کشور باید از بین بزرگترین فراکسیون مجلسی این کشور انتخاب شود که صالح بر خلاف این قانون اقدام کرد. در حال حاضر، بزرگترین فراکسیون مجلسی عراق متعلق به شیعیان است.

الزرفی اما از اعضای فراکسیون النصر به رهبری حیدر العبادی (نخست وزیر سابق) در مجلس عراق است، اما معرفی او موجی از مخالفت شدید در میان گروه های مجلسی به راه انداخته است.

الزرفی در حال حاضر نماینده مجلس عراق و دبیرکل حزب حرکه الوفاء العراقیه است که دارای 8 کرسی در شورای استانداری نجف و دو کرسی در مجلس عراق است.

او در سال های 2004 تا 2005، 2009 تا 2012 و 2012 تا 2014 استاندار نجف بود. از سال 2006 تا 2009 نیز معاون اداره اطلاعات در وزارت کشور عراق بود.

گفته می شود الزرفی در سال 2004 از سوی سوی پل برمر حاکم آمریکایی عراق برای استانداری نجف انتخاب شد و در همان زمان به مبارزه با کلیه گروه های مسلح در این استان و خلع سلاح آنها متعهد شد.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "الفتح، برهم صالح را محکوم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الفتح، برهم صالح را محکوم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید