آژانس: ایران در حال نصب سانتریفیوژهای پیشرفته تر است

به گزارش مجله عینک آفتابی، مدیرکل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی در سخنانی گفت که ایران در حال نصب سانتریفیوژهای پیشرفته تر است.

آژانس: ایران در حال نصب سانتریفیوژهای پیشرفته تر است

تسنیم و به نقل از اسکای نیوز نوشت: کرنل فروتا مدیرکل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی که روز گذشته به تهران سفر نموده بود امروز دوشنبه در نشست شورای حکام آژانس گفت که ایران در حال نصب سانتریفیوژهای پیشرفته تر است.

مدیرکل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی که در نشست شورای حکام قرائت کرد گفت: ایران نصب سانتریفیوژهای پیشرفته تر برای غنی سازی اورانیوم را شروع نموده است.

کورنل فروتا در ادامه اعلام نمود: آژانس همچنان به راستی آزمایی و نظارت بر تعهدات هسته ای ایران ذیل برجام ادامه می دهد و من هرگونه تحول مرتبط با برنامه هسته ای ایران را به شورای حکام گزارش می کنم.

وی با اشاره به اینکه در دیدارش با مقامات ایرانی بر اهمیت همکاری کامل ایران در ارتباط با اجرای توافقنامه های پادمانی و پروتکل الحاقی تأکید نموده است، اضافه نمود: برای ما مهم است که تعاملات با ایران توسعه یابد و به همین دلیل من بر لزوم پاسخگویی فوری ایران به پرسش های آژانس درباره تکمیل اعلامیه های پادمانی این کشور تأکید کردم.

بر اساس گزارش آژانس، 22 سانتریفیوژ IR4، یک سانتریفیوژ IR5 و 30 سانتریفیوژ IR6 در حال نصب یا نصب شده اند که سانتریفیوژهای نصب شده آماده گازدهی هستند.

همچنین آژانس گزارش داده که تعداد 22 سانتریفیوژ IR4 در نطنز نصب شده که این مقدار در ماه های گذشته 11 سانتریفیوژ بود و اکنون دو برابر شده است.

مدیرکل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی روز گذشته با سفر به تهران با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و مصاحبه کرد.

فروتا در سخنانی در تهران گفته بود: آژانس بین المللی انرژی اتمی به رویکرد مستقلانه، بی طرف و حرفه ای خود ادامه خواهد داد و این موجب اعتبار آژانس است.

وی توضیح داد: در این زمینه آژانس از فشارها تأثیر نمی پذیرد. آژانس از یک سو وظیفه راستی آزمایی اجرای برجام را به عهده دارد و از سوی دیگر در اجرای پروتکل الحاقی و موافقت نامه جامع پادمان در تعامل فعال با ایران می باشد.

فروتا همچنین اضافه نمود: آژانس بین المللی انرژی اتمی مشتاقانه تمایل دارد تا همکاری ها با ایران تداوم یابد و آماده هستیم تا به صورت حرفه ای و بی طرف به کار خود ادامه دهیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "آژانس: ایران در حال نصب سانتریفیوژهای پیشرفته تر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس: ایران در حال نصب سانتریفیوژهای پیشرفته تر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید