هایکو ماس با پرونده ایران به روسیه می رود

به گزارش مجله عینک آفتابی، ایرنا نوشت: وزیر امور خارجه آلمان دو روز دیگر (چهارشنبه) با دستور کار مذاکره در مورد مهمترین مسائل جهانی از جمله وضعیت پیرامون ایران با سرگئی لاوروف دیدار و گفت وگو خواهد نمود.

هایکو ماس با پرونده ایران به روسیه می رود

هایکو ماس دو روز در مسکو خواهد بود هر چند که در نخستین روز سفر خود با لاوروف دیدار خواهد نمود.

روس ها انتظار دارند در این دیدار به روابط بین مناطق روسیه و آلمان و بین سازمان های اجتماعی دو کشور و نیز همکاری های دوجانبه در عرصه های علمی، آموزشی، فرهنگی، انسانی، بازرگانی و اقتصادی توجه خاص گردد.

در دستور کار مذاکرات وزیران خارجه دو کشور، اوضاع اوکراین، وضعیت پیرامون ایران، مساله سوریه و نیز کنترل تسلیحات واقع شده است.

دیدار قبلی لاوروف و ماس اواخر ماه جولای در بن برگزار گردید.

پیش بینی می گردد وزیر خارجه آلمان در دومین روز سفر خود به روسیه با فعالان مدنی روس نیز دیدار کند.

لازم به ذکر است، روسیه و آلمان هرچند که بر اثر تحریم های غرب علیه روسیه تا حدودی از یکدیگر فاصله گرفتند اما در موضوع برجام که مهم ترین موضوع در رابطه با وضعیت پیرامون ایران است، همکاری های نزدیک دارند..

دو کشور در قالب مذاکرات گروه 1+4 با ایران و پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام به کوشش برای حل اختلافات پیرامون برنامه هسته ای ایران ادامه می دهند.

روسیه و آلمان برای تداوم همکاری های اقتصادی ایران و جامعه جهانی و اجرای ساز و کار اقتصادی اروپایی مواضع یکسان دارند.

در مساله سوریه نیز هرچند آلمان عضو گروه کوچک کشورهای غربی است که از مخالفان دولت سوریه حمایت می نماید اما روسای جمهوری روسیه، ترکیه و فرانسه و صدراعظم آلمان در اجلاس چهارجانبه در استانبول برضرورت حل مسائل سوریه به وسیله مذاکره تاکید کردند.

اما مساله مورد اختلاف میان دو طرف براساس آنچه روس ها می گویند دخالت آلمان در امور داخلی روسیه است.

تنها دو هفته پیش بود که وزارت امور خارجه روسیه کاردار موقت سفارت آلمان در مسکو را احضار و مراتب اعتراض روسیه به مداخله مجله عینک آفتابی رادیو و تلویزیون دویچه وله در امور داخلی این کشور را به وی گفت.

در آن دیدار به طرف آلمانی گفته شده بود که مجله عینک آفتابی شبکه رادیو و تلویزیون دویچه وله در شبکه های اجتماعی ساکنان مسکو را دعوت به شرکت در اجتماعات غیرقانونی می نمایند.

310 64310

منبع: خبرآنلاین

به "هایکو ماس با پرونده ایران به روسیه می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هایکو ماس با پرونده ایران به روسیه می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید