نحوه عملکرد درگاه ملی مجوزهای کسب وکارهای کشور تشریح شد

به گزارش مجله عینک آفتابی، سازمان فناوری اطلاعات ایران جزئیات راه اندازی درگاه ملی مجوزهای کشور که باعث تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار، شفافیت، عدالت و حذف مقررات دست و پاگیر شده است را گفت.

نحوه عملکرد درگاه ملی مجوزهای کسب وکارهای کشور تشریح شد

درگاه ملی مجوزهای کسب وکارهای کشور هم اکنون به نشانی WWW.G4B.IR آماده خدمت رسانی به متقاضیان اخذ مجوز راه اندازی کسب وکار در کشور است.

عملکرد این درگاه حاکی از آن است که تا به امروز 926 هزار و 730 درخواست مجوز ثبت شده و از این تعداد 481 هزار و 662 مجوز صادر شده است. در همین حال دو میلیون و 857 هزار و 711 استعلام در این درگاه مبادله شده است.

صدور کلیه مجوزهای صنفی از درگاه ملی مجوزهای کشور (با بیش از 68 هزار رسته صنفی در سراسر کشور) و بیش از 30 عنوان مجوز و استعلام رسمی کشور از 36 دستگاه اجرایی کشور از دیگر موارد عملکردی این سامانه است.

مازیار مباشری، مدیرکل دفتر تدوین ضوابط فنی و مقررات دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران در این باره توضیح داد.

وی گفت: درگاه ملی مجوزهای کشور، خدمتی کاربردی است که توسط دولت به کسب و کارها (G4B) ارائه می شود و اصلی ترین ذینفعان آن را مردم اعم از حقیقی یا حقوقی و اتباع خارجی تشکیل می دهند.

مباشری ادامه داد: این درگاه دارای چارچوبی یکپارچه است که سامانه های چهارگانه پایگاه اطلاعاتی مجوزها و استعلامات کشور (نما)، میز مشاوره کسب و کار (یاور) ، صدور مجوزهای کشور (سام) و شکایات، انعکاس و پیگیری رسیدگی به شکایات متقاضیان صدور مجوزهای کسب و کار (دادور) را شامل می شود که هر یک از آن ها، نقشی مستقل در زمینه تحقق و تأمین اهداف حاکم بر بهبود فضای کسب و کار در کشور ایفا می کنند.

وی به ماده 57 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام اقتصادی کشور و مواد 62 و 70 قانون برنامه پنجم توسعه مبنی بر بهینه سازی نحوه ارائه خدمات و صدور مجوز و شناسایی دستگاه های اصلی و فرعی پنجره های واحد کشور در جهت بهبود محیط کسب وکار و همچنین مصوبه اقتصاد مقاومتی در این خصوص، به عنوان مهم ترین خاستگاه های قانونی ایجاد و راه اندازی این درگاه اشاره کرد و گفت: متقاضیان با مراجعه به این درگاه می توانند ضمن دریافت مشاوره ، از آخرین شیوه نحوه اخذ مجوزهای کشور، ضوابط موجود، مدارک لازم، استعلامات، میزان هزینه، فرآیند و مدت زمان صدور، مطلعی یابند.

مباشری خاطرنشان کرد: در گام بعدی نیز متقاضیان با ثبت درخواست خود اقدام به ارائه مدارک و مستندات لازم به صورت الکترونیکی کرده و سپس از شرایط صدور مجوز خود از طریق پیامک مطلع شده و در صورت نیاز اقدام به ثبت شکایت و پیگیری فرایند آن به صورت الکترونیکی می کنند.

مدیرکل دفتر تدوین ضوابط فنی و مقررات دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران با تأکید بر اینکه برای الکترونیکی شدن هر مجوزی باید چهار گام مهم طی شود و در غیر این صورت انتظارات از الکترونیکی شدن اخذ مجوز محقق نخواهد شد، این چهار گام را به طور خلاصه شناسایی مجوزها و مدل سازی فرآیندهای آن، انطباق مجوزها و فرآیندها با قوانین و مقررات مربوط و تنقیح قوانین، بازمهندسی فرآیندهای اخذ مجوز و ایجاد سکوی نرم افزاری و درگاه های دسترسی دانست.

وی استقرار داشبورد الکترونیکی به منظور مدیریت فرایند پاسخگویی، آسیب شناسی گلوگاه های نارضایتی ارباب رجوع در فرآیندهای صدور مجوز، پایش مستمر صدور مجوزها و شناسایی مجوزهای دارای امضای طلایی را از مهم ترین اهداف این سامانه مطرح نمود.

مدیرکل دفتر تدوین ضوابط فنی، میزان مخاطب، تعداد تقاضا و سطح تواتر را معیارهای اصلی در انتخاب مجوزهای قابل ارائه در مرحله آزمایشی این سامانه برشمرد و اظهار امیدواری کرد تا در آینده نزدیک تمامی دستگاه­های اجرایی با مساعدت و همکاری لازم، مجوزهای خود را از طریق این سامانه ارائه کنند.

وی با اشاره به نحوه نقش آفرینی متولیان این سامانه گفت: معاونت اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی توسط دبیرخانه هیات مقررات زدایی و تسهیل کسب وکار کشور و به عنوان بهره بردار اصلی این طرح، مدیریت و راهبری این امر را بر عهده دارد و در سوی دیگر وظیفه طراحی نرم افزار و پیاده سازی آن، تأمین تجهیزات سخت افزاری و شبکه، نگهداری و پشتیبانی و به طور کل تأمین نیازهای فنی به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات سپرده شده است.

مباشری ادامه داد: در این راستا نیز سازمان فناوری اطلاعات ایران عهده دار انجام این مسئولیت است که در مرحله آزمایشی آن سامانه صدور مجوزهای کسب وکار پیاده سازی شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "نحوه عملکرد درگاه ملی مجوزهای کسب وکارهای کشور تشریح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه عملکرد درگاه ملی مجوزهای کسب وکارهای کشور تشریح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید