مسکو: ساخت واحد دوم نیروگاه بوشهر طبق برنامه ادامه می یابد

به گزارش مجله عینک آفتابی، سخنگوی وزارت خارجه روسیه تأکید نموده که این کشور ساخت واحد دوم نیروگاه هسته ای بوشهر در ایران را طبق برنامه ادامه خواهد داد.

مسکو: ساخت واحد دوم نیروگاه بوشهر طبق برنامه ادامه می یابد

به گزارش گروه بین الملل مجله عینک آفتابی، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه تأکید کرد، ساخت نیروگاه هسته ای بوشهر مهمترین پروژه روسیه در ایران است و تکمیل این پروژه بدون وقفه ادامه خواهد یافت.

بنا بر گزارش خبرگزاری تاس، زاخارووا در کنفرانس خبری هفتگی خود گفته است: نخستین بخش از این تأسیسات بدون کوچکترین مسئله ای به بهره برداری رسیده و در حال فراوری برق مورد احتیاج ایران است و دومین واحد نیز قرار است طبق برنامه ساخته گردد.

وی در ادامه تأکید کرد: تحریم های غیرقانونی واشنگتن مشکلاتی را بر سر تجارت با ایران ایجاد نموده اما علیرغم تحریم ها، ایران و روسیه به کار در این نیروگاه هسته ای ادامه می دهند و همکاری های دو کشور در این زمینه متوقف نخواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه ادامه داد: ما نیز در مقابل این تحریم ها دست روی دست نخواهیم گذاشت و خودمان را با شرایط شرکای ایرانی تطبیق می دهیم و به توسعه طیف اقدامات در جهت حفاظت از روابط دو کشور در زمینه مالی، مالی و تجاری ادامه می دهیم.

زاخارووا درباره اثرات تحریم های آمریکا روی پروژه بازسازی رآکتور اراک نیز صرفا گفت که این مسئله موضوع مهمی در نشست کمیسیون مشترک برجام بود که در تاریخ 28 ژوئن (7 تیر) در وین برگزار گردید.

وی ادامه داد: همانطور که در خاطر دارید، چین و انگلیس برای انجام بازسازی راکتور اراک ابراز تمایل نموده اند. ما معتقدیم که تمام کشورهای طرف برجام باید به عنوان ضامن جمعی اجرای پروژه های توافق شده که بخشی از این توافق است، رفتار نمایند و تمایل خود برای همکاری در اجرای کامل این توافق را بدون توجه به تحریم ها نشان دهند.

بر اساس این گزارش، شرکت روس اتم در حال حاضر در حال اجرای پروژه ساخت واحد دوم نیروگاه هسته ای بوشهر با ظرفیت 2100 مگاوات است. همانطور که در ماه ژوئن امسال میلادی گزارش شده بود، این شرکت دولتی روسیه در نظر دارد، نخستین مرحله بتن ریزی این واحد نیروگاهی را شروع کند که این به معنای شروع رسمی ساخت دومین واحد این نیروگاه در ماه سپتامبر است.

بنا بر گزارش وبسایت سازمان انرژی اتمی ایران، پس از تعلیق پروژه نیروگاه اتمی بوشهر توسط شرکت کرافت ورک اونیون در دی ماه 1358، به دنبال امضای موافقت نامه همکاری های صلح آمیز اتمی میان دولت جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در مردادماه 1371، قرارداد تکمیل واحد اول نیروگاه اتمی بوشهر بین سازمان انرژی اتمی ایران و پیمانکار روس وابسته به وزارت انرژی اتمی روسیه در دی ماه 1373 به امضا رسید.

شهریورماه 1390 واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر پس از گذراندن موفقیت آمیز آزمون های راه اندازی برای نخستین بار به شبکه برق سراسری متصل شد. واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر پس از موفقیت در تست های دوره راه اندازی در مهرماه 1392 به شرکت بهره برداری نیروگاه اتمی بوشهر، تحویل موقت شد. درنهایت، ابتدای سال 1395 به صورت دائم تحویل طرف ایرانی شد.

علی اصغر زارعان دستیار رئیس سازمان انرژی اتمی فروردین امسال اعلام نموده بود: برای فاز دو و سه نیروگاه بوشهر نزدیک 10 میلیارد دلار برآورد بودجه و هزینه شده که تابستان امسال بتن ریزی آن شروع می گردد و نزدیک یک میلیون و 300 هزار مترمکعب نیز خاکبرداری شده است. (جزئیات بیشتر)

.

منبع: خبرگزاری فارس

به "مسکو: ساخت واحد دوم نیروگاه بوشهر طبق برنامه ادامه می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسکو: ساخت واحد دوم نیروگاه بوشهر طبق برنامه ادامه می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید