مسئول فنی برای تجهیزات پزشکی؛ آری یا خیر؟

به گزارش مجله عینک آفتابی، به دنبال طرح مباحثی مبنی بر ایفای وظایف کارشناسان تجهیزات پزشکی توسط داروسازان، رییس سازمان غذا و دارو، گفت: در حال ساماندهی تخصص های حوزه تجهیزات پزشکی هستیم تا بتوان از کارشناسان متخصص این حوزه برای بخش های مختلف تجهیزات پزشکی مصرفی و سرمایه ای استفاده کرد.

مسئول فنی برای تجهیزات پزشکی؛ آری یا خیر؟

به گزارش مجله عینک آفتابی، چندی پیش مهندس حسین صفوی - مدیرکل اداره تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو در نامه ای خطاب به رییس این سازمان درخواست کرد که در کلیه ضوابط، دستورالعمل ها، مکاتبات و بخشنامه های حوزه تجهیزات پزشکی، نقش مهندسین پزشکی به عنوان متولی اصلی حوزه تجهیزات و ملزومات پزشکی لحاظ شود؛ چرا که با توجه به گستردگی بالا و تنوع انواع تجهیزات و ملزومات پزشکی که بالغ بر 280 هزار ردیف IRC هستند و ضرورت توجه به ایمنی، اثربخشی و نگهداشت تجهیزات پزشکی لازم است که از کارشناسان تجهیزات پزشکی به عنوان مسئولین فنی این حوزه استفاده شود.

صفوی همچنین اعلام کرده بود که این درحالیست که برخی اخبار و گزارشات در خصوص ایفای وظایف آنان (کارشناسان تجهیزات پزشکی)، توسط داروسازان موجب دلسردی و کاهش انگیزه این کارشناسان شده و بیم آن می رود که در شرایط سخت کنونی که نیاز بیشتر به حضور اثربخش آنان در تامین، نگهداشت و مدیریت مصرف تجهیزات و ملزومات پزشکی استاندارد و با کیفیت در فرآیندهای درمانی است، با اتخاذ اینگونه تصمیمات شاهد آسیب در حوزه تجهیزات و ملزومات پزشکی در بیمارستان ها، مراکز درمانی و در خدمت رسانی به بیماران و مردم شریف کشور باشیم.

بر همین اساس دکتر محمدرضا شانه ساز در گفت وگو با مجله عینک آفتابی، درباره وضعیت استفاده از مسوولین فنی تجهیزات پزشکی در حوزه تجهیزات و ملزومات پزشکی و جایگاه آنان در این حوزه، گفت: رشته مهندسی پزشکی حدود 10 سال قبل دایر شده و این در حالیست که تنوع کاری حوزه تجهیزات پزشکی زیاد است. به عنوان مثال بخشی از حوزه تجهیزات پزشکی مربوط به تخصص های پلیمری در حوزه لوازم مصرفی است. در عین حال در حوزه تجهیزات پزشکی سرمایه ای تخصص دیگری مورد نیاز است. بنابراین حوزه تجهیزات پزشکی به لحاظ تخصص ها بسیار گسترده تر از حوزه دارو است.

وی اضافه کرد: بر این اساس ما در حال ساماندهی تخصص های این حوزه هستیم تا بتوان از این تخصص های مختلف تجهیزات پزشکی برای بخش های مختلف حوزه تجهیزات پزشکی استفاده کرد. حتی در راستای این تخصص گرایی شاید مجبور شویم که بخش سرمایه ای و غیر سرمایه ای یا مصرفی تجهیزات پزشکی را از یکدیگر جدا کنیم.

شانه ساز با بیان اینکه قطعا از حضور حداکثری متخصصین این حوزه در صنعت یا قسمت های ارائه کننده کالاهای تجهیزات پزشکی به عنوان مسئول فنی یا با هر عنوان دیگری استقبال می کنیم، ادامه داد: البته باید توجه کرد که وقتی از عنوان مسئول فنی استفاده می کنیم، این واژه، واژه ای قانونی است. بنابراین ابتدا باید ابعاد قانونی و حقوقی عنوان مسئول فنی در حوزه تجهیزات پزشکی مورد بررسی قرار گیرد و سپس عنوان دقیق برای کارشناسان تجهیزات پزشکی را اعلام کنیم.

رییس سازمان غذا و دارو تاکید کرد: در حال حاضر متاسفانه در حوزه کارشناسان تجهیزات پزشکی تعریف مشخصی وجود ندارد؛ چراکه حوزه تجهیزات پزشکی بسیار گسترده است. بنابراین داریم بررسی می کنیم تا تقسیم بندی درستی در این حوزه داشته و از تخصص های مرتبط در بخش های مختلف حوزه تجهیزات پزشکی استفاده کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مسئول فنی برای تجهیزات پزشکی؛ آری یا خیر؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسئول فنی برای تجهیزات پزشکی؛ آری یا خیر؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید