آبنبات اینستکس برای حفظ برجام!

به گزارش مجله عینک آفتابی، آنچه اروپا از ماه ها قبل در خصوص اینستکس مطرح نمود، به جای تعهدات برجام برای عادی شدن مناسبات تجاری و بانکی ایران، یک ریل گذاری جدید و انحرافی و فریبکارانه است و هیچ ارتباطی با موضوع تحریم ها ندارد.

آبنبات اینستکس برای حفظ برجام!

به گزارش گروه رسانه های مجله عینک آفتابی، هادی محمدی طی یادداشتی در روزنامه جوان نوشت : اگر بازی کلامی سه کشور اروپایی برای شناخت آن ها در یک سال گذشته کافی نبود تا به خوبی درک کنیم که آن ها هم بخشی از راهبرد امریکا هستند تا ایران را در برجام نگه دارند و امریکا با فشارهایش، شانس خود را برای به تسلیم وا داشتن ایران بیازماید، مواضع و رفت و آمد های دو ماه اخیر آن ها برای این برداشت کافی است. چه چیزی موجب شد تا اروپایی ها به تحرک واداشته شوند و با زبان تهدید و التماس باقی نگه داشتن ایران در برجام و یا ممانعت از گام های قانونی و تقابلی برای کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران را دنبال نمایند؟ تقریباً از نشست G7 بدین سو، مقامات سه کشور اروپایی به وضوح گفتند، خواسته های ترامپ برای اضافه نمودن موضوعات جدید به برجام و ابدی کردن محدودیت ها برای ایران را قبول دارند، ولی به جای خروج از برجام، توصیه بازی با زمان را داشتند تا موجب تحریک ایران نشوند. در دو ماه گذشته اجماع روی راهبرد مقاومت و گام های هوشمندانه تقابلی، ثمره ای روشن داشته و ترامپ را از صندلی قلدری به حفاظت از سربازان خود در منطقه رانده و اروپا را دستپاچه نموده است تا به جای وعده اجرای تعهدات، اقدامی عملی را از خود نشان دهد. آنچه اروپا از ماه ها قبل در خصوص اینستکس بیان کرد، به جای تعهدات برجام برای عادی شدن مناسبات تجاری و بانکی ایران، یک ریل گذاری جدید و انحرافی و فریبکارانه است و هیچ ارتباطی با موضوع تحریم ها ندارد، بلکه یک سامانه برای موضوعات غیر تحریمی و با سقف اقتصادی بسیار مضحک و شوخی وار که مکانیزم های آن قبل از اینکه برای ایران نفعی داشته باشد، در خدمت منافع اروپا و در راستا راهبرد بزرگ غرب و امریکا در قبال ایران است.

این سامانه اقتصادی که در نشست وین، آغاز به کار آن را اعلام کردند، حتی چیزی کمتر از فرمول نفت در مقابل غذا و دارو است؛ چرا که اروپا خرید نفت از ایران را ممنوع نموده و فقط برای مکیدن و بیرون کشیدن بخشی از بنیه اقتصادی ایران است که از منابع دیگر حاصل شده است. این درحالی است که مفاد برجام با همه اعوجاج و کاستی های محتوایی آن که مذاکره نماینده ایرانی آن را نادیده گرفته و شرایط امروز را به وجود آورده، طرف های غربی را مسئول تسهیل مناسبات بانکی و تجاری با ایران می داند که باید خسارت های تجاری و اقتصادی ایران در سال های گذشته و خسارت های ناشی از تحریم های ترامپ را بدان اضافه نمود و اروپا که شریک سارق در قافله برجام بوده، مسئول پاسخگویی به آن است. حال اگر این حجم از تعهدات را با آبنبات مسموم و کوچک اینستکس، بخواهند جایگزین نمایند تا ایران از اقدامات خود در روز های آینده جلوگیری کند، یکبار دیگر کلاه گشادی را خودمان بر سرگذاشته ایم. شورای امنیت ملی کشورمان مطالبه نفتی، بانکی و تجاری و نه در حجم و اندازه اینستکس، بلکه در اندازه و قواره ای که برجام تأکید نموده را باید ملاک ارزیابی رفتار عمل اروپا قرار دهد و با استمرار در گام های جدید تا زمانی که نتایج عملی و نه وعده های فریبکارانه روشن گردد، راستا سیاست های تعدیل تعهدات ایران در برجام ادامه یابد؛ چرا که همین اندازه عقب نشینی اروپایی ها هم به برکت مقاومت و تقابل به دست آمده، در کمین اقدامات تنبیهی ترامپ است و هیچ تضمینی برای کانال پیشنهادی اروپا وجود ندارد، که کمترین تأثیری روی حوزه های تحریمی و جبران خسارت و فشار های امریکا به ایران ندارد.

منبع : روزنامه جوان

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "آبنبات اینستکس برای حفظ برجام!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبنبات اینستکس برای حفظ برجام!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید