فوکانگ؛ زیباترین شهاب سنگی که تا به حال دیده اید

به گزارش مجله عینک آفتابی، شهاب سنگ فوکانگ که تصور می شود 4.5میلیارد سال قدمت داشته باشد، یعنی به اندازه سن خود زمین، در سال 2000 در نزدیکی شهری به همین نام در چین کشف شد.

فوکانگ؛ زیباترین شهاب سنگی که تا به حال دیده اید

به گزارش، شهاب سنگ فوکانگ که تصور می شود 4.5میلیارد سال قدمت داشته باشد، یعنی به اندازه سن خود زمین، در سال 2000 در نزدیکی شهری به همین نام در چین کشف شد.

این شهاب سنگ پالازیت است. پالازیت نوعی شهاب سنگ با بلور های طلایی شفاف یک ماده معدنی به نام الیوین (olivine) است که در یک متن سنگی لانه زنبوری نقره ای از جنس نیکل و آهن جای گرفته اند. این شهاب سنگ باشکوه، احتمالا زیباترین قطعه فرازمینی است که انسان تاکنون دیده است.

شهاب سنگ فوکانگ را یک کوهنورد پیدا کرد. این مرد اغلب برای ناهار روی این صخره بزرگ توقف می کرد و همیشه با خود فکر می کرد که این سنگ فلزی و بلور ها چه هستند. پایان او با خودش قلم و چکش برد و چند تکه از آن را شکست، سپس آن ها را به آمریکا فرستاد و مشخص شد که این صخره یک شهاب سنگ است.

شهاب سنگ اصلی بیش از هزار کیلوگرم وزن داشت، اما آنقدر درخشان و زیبا بود که هرکس تکه ای از آن را می خواست. از آن زمان این شهاب سنگ به ده ها قطعه نازک تقسیم شده و در سراسر جهان فروخته یا توزیع شده است.

در کل سی و یک کیلوگرم از این نمونه در دانشگاه آریزونا نگهداری می شود. ماروین کیلگور (Marvin Kilgore) از مرکز شهاب سنگ جنوب غربی آریزونا، بزرگترین بخش از این شهاب سنگ را به وزن 420 کیلوگرم در اختیار دارد.

پالازیت ها از حدود 50درصد الیوین و بلور پریدوت و 50درصد نیکل و آهن تشکیل شده اند و تصور می شود یادگار تشکیل سیارات باشند. ظاهرا آن ها کمتر از یک درصد شهاب سنگ ها را تشکیل می دهند و از شهاب سنگ های بکری نشات گرفته اند که هنگام تشکیل منظومه شمسی حدود 4.5میلیارد سال پیش ایجاد شدند. نمونه های بسیار کمی از آن ها هنگام عبور از اتمسفر زمین جان سالم به در برده اند.

منبع: برترین ها

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "فوکانگ؛ زیباترین شهاب سنگی که تا به حال دیده اید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فوکانگ؛ زیباترین شهاب سنگی که تا به حال دیده اید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید