عربستان سعودی در شرق یمن چه می کند؟

به گزارش مجله عینک آفتابی، یک مقام دولت مستعفی یمن ضمن اذعان به اینکه عربستان هم مثل امارات با ایجاد زندان های سری در یمن اقدام به شکنجه مردم می کند، تاکید کرد، ائتلاف عربی به جای عمل به وعده های خود در بازسازی یمن به دنبال تسلط بر این کشور است.

عربستان سعودی در شرق یمن چه می کند؟

به گزارش گروه بین الملل مجله عینک آفتابی، معاون استانداری المهره یمن نیروهای سعودی را به حمله به خانه ها و ربودن صدها تن از اهالی المهره و شکنجه آنها در زندان هایی مخفی متهم کرد.

بدر کلشات المهری تاکید کرد که جنایات عربستان سعودی در یمن خیلی فرقی با جنایات امارات عربی متحده در عدن ندارد.

به گزارش روزنامه قطری الرایه، المهری در گفت وگو با یک برنامه تلویزیونی یمن گفت: عربستان سعودی با تیپ های بزرگی از نیروهای خود در المهره حضور دارد در حالی که اصلا در استان های تحت کنترل حوثی ها نیست.

به گفته این مسئول استانی المهره، نیروهای عربستان سعودی در ابتدا به منظور کمک رسانی وارد استان المهره شدند و به عنوان اینکه المهره پایگاهی برای کمک به استان های یمن باشد که شاهد وقوع درگیری بین ارتش ملی(نیروهای منصور هادی) با گروه حوثی هستند، اما به مرور زمان به جای کمک های بشردوستانه، هواپیماها و گردان های نظامی به آنجا رسید و عربستان شش مرکز و اردوگاه برای ارتش خود ایجاد کرد و هنوز هم توسعه طلبی های آن در المهره ادامه دارد.

المهری گفت: عربستان یک نیروی نظامی غیرقانونی را مشتمل بر پنج هزار نفر به فرماندهی راجح باکریت، استاندار المهره تاسیس کرد. سعودی ها از روز اولی که وارد المهره شدند تلاش داشتند اهالی آنجا را با پست و پول فریب داده و به پادگان های خود بکشانند اما در این کار ناکام ماندند و مجبور شدند شبه نظامیانی را از دیگر استان های یمن برای پیشبرد نقشه های خود اجیر کنند.

المهری درباره تلاش های عربستان برای ایجاد خط لوله نفتی در استان المهره گفت: ریاض هنوز به شکل رسمی این درخواست را نداده اما درباره این اقدام عربستان پس از تسلط کامل آن بر استان هشدار داده می شود.

وی اضافه نمود: ما نمی پذیریم که یکی از افسران سعودی دستوراتی را به مقامات یمنی بدهد و از دیگر تخلفات آنها هم نمی گذریم.

این مقام استان المهره با اشاره به ادامه حضور سرویس اطلاعات امارات در این استان و پیاده شدن دستورالعمل های آن از طریق استاندار این استان گفت: عربستان با ذهنیت امارات در المهره کار می کند یعنی با تشکیل شبه نظامیان و ایجاد زندان های سری و رفتارهای غیرقانونی که آنجا مرتکب می شود.

وی اضافه نمود: عربستان از مناطق تماس با حوثی عقب نشینی کرده و نیروهایش را در شبوه و عدن تقویت کرده است و مهره هایی هم برای اجرای نقشه های خود بدون توجه به مقامات محلی و قانونی آنجا گذاشته است.

برای دومین سال متوالی استان المهره شاهد اعتراضات گسترده علیه حضور عربستان است. مردم خواهان برکناری راجح باکریت استاندار آنجا هستند و وی را به ارتکاب فساد و ایجاد هرج و مرج در استان متهم می کنند.

به گفته المهری عربستان و امارات با تسلط بر همه فرودگاه ها و بنادر دریایی و گذرگاه های زمینی به دنبال تحمیل سلطه کامل خود بر یمن است. وی ادامه داد: عربستان پس از تسلط بر همه مبادی یمن به المهره آمد تا گذرگاه های صرفیت و شحن را که یمن را به سلطان نشین عمان متصل می کند تحت تسلط خود بگیرد.

المهری تاکید کرد گذرگاه های صرفیت و شحن تنها دو گذرگاهی هستند که برای خروج افراد بیمار یا مسافر باز است. در صورتی که عربستان آنجا را هم تحت کنترل خود بگیرد یمنی ها در معرض کشتار تدریجی در زندان بزرگ یمن قرار می گیرند.

معاون استانداری المهره همچنین گفت: امارات پس از انتصاب استانداری وابسته به خودش و همچنین عربستان در المهره از این استان خارج شد اما سرویس های اطلاعاتی امارات هنوز در المهره و همه استان های یمن فعال هستند.

المهری با اعتراف به وجود اختلاف میان مقامات محلی این استان گفت: استاندار المهره به سرسپردگی به امارات و عربستان متهم است و با معاونان استانداری و شوراهای محلی اختلاف دارد.

وی از منصور هادی و دولت مستعفی وی خواست به منظور اجتناب از به هم ریختن اوضاع استان هر چه سریع تر استاندار را عوض کنند.

المهری عربستان را متهم کرد که با اعمال فشارهای شدید بر مقامات محلی و استانداران و وزرا و شیوخ قبایل آنها را به تبعیت از سیاست ها وگرایش های خود وادار می کند.

معاون استانداری المهره در سرانجام از عربستان خواست به جای بی احترامی به مقامات یمن و اقدامات امنیتی غیرقانونی به وعده های خود درباره بازسازی و توسعه یمن کمک کند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "عربستان سعودی در شرق یمن چه می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان سعودی در شرق یمن چه می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید