رسمیت بخشیدن به فعالیت 400 هزار ماینر، دولت فردا تصمیم می گیرد

به گزارش مجله عینک آفتابی، فرهاد بیات در گفت و گو با خبرنگار مهر، گفت: یکی از تحولاتی که در عرصه فناوری رخ داد، پدیده ای به نام رمزارز بود که ظرفیت بسیار خوبی را برای کشور می توانست فراهم کند زیرا یکی از مشکلاتی که ما در زمینه تجارت بین الملل بدلیل محدودیت ها و تحریم های بانکی با آن روبرو هستیم، موضوع جا به جایی پول است.

رسمیت بخشیدن به فعالیت 400 هزار ماینر، دولت فردا تصمیم می گیرد

این کارشناس حقوق کسب و کار اضافه کرد: وقتی مقوله رمزارزها و دستگاه های استخراج رمزارز (ماینر) در جهان مطرح شد، کشورهای مختلف مواضع مختلفی گرفتند؛ در کشور ما در تاریخ 13 مرداد سال 98، هیأت وزیران مصوبه ای را از نظر گذراند و تا حدودی این حوزه را ساماندهی کرد. یکی از مقوله ها در این مصوبه بحث مجوز بود.

وی ادامه داد: از آنجا که دولت تولید و استخراج رمزارز را یک نوع صنعت تلقی کرد، صدور مجوز برای ماینرها را به وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار و گفت کسانی که قصد فعالیت در این حوزه را دارند، باید مجوز آن را از وزارت صمت بگیرند. این مصوبه در واقع رسمیت بخشیدن به فعالان این حوزه بود.

برطرف نقیصه مصوبه ماینرها؛ فردا

بیات گفت: با وجود مؤثر بودن مصوبه، اما متأسفانه در این مصوبه هیچ بحثی در مورد دستگاه هایی که تا قبل از این مصوبه وارد کشور شده بودند، مطرح نشده بود؛ همین مساله، مشکلاتی را ایجاد کرد زیرا از یک طرف سازمان تعزیرات ورود کرد و بر اساس گزارش مراجع انتظامی، با برخی از کسانی که شاید ماینرها را از وبسایت های اینترنتی خریداری کرده بودند برخورد کرد و پرونده هایی تشکیل شد؛ به همین دلیل کسانی که این دستگاه ها را خریداری کرده بودند یا از دستگاه استفاده نکردند یا اینکه به صورت زیرزمینی به فعالیت خود ادامه دادند.

این کارشناس حقوق کسب و کار اضافه کرد: همین مساله موجب شد مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری این چالش را مطرح و پیشنهاد حل آن را مطرح کند؛ بعد از پیشنهاد مرکز، با تدبیر معاون محترم حقوقی رئیس جمهور، این معاونت هم پیشنهاد مشخصی را در چند بند ارائه کرد که خوشبختانه علی رغم محدودیت های ناشی از بیماری کرونا با همکاری خوب دبیر محترم هیأت دولت، پیشنهاد معاونت حقوقی به سرعت در کمیسیون تخصصی، فرعی و اصلی دولت مطرح و مصوب شد. خلاصه این پیشنهاد فردا، یک شنبه اول تیر ماه در هیأت دولت مطرح خواهد شد و در صورت تصویب، اتفاق خیلی خوبی در سطح کشور خواهد افتاد.

دارندگان 400 هزار ماینر خوداظهاری می کنند

وی ادامه داد: در این پیشنهاد، اولاً به شهروندان فرصت خوداظهاری داده شده است؛ یعنی دارندگان دستگاه ماینر از تاریخ اعلام وزارت صمت تا 30 روز فرصت دارند که دستگاه خود را خوداظهاری کنند و حقوق گمرکی آن را بپردازند.

بیات اضافه کرد: خوداظهاری چند پیامد مثبت دارد، اولاً باعث می گردد که حقوق گمرکی که دولت از آن محروم شده بود، پرداخت گردد که درآمدزایی خوبی برای دولت است؛ همچنین طبق آمار غیررسمی حداقل 400 هزار دستگاه ماینر در کشور داریم که بسکمک از این دستگاه ها یا معطل مانده و استفاده نمی شوند یا اینکه به صورت زیرزمینی استفاده می شوند. در صورتی که پیشنهاد مذکور تصویب گردد، عملاً این فرصت ایجاد می گردد که فعالیت های زیرزمینی شفاف شده و مسئله ای برای استفاده مجاز از این دستگاه ها وجود نداشته باشد؛ مالکان این دستگاه ها می توانند این دستگاه ها را تحت شرایطی که در مصوبه آمده، در مراکزی که صاحب مجوز هستند در اختیار بگذارند و از منافعش استفاده کند.

درآمدزایی دولت از به رسمیت شناختن ماینرها

وی ادامه داد: نکته دیگر این است که باید پرونده هایی که در تعزیرات تشکیل شده است طی دستورالعملی مشخص تکلیف گردد تا مشکل مردم برطرف گردد؛ شفاف سازی خوبی در مورد تعداد دستگاه ها و درآمدزایی خوبی برای دولت ایجاد می گردد و همچنین به تولید کمک می کند زیرا این دستگاه هایی که معطل مانده اند می توانند وارد فرایند تولید شوند و در تولید رمزارز به کار گرفته شوند زیرا دولت هم از سود برق یا گاز مصرفی می تواند استفاده کند. اشتغال خوبی هم ایجاد می گردد.

معرفی سامانه برای خوداظهاری

بیات در مورد اینکه آیا غیر از روش خوداظهاری، روش دیگری برای شناسایی دستگاه های ماینر پیش بینی شده است، گفت: خیر، فعلاً همان روش خوداظهاری پیشنهاد شده است؛ در واقع بعد از تصویب مصوبه، در وبسایتی که وزارت صمت پیشنهاد می کند (پیشنهاد این بود که در سایت بهین یاب این اتفاق بیفتد ولی اختیار مشخص سامانه به وزارت صمت داده شده است) مردم می توانند مراجعه کرده و دستگاه های ماینر خود را اظهار کرده و حقوق گمرکی آن را بپردازند.

وی اضافه کرد: اگر آمار غیررسمی را در نظر بگیریم که حداقل 400 هزار دستگاه در کشور است؛ اگر میانگین قیمت هر دستگاه را بطور متوسط یکهزار دلار در نظر بگیریم یعنی 400 میلیون دلار سرمایه اکنون یا بلااستفاده مانده یا اینکه به صورت زیرزمینی استفاده می گردد.

در صورت عدم خوداظهاری، ماینر کشف شده به تعزیرات ارجاع می گردد

بیات در مورد اینکه اگر فردی خوداظهاری نکند، چه برخوردی صورت خواهد گرفت، شرح داد: اگر خوداظهاری صورت نگیرد، چنانچه دستگاه کشف گردد پرونده به تعزیرات ارجاع می گردد؛ اما فکر می کنیم که خوداظهاری صورت می گیرد زیرا وقتی کسی یک دستگاه ارزشمند داشته باشد، می ارزد که 4 درصد حقوق گمرکی را بدهد و سپس با خیال راحت و آرامش از این دستگاه استفاده کند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر عده ای به دلیل ترس از تعزیرات یا از دستگاه استفاده نمی کنند و یا به صورت زیرزمینی و با ترس و اضطراب استفاده می کنند. پیش بینی می کنیم تعداد قابل توجهی از مالکان این 400 هزار ماینر، از فرصتی که دولت در اختیارشان قرار خواهد داد، استفاده کنند.

احتمال تهیه مصوبه تعدیل نرخ برق و گاز برای ماینرها

این کارشناس حقوق کسب و کار ادامه داد: البته این مصوبه، یک مصوبه تکمیلی دیگری هم دارد که بحث تعرفه برق است. در مصوبه 13 مرداد سال 98 تعرفه ای که برای برق و گاز مصرف ماینرها مشخص شده بود، به اذعان بخش خصوصی زیاد است و احتمال اینکه این تعرفه در آینده تعدیل گردد زیاد است. اما فعلاً مصوبه ای که قرار است فردا در هیأت دولت مطرح گردد، صرفاً موضوع مشخص تکلیف دستگاه هایی است که قبل از تاریخ 13 مرداد 98 وارد کشور شده اند.

وی اضافه کرد: بعد از این مصوبه، احتمال می دهیم که مصوبه ای در مورد تعدیل نرخ برق و گاز مصرفی صنعت ماینر داشته باشیم تا از ظرفیت های این صنعت به خوبی استفاده کنیم، زیرا با توجه به منابع گازی که در کشور داریم قابلیت استفاده از این فناوری تبدیل به یک مزیت رقابتی خواهد شد و با توجه به شرایط تحریمی که داریم یک فرصت خوب تلقی می گردد.

بیات یادآور شد: رئیس جمهور در سخنانشان در اجلاس کوالالامپور بر ضرورت استفاده از ظرفیت های این صنعت تاکید کرده بودند و امیدواریم با تصویب پیشنهاد معاونت حقوقی ریاست جمهوری در دولت، نقیصه مصوبه 98.5.13 برطرف گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "رسمیت بخشیدن به فعالیت 400 هزار ماینر، دولت فردا تصمیم می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رسمیت بخشیدن به فعالیت 400 هزار ماینر، دولت فردا تصمیم می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید