شرکت های فناوری سرلیست برترین برندهای دنیا

به گزارش مجله عینک آفتابی، سال جاری برای بیستمین سال متوالی، مؤسسه اینتربرند100(Interbrand)برند برتر دنیا را با ارزش 2.131 تریلیون دلار معرفی کرد. این گزارش نشان می دهد کمپانی های فناوری، غذاهای بسته بندی شده، رسانه، سفر و سرویس های اقتصادی بیشترین سهم را در لیست برترین ها به خود اختصاص داده اند. بخش دیگری از برندها که رشد مناسبی را در گزارش سال جاری نشان می دهند برندهای لاکچری هستند.

شرکت های فناوری سرلیست برترین برندهای دنیا

این فناوری های غالب

شرکت مشاوره مدیریت اینتربرندInterbrand به عنوان شرکت صاحب نظر در عرصه تعریف استانداردهای برندسازی و همچنین ارائه دهنده یک استاندارد ارزش گذاری برند در دنیا، در بیستمین گزارش خود اعلام نموده است که نیمی از 10برند برتر این لیست در حوزه فناوری قرار دارند و عملاً اپل، گوگل، آمازون و مایکروسافت با ارزش ترین برندها در دنیا محسوب می شوند. طبق گزارش اینتربرند، اپل و گوگل برای هفتمین سال متوالی است که در رتبه های بالای این لیست قرار دارند و البته برای سومین سال متوالی در بالاترین صندلی لیست فزونین برندها جای گرفته اند.

طبق این گزارش، اپل برای هفتمین سال پیاپی در صدر جدول فزونین برندها جای گرفته است و ارزش این برند، 234.24میلیارد دلار عنوان شده است. ارزش این برند در سال گذشته 214.5میلیارد دلار عنوان شده بود.

با توجه به جنگ تجاری امریکا و چین و دردسرهایی که برای محصولات اپل ایجاد شده است، بسیاری انتظار داشتند سال جاری اپل صدرنشینی را به یک برند دیگر واگذار کند. اما به نظر می رسد تیم کوک مدیرعامل این برند محبوب دنیا برنامه ریزی های جامعی برای حفظ فزونی خود در دنیا دارد.

گوگل نیز یکی دیگر از غول های فناوری است که در گزارش سال 2019 مؤسسه اینتربرند برای هفتمین سال پیاپی صندلی دوم خود را حفظ نموده است. ارزش برند گوگل 167.71میلیارد دلار عنوان شده است.

سومین برتر لیست مؤسسه اینتربرند نیز آمازون است که برای آن ارزشی معادل 125.26 میلیارد دلار عنوان شده است و باید گفت که این رتبه را برای دومین سال مداوم کسب نموده است. چهارمین رده جدول فزونین برندها باز هم به یک کمپانی فناوری اختصاص یافته و آن هم مایکروسافت با ارزش 108.85میلیارد دلار است که این رتبه را برای دومین سال پیاپی به دست آورده است.

سامسونگ نیز یکی دیگر از کمپانی های فناوری برتر سال جاری است که برای سومین سال پیاپی در رتبه ششم لیست اینتربرند نهاده شده است. این غول دنیای فناوری با متوسط رشد 9درصدی، ارزشی معادل 61.1میلیارد دلار دارد.

خروج فیس بوک از جمع 10برند برتر

سال جاری البته برای همه برندهای فناوری سال خوبی نبوده چرا که دو کمپانی فناوری هوآوی و فیس بوک از بازنده های اصلی لیست فزونین برندهای سال جاری هستند و نسبت به سال گذشته از ارزش کم تری برخوردارند.

فیس بوک که در سال 202012 برای نخستین بار به لیست فزونین برندهای دنیا وارد شد و در صندلی 69 نهاده شد در 5سال بعدی روندی رو به رشد داشت و در بهترین سال شکوفایی خود یعنی 2017 در رده هشتم نهاده شد که در این سال ارزش این برند تکنولوژی به 48.19میلیون دلار رسید. سال 2018 این برند یک پله سقوط کرد و در صندلی نهم نهاده شد و بعد از آن برای نخستین بار در سال 2019 از جمع 10 برند برتر برای نخستین بار خارج شد. در سال 2019 با روند کاهشی 11.8درصدی ارزش این برند در صندلی چهاردهم ایستاد درحالی که ارزش آن 39.86میلیارد دلار عنوان شده است.

البته تنها کمپانی های فناوری نیستند که سال جاری با مشکل روبرو شده اند و برند نایک هم با کاهش 12درصدی ارزش، در ردیف شانزدهم این لیست جای گرفته است.

یکی دیگر از موضوع های جالب توجه لیست فزونین برندهای سال جاری نیز این است که کمپانی دل(Dell)، اوبر و لینکدین سال جاری به این لیست اضافه شده اند.سال جاری کمپانی Dell بعد از 6سال غیبت دوباره به این لیست اینتربرند بازگشت و با ارزش 9.09میلیارد دلار، به عنوان 63 امین برند برتر دنیا معرفی گردید. در گزارش اینتربرند، ارزش برند اوبر هم 5.71میلیارد دلار عنوان شده و در ردیف 87 این لیست جای گرفته است. یکی دیگر از برندهای حوزه فناوری که سال جاری به این لیست راه یافته، لینکدین است که با ارزش 4.84میلیارد دلار در این فهرست به عنوان نود و هشتمین برند برتر دنیا شناخته شده است.

رشد 2رقمی ارزش 26برند برتر دنیا

اگر بخواهیم نگاهی به ارزش مجموع برندها در سال های مختلف داشته باشیم می توان گفت که در سال 2001، ارزش کل 100شرکت معرفی گردیده در این لیست حدود 988 میلیارد دلار بوده است. در گزارش سال جاری ارزش مجموع برندهای برتر دنیا نسبت به سال 2018 رشدی 5.7درصدی را نشان می دهد و به حدود 2.131 تریلیون دلار رسیده است. از نگاه محققان مؤسسه اینتربرند، این موضوع نشان می دهد که در چنین بازار سیالی، سرمایه گذاری در برند کلید اصلی برای موفقیت هر کمپانی که آرزوی موفقیت را در سر می پروراند، محسوب می گردد.

در گزارش سال جاری مؤسسه اینتربرند آمده است که 26 مورد از صد برند برتر معرفی گردیده، رشد 2رقمی در زمینه ارزش برند داشته اند. موضوع جالب توجه دیگر در این گزارش این است که برندهای سرویس اقتصادی و خرده فروشی سریعترین رشد را برای دومین سال پیاپی دارند. به بیان دیگر 3برند که بیشترین رشد ارزش را داشته اند، مسترکارد با رشد 25درصدی، Salesforce با رشد 24درصدی و آمازون با رشد 24درصدی بوده اند.

مسترکارد سال جاری با ارزش 9.4میلیارد دلار در رده 62 جای دارد. این برند درواقع رشد 8پله ای نسبت به سال گذشته نشان می دهد و بیشترین رشد را در میان برندهای دنیا داشته به گونه ای که از رده 70 سال گذشته، سال جاری به رتبه 62 رسیده است.

بخش دیگری از برندها که رشد مناسبی در گزارش سال جاری نشان می دهند برندهای لاکچری با رشد سالانه 11درصدی هستند. از برندهایی که سال جاری تغییرات سریعی را در بازار دنیای داشته اند می توان به گوچی اشاره نمود که در ردیف 33 ایستاده است و نسبت به سال گذشته افزایش 23درصدی ارزش برند داشته است. شانل هم با افزایش 11درصدی رشد نسبت به سال گذشته به عنوان بیست و دومین برند برتر سال جاری شناخته شده است.

جدا از کمپانی های فناوری اگر بخواهیم به دیگر برندهایی که در جمع 10 برند برتر دنیا جای گرفته اند اشاره کنیم می توان از کوکاکولا یاد کرد که با ارزش 63.4 میلیارد دلار و رشد 2درصدی در ردیف 5 لیست فزونین برندهای مؤسسه اینتربرند جای گرفته است.

کمپانی ژاپنی تویوتا با ارزش 56.264میلیارد دلار هم با رشد 5درصدی در رده هفتم جای گرفته و برند مرسدس بنز را با ارزش 50.832میلیارد دلار و رشد 5درصدی می توان هشتمین برند برتر دنیا در سال 2019 دانست. لازم به ذکر است که تویوتا و مرسدس بنز از نظر ارزش برند، صندلی سال قبل خود را حفظ نموده اند.

مک دونالد هم از دیگر برندهایی است که جزو 10 برند برتر جای گرفته و با ارزش 44.53میلیارد دلار و رشد 4درصدی نسبت به سال گذشته در ردیف نهم. ایستاده است.

صندلی دهم لیست فزونین های اینتربرند هم در اختیار کمپانی دیسنی نهاده شده است. برند دیسنی با ارزش 44.352میلیارد دلار و رشد 11درصدی نسبت به سال گذشته به عنوان دهمین برند باارزش دنیا شناخته شده است و بسیاری، این موضوع را به نمایش فیلم شیرشاه و اسباب بازی های 4 مرتبط می دانند. لازم به ذکر است این نخستین بار است که در عمر 96ساله دیسنی، این کمپانی به این صندلی دست یافته است.

لازم به ذکر است اینتربرند بیش از 40سال است که به عنوان فزونین کمپانی مشاوره دنیا و پیشگام محسوب می گردد و تیم دنیای این کمپانی آینده برندها را مورد آنالیز قرار می دهد و در طول این سال ها 137برند ازجمله نوکیا و MTV از لیست فزونین برندهای دنیا خارج شده اند. ازسوی دیگر نگاهی به گزارش های 20ساله این کمپانی نشان می دهد که تنها 31برند ازجمله دیسنی، نایک و گوچی از نخستین گزارش این مؤسسه در سال 2000 تا به امروز در این لیست دیده می شوند.

منبع: ایران آنلاین

به "شرکت های فناوری سرلیست برترین برندهای دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرکت های فناوری سرلیست برترین برندهای دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید