زنان؛ قربانیان اصلی بحران جدید کشمیر

به گزارش مجله عینک آفتابی، پس از تغییر و تحولات اخیر در کشمیر، زنان را باید قربانیان اصلی رویدادهای این منطقه دانست زیرا نه فقط با وسعتی بیش از گذشته جان داده اند بلکه در معرض بلایایی روحی و روانی قرار گرفته اند که در بحران های قبلی حتی دامانگیر مردان مبارز کشمیر هم نمی شد.

زنان؛ قربانیان اصلی بحران جدید کشمیر

عظما جاوید که یک زن 20 ساله کشمیری و دانشجوی ساکن منطقه کرالا است از بهترین نمونه ها در این زمینه به حساب می آید. او چندی پیش به زادگاهش برگشت تا تعطیلات را با خانواده اش بگذراند اما در طوفان سیاسی مهلکی که چند هفته ای است کشمیر را در بر گرفته داخل خانه والدینش حبس شده است. وقتی عده ای از اهالی مرد منطقه به نظامیان حاضر در منطقه گفتند از تدابیر امنیتی خود بکاهند تا زنان مسافر بتوانند به مبادی قبلی خویش بازگردند، جواب نه شنیدند. عظما جاوید می گوید: اوضاع به هم ریخته و تمامی افراد در خطر جدی قرار دارند اما ما زنان بیشتر احساس خطر می کنیم. زیرا سربازان به ما به چشم آدم های اضافی و دردسرساز نگاه می نمایند و بدشان نمی آید ابتدا ما را از محاسبات موجود حذف نمایند. از دید جاوید نگران نماینده تر از وضعیت خود او شرایط دوست نزدیکش منازا است که در همسایگی آنها بسر می برد و یک هفته ای است که خبری از او در دست نیست. به گفته عظما، مردان این شانس را دارند که به بهانه اقامه نماز از خانه بیرون بزنند و شاید در آنجا راه نجاتی بیابند اما همین راه اندک برای زنان متصور و موجود نیست.

فشارهای روحی از این دست سبب شده که عظما جاوید نه فقط تمرکز فکری بلکه سلامت فیزیکی اش را هم از دست بدهد و به همین سبب چند روز پیش توسط مأموران به بیمارستانی در منطقه گسیل شد تا راه حلی برای فشار بالای خون و سردردهای شدیدش یافت گردد.

قواعد قدیمی کشمیر می گوید هرگونه امتیاز و حتی مشکل معیشتی برای مردان و زنان در این منطقه باید به طور مساوی در نظر گرفته گردد و زنان نه رجحانی را حس نمایند و نه احساس خسران و ضرر داشته باشند اما سران حزب باهاراتیا جاناتای هند که یک نهاد ملی و صاحب اکثریت کرسی ها در مجلس هند است، در روزهای اخیر سخنرانی هایی در مذمت زنان داشته و حتی جملاتی زشت را درباره آنان بر زبان رانده اند. به عنوان مثال منوهارلعل خاطر، سروزیر ایالت هاریانا که عضو حزب مذکور است هفته پیش گفت، اگر با توجه به شرایط جدید سیاسی در کشمیر و درهای باز شده آن مردان هند و همسران خویش را از میان زنان این منطقه برگزینند هیچ اتفاق سوء و توهین آمیزی روی نداده است. زیرا این زنان از این پس فرصت های بسیار کمتری برای زندگی زناشویی خواهند یافت! پس از آن بود که متقاضیان این امر به جست وجوهای محلی مشغول شدند و حتی به سرچ در سایت های اینترنتی پرداختند تا زوج مورد نظر خود را بیابند! سامرین یک هنرمند زن 22 ساله اهل سرینگر می گوید: پیش از این هر تصویری از زنان کشمیر در محافل عمومی در هند ترسیم می شد هیبتی زمخت حکایت از وجود زنانی قدرتمند و جنگجو داشت که به سبب حضور در مخاطرات نظامی و کمپین های سیاسی نمایی از زنان معمولی ندارند و بیشتر ترس آفرین بودند تا خوش سیما اما امروز می کوشند تصویری 180 درجه متفاوت را از آنها ارائه بدهند و این نه یک راهبرد بی مقصود بلکه کوشش سازماندهی شده برای ضربه زدن به کل کشمیری ها و ایجاد تجسم و تصویری بی ارزش و سطحی از آنها است. زنان کشمیر حس می نمایند که حتی بیشتر از مردان این منطقه تحت توهین و ترور شخصیتی قرار گرفته اند.

منبع: Al Jazeera

منبع: ایران آنلاین

به "زنان؛ قربانیان اصلی بحران جدید کشمیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنان؛ قربانیان اصلی بحران جدید کشمیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید