تغییر رنگ شاخص های حذف ثروتمندان ، رکورد شناسایی 7 دهک مشمول یارانه بنزین در یک هفته

به گزارش مجله عینک آفتابی، مسئولان دولتی که در مقدمه چینی و اطلاع رسانی طرح های بزرگ نظیر سه برابر کردن قیمت بنزین، صاحب سبک و در نوع خود کم نظیر هستند رکورد شناسایی 7 دهک مشمول یارانه بنزین در یک هفته را به نام خود ثبت کردند.

تغییر رنگ شاخص های حذف ثروتمندان ، رکورد شناسایی 7 دهک مشمول یارانه بنزین در یک هفته

به گزارش گروه مالی مجله عینک آفتابی، با واریز آخرین مرحله معیشت بنزینی شرایط خانوارهایی که این یارانه را دریافت کردند یا نکردند، تعیین شد.

به گفته محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در اولین مرحله 17 میلیون و 700 هزار خانوار مشمول یارانه بنزین شده اند. در این میان بسیاری از افرادی که خود را واجد شرایط می دانند از این حمایت محروم شدند و باید در سامانه مربوطه اطلاعات خود را ثبت نمایند.

این مسئله موجب طرح سوالات و ابهاماتی در خصوص چگونگی و نحوه اجرای پرداختها و نحوه اطلاع رسانی شده است. برای ارزیابی دقیق احتیاج است ابعاد این موضوع از هفته های گذشته آنالیز گردد.

ماجرا از آن جا آب می خورد که طرح اصلاح قیمت بنزین که از مدت ها قبل توسط دستگاه های متولی از جمله سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد شده بود و در هیات وزیران جمع بندی و مصوب شده بود و پس تصویب مجدد در سران قوا به شکلی غافلگیرنماینده و یکباره که تا پیش از آن هرگونه افزایش قیمت و زمان اجرا توسط مسئولان نفی می شد به اجرا درآمد. حالا بماند که اگر دولت از اجرای این طرح نفعی نمی برد با کدام انگیزه و هدفی عملیاتی نموده است؟!

مقدمه چینی دولت مردان برای اجرای طرح های بزرگ در نوع خود کم نظیر، شوکه نماینده است. هفته گذشته رئیس جمهور در جمع مردم یزد و کرمان گوشه ای از تصمیم دولت را به صورت قطره چکانی به سمع و نظر مردم رسانده بود.

روحانی گفته بود: طبق محاسبات ما تقریبا در کشور حدود 7 میلیون خانوار وضع زندگی شان خوب است و 18 میلیون خانوار احتیاج به مساعدت و یاری دارد.

این گزاره بازهم به بازار داغ تحلیل ها و سوالات دامن زد. گرانی و سه برابر شدن قیمت بنزین از یک سو و 48 ساعت پرالتهاب که خسارت های چند هزار میلیاردی به جای گذاشت در کنار حذف 3 دهک بالای درآمدی جامعه به سرخط اخبار و وقایع کشور درآمد.

حذف 24 میلیون نفر از جمعیت کشور (با احتساب جمعیت 84 میلیون نفر جمعیت کشور به نسبت طرح پرداخت یارانه بنزین به 60 میلیون نفر) و یا به عبارت دیگر حذف حدود 18 میلیون نفر از یارانه بگیران که در حال حاضر 78 میلیون نفر یارانه نقدی دریافت می نمایند ارقام قابل توجه ای است که کار حذف را با پیچیدگی، حساسیت و ظرافت خاص همراه می نماید.

* مدل منطقی و عاقلانه ای که ادامه نیافت

آیا وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی از بنیه و توان و پتانسیل اطلاعاتی بالا برای حذف دقیق این تعداد خانوار یا به عبارتی شناسایی خانوارهای 7 دهک پایین جامعه است یا خیر؟

مردم خوب به یاد دارند که طی 6 سال اخیر علیرغم مصوبات و قانون گذاری مجلس به منظور حذف یارانه بگیران غیراحتیاجمند در این سال ها بندهای مختلف از اجرای این کار سر باز زده و دلایل آن را عمده ترین مسائل و ملاحظات سیاسی، اجتماعی و فقدان پایگاه های اطلاعات مستدل و دقیق از شهروندان عنوان می کرد.

با این اوصاف از تابستان سال جاری آنهم به دلیل کمبود و مضیقه شدید منابع و درآمدها، وزارت رفاه دور جدید غربالگری یارانه بگیران ثروتمند را از محل تبصره 14 قانون بودجه سال 98 آغاز کرد. در این مدل که شیوه تدریجی و در سطحی محدود انجام شد به گفته سخنگوی ستاد اجرایی تبصره 14 نتایج قابل قبول با ضریب خطای پایین داشت.

* حذف سراسیمه 18 میلیون نفر با دستور و قید فوریت

کار آنجایی با سوالات و ابهامات فراوان روبرو شد که دستور رسید با قید فوریت باید یارانه بنزین بنا به ملاحظاتی زودتر از موعد به حساب 60 میلیون نفر واریز گردد. این به معنای حذف سراسیمه 18 میلیون یارانه بگیر است. که در حال حاضر عملکرد مسئولان وزارت رفاه نشان می دهد مرز بین دهک های درآمدی جابه جا شده و ضعیف و غنی در حذفیات در هم آمیخته شد ه اند.

پیش در یک مقام آگاه به فارس گفته بود: وزارت رفاه پرونده حذف 3 تا 4 میلیون نفر از دهک های بالای درآمدی را به هیئت وزیران پیشنهاد داده است.

این اظهارات و قطعه های پازل طرح معیشت نشان می دهد اگر چه روی کاغذ پیشنهاداتی وجود داشت اما به صورت عملیاتی نبوده است و حداقل به زمان بندی مناسب احتیاج داشته اما با هدف گذاری رئیس جمهور انهم با قید فوریت در دستور کار نهاده شد.

*کاری که 6 سال نشد در یک هفته به اتمام رسید!

مسئولان دولتی در حال حاضر رکورد شناسایی 7 دهک مشمول یارانه بنزین را به نام خود ثبت کردند.سوالی که اینجا مطرح می گردد این است که چگونه امکان غربالگری 7 دهک احتیاجمند یا به عبارت دقیق حذف سه دهک ثروتمند جامعه برای یارانه بنزین در یک هفته وجود داشت ولی دولت در 6 سال اخیر برای حذف یارانه بگیران غیراحتیاجمند از اجرای آن استنکاف کرد؟

اوج ضعف برنامه ریزی و اختلال در سامانه ها و اطلاعات در همین یک هفته منتهی به پرداخت یارانه بنزین مشهود است. خانوار دونفره ای که طبق اطلاعات یارانه نقدی هر ماه به میزان دو سهم از یارانه برخوردار است اما در طرح یارانه پنج نفره بنزینی دریافت نموده است.

در صورتی که خوب نگریسته گردد به وضوح روشن است که چرا بدیهی ترین اقدام یعنی اطلاعات یارانه نقدی سازمان هدفمندسازی یارانه ها با اطلاعات پایگاه ایرانیان در طرح معیشت تطبیق داده نشده تا چوب حراج به بیت المال نخورد؟ این اتفاق موارد مشابه دیگری نیز دارد.

* شاخص های حذف ثروتمندان رنگ عوض کرد

در تازه ترین اظهارنظر احمد میدری معاون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی درباره شاخص های پرداخت نکردن یارانه معیشتی گفته است خودروی بالای 250 میلیون تومان، منزل مسکونی 1 میلیارد و 200 میلیون تومان به بالا و احکام حقوقی بالای 5 میلیون تومان مبنای حذف افراد و خانوارها است.

این شاخص ها با آنچه در خصوص حذف سه دهک بالای درامدی که در تبصره 14 برای یارانه بگیران در نظر گرفته شده متفاوت بوده و از دستورالعمل واحدی تبعیت نمی نماید هرچند که باید مشمولان و غیر مشمولان آن را در یک راستا تلقی کرد.

پیشتر حسین میرزایی سخنگوی ستاد اجرایی تبصره 14 بودجه به فارس گفته بود برای حذف ثروتمندان و سه دهک بالای درآمدی به درآمدها کاری نداریم و هزینه ها ملاک است. گفتیم درآمد را کاری نداریم، روی هزینه ها متمرکز هستیم. امکان دارد درآمد پس انداز گردد و به هر نحوی، هزینه نگردد. امکان دارد قسط، کارت به کارت و کارهای دیگری انجام دهید که برای ما مهم نیست. پرداخت هایی که به وسیله دستگاه های کارتخوان (پوز) و درگاه های پرداخت اینترنتی وجود دارد را مبنا قرار می دهیم.

براین اساس خانواده 2 نفره 5 میلیون تومان خانوار 3 نفره 6 میلیون و 500 هزار تومان، خانوار 4 نفره 7 میلیون و 700 هزار تومان، خانوار 5 نفره 8 میلیون و 500 هزار تومان، خانوار 6 نفره و بیشتر به ازای هر نفر 500 هزار تومان در نظر گرفتیم.

در حال حاضر شاخص هزینه به درآمد تغییر نموده و قیمت منزل مسکونی و خودرو نیز برای همه در طرح معیشت، یکسان در نظر گرفته شده است. رنگ عوض کردن شاخص های حذف دهک های بالای درآمدی یا به عبارتی ثروتمندان نشان می دهد که این شاخص ها تا چه میزان از دقت، صحت سنجی و ثبات اجرایی برخوردار است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "تغییر رنگ شاخص های حذف ثروتمندان ، رکورد شناسایی 7 دهک مشمول یارانه بنزین در یک هفته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر رنگ شاخص های حذف ثروتمندان ، رکورد شناسایی 7 دهک مشمول یارانه بنزین در یک هفته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید