آنالیز مسائل و مسائل فعالان صنایع دستی اردکان در نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی شهرستان

به گزارش مجله عینک آفتابی، مسائل و مسائل هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی شهرستان اردکان در نشست راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی این شهرستان با حضور معاون صنایع دستی استان و جمعی از مسئولین اردکان مورد بحث و آنالیز نهاده شد.

آنالیز مسائل و مسائل فعالان صنایع دستی اردکان در نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی شهرستان

به گزارش مجله عینک آفتابی به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، محمدرضا دهقان مهرجردی معاون صنایع دستی استان در این نشست با بیان اینکه فعالیت در حوزه صنایع دستی اشتغال زایی را به دنبال دارد، اضافه نمود: اهمیت صنایع دستی در توسعه اشتغال خرد و مشاغل خانگی بر کسی پوشیده نیست چون هم به اقتصاد خانواده یاری می نماید و هم در زنده نگه داشتن هویت ملی، منطقه ای و بومی حائز اهمیت است و برای زنده کردن صنایع دستی هنرمندان شهرستان اردکان کوشش می گردد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردکان نیز در این نشست با بیان اینکه هنرهای دستی و صنایع دستی دو مقوله جدا در بخش صنعت است اضافه نمود: هنر دستی یعنی آنکه باید به سمت صنعتی شدن، فراوری انبوه و ورود به بازار برویم، وقتی بحث هنر دستی مطرح می گردد یعنی باید به سمت هنرهایی برویم که به صورت فرهنگی و تمدنی از گذشته بوده و در حال احیاست.

حمید مشتاقیان ادامه داد: وظیفه یک هنرمند، بازاریابی نیست ولی به دلیل شرایط موجود، از هنرمندان درخواست می کنیم که خودشان بازار فروش را پیدا نمایند و محصولات خود را به فروش برسانند.

او توضیح داد: بر اساس مسئولیت میراث فرهنگی، بازارچه صنایع دستی آماده و به صورت رایگان در اختیار هنرمندان قرارگرفته است، آن ها کارهای هنری خود را انجام می دهند ولی در بازار به عنوان فروش هیچ وقت دیده نشده است.

او با بیان اینکه باید کارگاه های فراوری صنایع دستی تجهیز گردد تا بتوان از بانک کارآفرینی درخواست وام کرد، اظهار کرد: در این زمینه هنرمندان با مسائل زیادی نظیر سرپرست خانوار نبودن، نداشتن سابقه بیمه و ... روبرو هستند.

مشتاقیان اضافه نمود: در شهرستان اردکان از وجود هنرمندانی مانند خانم خاوران با سه نشان ملی و خانم احمدی احیاگر کارگاه کاربافی با اشتغال 60 نفر بهره مند هستیم و این دو هنرمند با فراوریات خود زمینه فروش انبوه را فراهم نموده اند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردکان با اشاره به اینکه در حال حاضر کلاس های نقاشی روی شیشه، گوهرتراشی، قلم زنی و کار با سفال در اداره میراث فرهنگی اردکان دایر است، گفت: در هر کارگاه 15 هنرجو جمعاً به تعداد 60 نفر زیر نظر چهار مربی در حال آموزش هستند.

مشتاقیان در ادامه با بیان اینکه اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی اردکان در نظر دارد حرفه کار بافی را به عنوان یک برند مطرح کند، مطرح کرد: هم اکنون 115 هنرجو در شهر اردکان و عقدا در حال آموزش رشته کاربافی هستند.

این مسئول در پیان گفت: 200 نفر در بخش صنایع دستی اردکان فعالیت می نمایند که 100 نفر در صنعت کار بافی، 20 نفر سبدبافی، 20 نفر کار چوب و خراطی، 15 نفر گلیم بافی و سه نفر در چلنگری، مشغول بکار هستند، بقیه این افراد در رشته های قلم زنی، جارو و خورجین بافی به فعالیت اشتغال دارند.

در این نشست مدیر کلینیک کسب وکار استان یزد با معرفی و آنالیز چند حوزه اشتغال زایی، خواهان هم افزایی و تعیین کردن ظرفیت های اردکان شد.

منبع: میراث آریا

به "آنالیز مسائل و مسائل فعالان صنایع دستی اردکان در نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی شهرستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز مسائل و مسائل فعالان صنایع دستی اردکان در نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی شهرستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید