هویت خفته به همدان بازمی شود؟

به گزارش مجله عینک آفتابی، همدان با داشتن پیشینه تاریخی چند هزار ساله و در صندلی یکی از کهن ترین شهرهای ایران دارای بافت های تاریخی فراوانی بوده که متأسفانه حجم زیادی از آن در طول قرن ها از بین رفته یا دست خوش آسیب شده اما هنوز هم می توان ردپای تاریخ را دید.

هویت خفته به همدان بازمی شود؟

به گزارش مجله عینک آفتابی به نقل از ایسنا، از آنجا که بافت های واجد ارزش میراث فرهنگی، به نوعی نشان دهنده هویت تاریخی همدان هستند حفظ آنها یک ضرورت به نظر می رسد که از جنبه های اجتماعی، مالی و فرهنگی حائز اهمیت است.

بافت تاریخی همدان دارای 500 هکتار مساحت است و مجموعه های ارزشمندی از جمله هگمتانه، بازار و پلاک های ثبتی در این بافت تاریخی وجود دارد و محله های کبابیان، حاجی و کلپا جز محلات ارزشمند همدان محسوب می شوند و طبق آنالیز های اجرا شده در حال حاضر بیش از 270 خانه واجد ارزش تاریخی همدان ثبت شده است بنابراین احیاء و بازسازی بافت تاریخی شهر همدان به نوعی بازگشت هویت خفته شهری به پایتخت تاریخ و تمدن ایران محسوب می گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در نشست تخصصی آنالیز بافت های واجد ارزش میراث فرهنگی همدان، بیان نمود: بافت های واجد ارزش میراث فرهنگی همدان از دو منظر ارزشی و حقوقی قابل توجه هستند و اگر با نگاه مالی تحلیل و با دیدگاه کاربردی کلان ارزیابی شوند، می توانیم از مزیت های گردشگری آن بهره لازم را ببریم.

علی مالمیر حفظ بافت در جهت توسعه گردشگری را یک ضرورت دانست و توضیح داد: در استان همدان ظرفیت های طبیعی و تاریخی فراوانی وجود دارد و از آنجا که محور توسعه استان بر مبنای گردشگری تعریف شده است، باید ظرفیت های موجود شکوفا گردد همچنین امروزه همه علاقمندیم فضاهای تاریخی و معماری و تجارب گذشته را در کنار برخورداری از خدمات مدرن تجربه کنیم.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین مزیت های گردشگری استان همدان، ظرفیت های بومگردی است و اگر هتل های سنتی ما در رنکینگ هتل های بین المللی جهان ورود پیدا نموده اند، نشان دهنده نوع نگرش و ارزشی است که در ذهن گردشگران وجود دارد.

مالمیر با اشاره به این که بافت های موجود در استان همدان پیشینه تاریخی ما هستند، اظهار کرد: قطعاً بناها و محلات مختلف با ویژگی های خاص و ارزشمند درون این بافت ها وجود دارند که حفظ آنها را امری ضروری نموده است.

وی درباره منظر حقوقی نیز توضیح داد: از منظر حقوقی، قوانین حوزه میراث فرهنگی، مانند قانون اساسنامه میراث فرهنگی و قوانین حاکمیتی که مصوبات شوای عالی شهرسازی و کمیسیون ماده 5 در استان ها هستند، برای شرایط شهری، طرح تفصیلی و ضوابط حاکم بر شهر تصمیم گیری می نمایند که برخی الزاماتی نیز دارند و از جمله آنها تصویب بافت ها و الزاماتی است که بر بافت ها حاکم است.

 • اقدام عمرانی درون بافت های تاریخی به استعلام مکتوب میراث فرهنگی احتیاج دارد

وی اضافه نمود: براساس مصوبه شورای عالی شهرسازی، 168 بافت شهری به دستگاه های مختلف ابلاغ شد که چهار شهر دارای بافت واجد ارزش میراثی در استان ما شهرستان های همدان، ملایر، تویسرکان و نهاوند هستند.

وی بیان نمود: قانون گذار به صراحت تأکید نموده که هر گونه اقدام عمرانی که درون بافت ها یا حریم بناها اتفاق می افتد، احتیاج به استعلام مکتوب از سازمان میراث فرهنگی را دارد بنابراین یک الزام حقوقی برای تمامی کسانی که در حوزه بافت ها کار می نمایند این است که حفاظت از بافت های واجد ارزش تاریخی را رعایت نمایند همچنین در کمیسیون ماده 5 اظهارنظر درباره ضوابط شهرسازی در حوزه بافت تاریخی و دریافت استعلام از میراث فرهنگی آمده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان با تأکید بر این که درکی که امروزه از ارزش بناها و بافت های تاریخی داریم در گذشته وجود نداشته است، گفت: اگر این حساسیت در گذشته وجود داشت قطعاً آسیب های فراوانی به بافت ها و بناهای تاریخی وارد نمی شد.

وی اضافه نمود: در کنار شناخت ارزش بافت که اساسی ترین عامل حفظ آن است، هماهنگی و همراهی دستگاه های ذی مدخل، ارائه کاربری ها و دلایلی که بتواند برای مالکان بناها انگیزه ایجاد کند، می توانست به حفظ آثار یاری کند.

مالمیر با بیان این که خوشبختانه در استان همدان هنوز در راستای بازآفرینی، آثاری بر جای مانده است، توضیح داد: بسیاری از محله ها نیز آسیب دیده یا از بین رفته اند که می توانستند به عنوان یک جاذبه مطرح شوند بنابراین ما نتوانستیم آنچنان که باید و شاید در گذشته از بافت هایمان حراست کنیم و هر چه زودتر این کار انجام گردد باز هم با تأخیر به آن پرداخته ایم.

 • تپه هگمتانه، بازار همدان، میدان امام(ره)، خیابان های اکباتان و شهدا قابلیت ثبت جهانی دارند

این مقام مسئول در ادامه اظهار کرد: طبق نظر کارشناس یونسکو در اجلاس راه ابریشم و در بازدید و ارزیابی وی از شرایط تپه هگمتانه برای ثبت جهانی، تعامل موجود بین این محوطه تاریخی با بافت بازار، جداره های دور میدان امام(ره)، خیابان اکباتان و خیابان شهدا قابلیت ثبت جهانی دارد.

وی اضافه نمود: اگر باور ارکان تصمیم گیرنده این امر در گذشته به اندازه امروز بود، قطعاً این محوطه تاریخی تاکنون ثبت جهانی شده بود و خوشبختانه در حال حاضر مطالبه گری برای ثبت این اثر در استان وجود دارد، عرصه تپه هگمتانه 35 هکتار است که 30 و نیم هکتار آن تملک شده و مساحت باقی مانده مانع ثبت جهانی نیست چراکه پس از ثبت با لحاظ شروطی نیز می توان عرصه را آزاد و مدیریت کرد.

مالمیر در ادامه درباره ستاد آماده سازی و ساماندهی محوطه هگمتانه توضیح داد: این ستاد با ابلاغ استاندار همدان برای انجام امور ثبت جهانی محوطه تشکیل شده است؛ به عنوان مثال مشکل پارکینگ هگمتانه و تعامل مجموعه این اثر با بازار، میدان امام(ره) و خیابان های اکباتان و شهدا در این ستاد پیگیری می گردد؛ علاوه بر این از آنجایی که وزارت میراث فرهنگی نگاه ویژه ای به استان همدان و غرب کشور دارد تمرکز جدی بر روی ثبت جهانی یکی از آثار همدان وجود دارد.

وی با تأکید بر این که شفافیت بیشتر در ضوابط و توجه و رعایت دستگاه ها به این موضوع همواره از دغدغه های میراث فرهنگی همدان است، بیان نمود: با وجود این که بافت شهری و ضوابط عمومی بافت در سال 88 و موضوع تدقیق بافت سال 94 ابلاغ شده، قاعدتاً دستگاه ها در صدور مجوز در این حوزه، ملزم به رعایت بودند که با تأکیدات مرتب و ابلاغ تدقیق با شدت بیشتری در دستور کار نهاده شد و در واقع مطالعه، تصمیم گیری و تدوین ضوابط تخصصی در قالب سه فاز مطالعه انجام شد و سال جاری توانستیم ضوابط کل محدوده بافت را که مصوبه شورای عالی شهرسازی است، آماده کنیم همچنین در جلسات متعدد با کمیسیون ماده 5، کارشناسان شهرداری، راه و شهرسازی و دستگاه های ذی مدخل مطالعات بافت به اتمام رسید و مصوبه شورای فنی استان را دریافت کرد و برای تصویب به تهران ارسال خواهد شد.

مالمیر با اشاره به جلسات مشترک میراث فرهنگی و شهرداری در قالب دفتر مشترک برای ارائه پیشنهادات، گفت: یکی از مهمترن فاکتورهایی که در حوزه بافت باید به آن بپردازیم، حفظ معابر است به طوریکه بخشنامه های اخیر شورای عالی شهرسازی به صراحت تأکید نموده که از تعریض معابر درون بافت ها بپرهیزیم اما در برخی مناطق الزاماتی هست که ناچاریم برای آنها تعامل نموده و راه حلی بیندیشیم که با استفاده از ظرفیت های قانونی موجود، در راستای حفظ بافت حرکت نموده و الزامات و اضطرارها را جوابگو هستیم.

 • ضوابط بافت تاریخی مصوب شده است

وی با تشریح این که گاهی اوقات شنیده می گردد بافت تاریخی دارای ضوابط نیست، تأکید کرد: ضوابط بافت تاریخی مصوب شده و قانون اساسنامه میراث فرهنگی و ضوابط کلی آن موجود است که طبق آن، ضوابط مصوب به دستگاه ها از جمله شهرداری که مسئول مجوز صدور پروانه است، داده می گردد علاوه بر این ضوابط تخصصی ویژه بافت های تاریخی در مرحله آماده سازی قرار گرفته است.

مالمیر اضافه نمود: با مشارکت شورای اسلامی شهر همدان نیز درصدد آماده سازی بسته ای برای احیای بافت و بناهای تاریخی هستیم که مشوقاتی در میراث فرهنگی برای افرادی که می خواهند بافت های تاریخی را احیا نمایند، درنظر گرفته گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی همدان در ادامه به اختیارات این وزارتخانه اشاره و توضیح داد: مالک بنای تاریخی بدون صرف هزینه می تواند بنایی با کاربری مناسب داشته باشد همچنین در مرمت این گونه بناها میراث فرهنگی مشارکت می نماید و یارانه سود به آنها اعطا می گردد و مالک براساس قانون حمایت از بافت از هر گونه عوارض و مالیات مرمت و بازسازی معاف است.

 • میراث فرهنگی همدان به شخصی خسارت وارد ننموده است

وی درباره ارتفاع در بافت های تاریخی نیز اظهار داشت: میراث فرهنگی همدان در این باره خسارتی به شخصی وارد ننموده است به طوریکه در ضوابط طرح تفصیلی در یک کوچه شش متری سقف ارتفاع سه و نیم طبقه و در یک خیابان 18 متری هفت و نیم طبقه است بنابراین اگر ضوابط طرح تفصیلی در محدوده بافت تاریخی اجرا و رعایت می شد این بافت حفظ شده بود علاوه بر این در طرح تفصیلی مناطقی که ضوابط خاص دارند، مشمول دو طبقه تشویقی نمی شوند.

 • در گذشته ضوابط طرح تفصیلی در بافت تاریخی رعایت نشده است

مالمیر یادآور شد: در گذشته ضوابط طرح تفضیلی در بافت رعایت نشده؛ به عنوان مثال وجود ساختمان هفت و نیم طبقه در کوچه شش متری نشان دهنده این قضیه است، از طرف دیگر اساسا در محدوده بافت سقف ارتفاع پنج و نیم طبقه است و هر واحد مسکونی و اداری که در این محدوده بالاتر از این حد است، ضوابط را رعایت ننموده بنابراین ساختمان های غیرمجاز گذشته مبنایی برای صدور مجوز غیرمجاز دستگاه های مربوطه نیست که نمونه آن را می توان پارکینگ سینا اظهار داشت، علاوه بر این نمی توانیم در خصوص طرح تفصیلی و بافت تاریخی برخورد دوگانه با قانون داشته باشیم چراکه هر دو مصوب شورای عالی شهرسازی و مجلس بوده و دستگاه ها مستلزم به رعایت هر دو هستند.

وی در ادامه با تأکید بر این که بافت تاریخی صرفاً مترادف با کنترل ارتفاع نیست، گفت: معابر این بافت نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و باید ارتباط معنایی و هویتی داشته باشد که در این باره نیز الزام حقوقی وجود دارد که همه دستگاه ها موظف هستند مصوبات شورای عالی معماری و شهرسازی را رعایت نمایند و صرفا وظیفه میراث فرهنگی نیست.

 • حفاظت از بافت باید مردمی تر گردد

این مقام مسئول با بیان این که برای انجام برخی فعالیت ها مانند ساماندهی بازار همدان به بودجه احتیاج است، گفت: محدودیت بودجه ای علت قابل قبولی برای عدم حفاظت برخی از بافت ها نیست بلکه رعایت ضوابط موجود بسیار مهمتر است؛ به عنوان مثال اگر ضوابط را در بازار رعایت نمی کردیم قطعاً از بین رفته بود.

وی با اشاره به این که همدان در حفظ بافت از برخی از شهرها پیروز تر عمل نموده است، بیان نمود: ما در حفظ جداره ها و خط آسمان نسبت به برخی از شهرهای دارای بافت عملکرد بهتری داشته ایم و امروز برای آثاری که می توانستیم حفظ کنیم و نکردیم، افسوس می خوریم همچنین باید انگیزه حفاظت از بافت مردمی تر گردد چراکه اگر در بافت های تاریخی ایجاد ارزش کنیم راحت تر می توان آن را حفظ کرد و البته منظور از حفظ بافت بدان معنا نیست که هیچ خانه ای نوسازی و بازسازی نگردد.

 • قانون عین به عین را رعایت کنیم

مدیرکل میراث فرهنگی همدان درباره قانون عین به عین گفت: زمانی که بافتی تخریب می گردد باید عین به عین ساخته گردد؛ یعنی ضوابط و البته یک دست بودن در بافت حفظ گردد اما متأسفانه در برخی موارد با ساخت و سازهای صورت گرفته بافت ها از یک دستی درآمده اند بنابراین ضروری است قسمت های باقیمانده را حفظ کنیم، به عنوان مثال مرکز محله های حاجی، کبابیان، کلپا و آقاجانی بیگ بافت هایی هستند که قابلیت حفظ شدن دارند.

 • دودکش دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا و برج مراقبت فرودگاه در آستانه ثبت آثار صنعتی

مالمیر تعداد خانه های تاریخی در شهر همدان را 65 خانه دانست و اظهار کرد: در استان همدان خانه هایی وجود دارند که هنوز شناسایی یا ثبت نشده اند، علاوه بر این دو پرونده در حوزه ثبت آثار صنعتی آماده شده است که دودکش دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا و برج مراقبت فرودگاه هستند.

وی در ادامه به اقدامات چند سال اخیر در حوزه حفاظت آثار تاریخی استان اشاره نمود و یادآور شد: در سال های 95، 96 و 97 با توجه به شرایط ایجاد شده حدود 10 برابر اعتبار میانگین سال های 84 تا 94 جذب و با حدود 200 قرارداد بیشتر بناهای موجود در استان همدان مرمت شدند که همین امر از خسارت جدی ناشی از سیل اوایل سالجاری به بناهای تاریخی استان به صورت چشمگیر جلوگیری کرد.

ضروری است اشاره گردد با وجود پیگیری های فراوان برای حضور شهردار همدان در این نشست، وی در جلسه حاضر نشد و معاون معماری، شهرسازی شهردار جوابگوی سوالات بودند.

 • به جای حفظ کل بافت چند بافت را حفظ کنیم

معاون معماری، شهرسازی شهرداری همدان با اشاره به این که حفظ بافت تاریخی وظیفه تمامی ارگان های مرتبط است، گفت: میراث فرهنگی همدان بخش هایی را به عنوان بافت درنظر گرفته که به جز یک بنای واجد ارزش چیزی در آن دیده نمی گردد و در واقع نمی توان نام آن را بافت گذاشت البته در برخی از بخش ها بافت حفظ شده و می توان روی آن اقداماتی انجام داد اگرچه نواقص فراوانی نیز در ضوابط قانونی وجود دارد.

امیر فتحیان نسب با توضیح این که سیاست شهرداری همدان پرداختن به حفظ چند بافت به جای کل بافت شهر همدان است، بیان نمود: بر این باور هستیم که یک بخش متصل که در حال حاضر به عنوان بافت وجود دارد را حفظ کنیم و عموماً این نوع بافت ها در رینگ اول است بنابراین به عنوان راه حل دستورالعمل هایی برای ساختار ویژه شبکه معابر، خصوصیات ارتفاعی، سیما و منظر و حفظ خانه ها و ساختمان هایی که در این محدوده وجود دارد، داده ایم.

وی ادامه داد: ضوابط این کار با میراث فرهنگی، راه و شهرسازی و سایر بخش های مرتبط به اشتراک گذاشته شده و امیدواریم به جمع بندی و نتیجه واحدی برسیم همچنین به علت این که بخش عمده اجرای این کار به عهده شهرداری است قطعاً بخش های مرتبط نظراتشان را به شهرداری خواهند داد.

 • انرژی خود را روی لکه های منفصل بگذاریم نه کل بافت

معاون شهردار همدان در ادامه با بیان این که اعتبارات شهرداری به اندازه ای نیست که بتواند کل بافت را حفظ کند، گفت: ابتدا باید اولویت را در بافت ها تعیین نموده و سپس آنها را حفظ کنیم همچنین در سایر بخش های بافت، غالباً لکه های منفصل وجود دارد تا یک بافت کلی فراگیر بنابراین پیشنهاد شهرداری همدان این است که انرژی خود را روی لکه های منفصل بگذاریم نه کل بافت و آنها را حفظ کنیم.

فتحیان نسب درباره طرح مشترک میراث فرهنگی و شهرداری توضیح داد: مقرر شده است در دفتر مشترکی که با میراث فرهنگی داریم به هم افزایی رسیده و ضابطه ای مصوب گردد که تکلیف را برای همواره روشن کند و حفظ بافت ها دیگر از بحث سلیقه ای بودن نظر مدیران خارج گردد.

این مقام مسئول با تأکید بر این که گذشتگان هم دغدغه حفظ بافت تاریخی را داشته اند، یادآور شد: قطعاً آنها هم دستورالعمل هایی داشتند اما هیچ پروژه و دستورالعملی بدون پیوست مالی به نتیجه نمی رسد.

 • تپه هگمتانه به علت نبود بودجه ثبت جهانی نشد

فتحیان نسب با توضیح این که تاکنون برای تپه هگمتانه و بازار همدان هزینه کمی صرف شده است، بیان نمود: این آثار جزء اولویت های بودجه ای شهر همدان و شاید کشور نیستند و ثبت نشدن تپه هگمتانه به علت نبود بودجه است چراکه اگر بودجه لازم وجود داشت حریم آن به راحتی آزاد می شد همچنین تغییر راستا بازار آهن فروش ها به بودجه احتیاج دارد.

وی در ادامه گفت: سال هاست ثبت جهانی هگمتانه از اهدف مدیران شهرداری بوده است اما هنوز هم وقتی وارد آن می شویم اثری از یک اولویت شهری نمی بینیم و ضروری است این اثر تاریخی دارای موقعیتی گردد که به بهترین نقطه شهر از نظر گردشگری تبدیل گردد.

 • ضوابط میراث فرهنگی برای ارتفاع بنا، به مالک ضرر می زند

این مقام مسئول در ادامه توضیح داد: ضوابطی که میراث فرهنگی برای ارتفاع بنا گذاشته ضرری را شامل مالک بنا می نماید بنابراین نمی توان آثار فرهنگی شهر را با جیب مردم حفظ کرد و زمانی که قرار است حقوق مردم کاهش پیدا کند چه در ارتفاع یا در تراکم یا در زمین باید از بودجه و اعتبار باشد و تا زمانی که ضابطه بدون پیوست مالی بگذاریم اتفاقات گذشته را تکرار می کنیم در نتیجه حفظ یک یا دو خانه تاریخی در سال در حفظ بافت همدان نتیجه مطلوبی ندارد و این قضیه باید اولویت اول شهر باشد تا نتیجه مثبت حاصل گردد وگرنه وقتی ضابطه ای می گذاریم که شهروندان نمی توانند ساختمان پنج طبقه بسازند، خسارتی را به آنها وارد نموده ایم.

وی در ادامه درباره ارتفاع ساختمان های بافت تاریخی همدان توضیح داد: تصور میراث فرهنگی مبنی بر این که اگر شهرداری ارتفاع ساختمان های درون بافت را با ارتفاع غیرمجاز صادر نمی کرد، شاید بافت حفظ شده بود، درست نیست چراکه در صورت عدم صدور مجوز، شهرداری یا میراث فرهنگی ملزم به پرداختن هزینه مابه التفاوت طبقات بودند.

وی اضافه نمود: درباره ارتفاع مصوبه طرح تفصیلی وجود دارد که در این طرح و شورای عالی معماری شهرسازی به صراحت آمده است کمیسیون ماده 5 به صورت موردی می تواند درباره موارد شهرسازی اعلام نظر و دخل و تصرف کند و شهرداری مجری مصوبات کمیسیون بوده که بافت تاریخی نیز شامل این مصوبات است، از طرف دیگر مشاور میراث فرهنگی نیز مصوبات ارتفاع، معبر و تراکم را تعریف نموده و به شهرداری تحویل می دهد.

فتحیان نسب در ادامه گفت: شهرداری همدان در حال آماده سازی بافت منطقه 5 است و روال کار در وزارت کشور در حال طی شدن است همچنین در محله های کلپا، حاجی و کبابیان شرکت های خدمات رسان پس از هفت سال هنوز اقداماتی انجام نداده اند در صورتی که تقریبا هر محله به هزینه ای کمتر از یک میلیارد تومان احتیاج داشت.

 • شهرداری همدان اختیار تراکم فروشی ندارد

معاون شهردار همدان با تأکید بر این که شهرداری همدان اختیار تراکم فروشی ندارد، گفت: مصوبات کمیسون ماده 5 که زیرنظر شورای عالی شهرسازی است، مجوزی برای تراکم سازی به شهرداری نداده است.

وی با اشاره به این که بلندمرتبه سازی معضلی جدی در شهر همدان است، توضیح داد: حفظ بافت، حفظ باغ شهر بودن همدان و حفاظت از دامنه جنوبی شهر از اولویت های شهرداری به شمار می آید، از طرف دیگر ساختار شهر همدان طوری است که نمی توان ارتفاع را در معابر اصلی پیاده کرد بنابراین باید نقاط ارزشمندی در شهر ایجاد کنیم تا بتوانیم با عطشی که در ضلع جنوبی شهر برای ساخت وساز وجود دارد، مقابله کنیم.

فتحیان نسب اضافه نمود: حدود هشت سال است که شهرداری همدان مجوز ساخت برج سازی نداده و هیچ پروژه مرتفع سازی به کمیسیون ماده 5 ارائه نشده است همچنین از مواردی که شهرداری همدان پیگیر آن است کیفیت سازی، برج سازی و مرتفع سازی در نقاطی غیر از دامنه الوند است چراکه این امر یک احتیاج شهری است اما قطعاً شهرداری و مدیریت استان به دنبال ساخته شدن برجی مانند زاگرس نیستند، حتی در سال های اخیر شهرداری مجوز بیشتر از شش طبقه را صادر ننموده است.

وی با توضیح این که کمیته سیما و منظر شهری همدان برای ساماندهی نماهای شهری تشکیل شده است، بیان نمود: نماهای رومی یا دارای مجوز پیش از تشکیل این کمیته است یا غیرمجاز ساخته شده اند، در حال حاضر نیز تمامی پرونده ها با حضور نمایندگان میراث فرهنگی و راه و شهرسازی آنالیز می شوند.

فتحیان نسب اضافه نمود: ضوابط نما در استان همدان در حال تدوین شدن است که امیدواریم تا اواخر بهار سال 99 دستورالعمل کلی آن تعیین گردد، به این صورت که مثلا محله جولان یا نظربیگ چه نمای ساختمانی باید داشته باشند.

معاون شهردار همدان دراباره برطرف اشتباهات صورت گرفته در نما که در گذشته اجرا شده است، گفت: این نواقص را می توان به صورت نمونه ای اصلاح کرد اما به صورت کلی امکان پذیر نیست؛ به عنوان نمونه می توان ساختمان محله کبابیان را مثال زد که توسط راه و شهرسازی اصلاح شد همچنین جداره خیابان بوعلی در حال اصلاح و پیرایش است و برای سال آینده نیز درصدد هستیم جداره خیابان اکباتان زده گردد.

 • خانه های محله کبابیان قربانی قانون عین به عین

این مقام مسئول درباره قول دوسال پیش شهرداری درباره ساخت خانه های تخریب شده در محله کبابیان، اظهار کرد: طرح خانه های تخریب شده در محله کبابیان آماده و به میراث فرهنگی ارائه شده است و اگر با این سازمان بر سر قانون عین به عین و دخل و تصرف به نتیجه برسیم به زودی ساخته خواهد شد.

معاون بازآفرینی و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان همدان نیز با اشاره به این که حوزه کاری راه و شهرسازی حوزه بازآفرینی است، بیان نمود: بخش ها و مناطقی از شهر که از نظر تأسیسات روبنایی و زیربنایی، بحث ابنیه، خیابان ها و دسترسی ها دچار فرسودگی یا به نوعی ناکارآمد شده اند، شناسایی شده و در محدوده بازآفرینی قرار می گیرند.

پانته آ رنجبران با بیان این که یک بخش از محدوده بازآفرینی بافت های تاریخی هستند، گفت: اقدامات و برنامه ریزی هایی که راه و شهرسازی در حوزه بافت های تاریخی انجام داده است در راستای حفظ بافت، تملک و مرمت خانه های تاریخی هستند که پنج خانه تاریخی تملک شده در منطقه جولان است که مرمت یا مقاوم سازی شده اند.

وی اضافه نمود: تعریف محدوده های بازآفرینی از اقدامات دیگر اداره راه و شهرسازی همدان است که در داخل این محدوده ها جداره سازی و کف سازی در راستای حفظ بافت تاریخی صورت گرفته و نمونه هایی از این اقدامات پیاده راه سازی خیابان های بوعلی و اکباتان، میدان امام(ره)، یاری به ساخت موزه میدان امام(ره) و انتخاب سه محله کلپا، حاجی و کبابیان با رویکرد بازآفرینی، بهسازی، جداره سازی و کف سازی هستند.

رنجبران درباره مرمت بافت در شهرستان های استان همدان اظهار کرد: مرمت بازار نهاوند، بهسازی و جداره سازی محله مرکزی تویسرکان که به تازگی قراردادش بسته شده، مرمت یخچال میرفتاح ملایر و طرح بهسازی و نوسازی شهرستان فامنین که در مرحله تهیه است، از دیگر اقدامات این اداره هستند.

 • خانه صالحان همدان مرمت می گردد

وی همچنین مرمت خانه صالحان در محله کلپا و بازنگری محدوده های بازآفرینی آن را از برنامه آینده اداره راه و شهرسازی دانست و بیان نمود: اگر میراث فرهنگی بافت های مصوب شده را در اختیار ما بگذارد هم از موازی کاری جلوگیری می گردد و هم بافت تاریخی بهتر محقق خواهد شد.

رنجبران در ادامه به مرمت خانه ها در راستای ایجاد خانه های بومگردی اشاره نمود و گفت: در گذشته در این زمینه مکاتباتی که با میراث فرهنگی همدان داشته ایم اما ظاهراً هنوز ضوابط مدون به شکلی که بتواند برای ارباب رجوع راهگشا باشد، وجود ندارد.

منبع: همشهری آنلاین

به "هویت خفته به همدان بازمی شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هویت خفته به همدان بازمی شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید