افزایش ظرفیت باتری تلفن همراه با یاری مواد نانوزنجیره ای

به گزارش مجله عینک آفتابی، پژوهشگران آمریکایی، نوعی باتری برای تلفن همراه طراحی نموده اند که دوام شارژ آن بیش از باتری های دیگر است.

افزایش ظرفیت باتری تلفن همراه با یاری مواد نانوزنجیره ای

به گزارش مجله عینک آفتابی و به نقل از دیجیتال ترندز، شاید گاهی متوجه این حقیقت شده باشید که گجت های الکترونیکی، روز به روز پیچیده تر می شوند اما باتری تلفن های همراه هوشمند نمی توانند برای یک روز کامل شارژ داشته باشند.

شیمیدانان دانشگاه پردو(Purdue University) آمریکا برای برطرف این مشکل، روش جدیدی را در پیش گرفته اند. آنها نوعی باتری لیتیوم- یونی طراحی نموده اند که دوام شارژ آن بیش از باتری های دیگر است و سریع تر شارژ می گردد.

میزان شارژ باتری، به تعداد یون های لیتیومی بستگی دارد که در آن ذخیره می شوند. اگرچه مواد دیگری هم وجود دارند که می توانند یون های لیتیوم بیشتری را حفظ نمایند اما برای ساخت این باتری ها از گرافیت استفاده می گردد زیرا مواد دیگر، بیش از حد برای استفاده سنگین هستند. پژوهشگران دانشگاه پردو برای ساخت یک باتری کارآمدتر، از عنصری موسوم به آنتیموان(Antimony) استفاده کردند تا یک ساختار شبکه ای موسوم به نانوزنجیره(nanochain) ابداع نمایند.

هنگامی که پژوهشگران، الکترودهای نانوزنجیره را با الکترودهای گرافیت مقایسه کردند، دریافتند که ظرفیت الکترودهای نانوزنجیره، دو برابر بیشتر از ظرفیت لیتیوم- یون است و دوام شارژ آن در بلند مدت نیز می تواند بیشتر باشد.

مواد مشابهی نیز وجود دارند که در گذشته برای افزایش ظرفیت باتری به کار گرفته شده اند اما این مواد در صورتی که تا سه بار ظرفیت باتری را افزایش دهند، می توانند خطرناک باشند. ویلاس پل(Vilas Pol)، استادیار مهندسی شیمی دانشگاه پردو گفت: اگر ظرفیت باتری خود را با این روش جدید افزایش دهید، دیگر حامل یک ابزار خطرناک نخواهید بود.

پژوهشگران قصد دارند در مراحل بعد، مقیاس فناوری خود را افزایش دهند و آن را در اندازه باتری تلفن همراه طراحی نمایند.

این پژوهش، در مجله Applied Nano Materials به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "افزایش ظرفیت باتری تلفن همراه با یاری مواد نانوزنجیره ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش ظرفیت باتری تلفن همراه با یاری مواد نانوزنجیره ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید