شهر جنجالی این روزهای کشور را بشناسید

به گزارش مجله عینک آفتابی، لردگان در چهارمحال و بختیاری که این روزها به واسطه آلوده شدن روستاییانش به ویروس اچ آی وی در صدر اخبار قرار گرفته است یکی از مناطق زیبای رشته کوه زاگرس است.

شهر جنجالی این روزهای کشور را بشناسید

ناصر خسرو قبادیانی از لردگان با نام لردجان نام برده است. این سرزمین با وسعتی بیش از 3 هزار کیلومتر همانند بسیاری از دیگر شهرهای استان چهارمحال و بختیاری طبیعت چشمگیری دارد و از آبشارها و چشمه های زیبایی برخوردار است که از جمله آنها می توان به آبشار آتشگاه، چشمه سندگان، چشمه برم، چشمه خانی، رودخانه خرسان و ... اشاره نمود.

آبشار آتشگاه یکی از بلندترین آبشارهای ایران است که از چشمه های کوهستان زاگرس نشات می گیرد و به رود خرسان می ریزد، طول این آبشار 3 کیلومتر است و در امتداد جهت آن طبیعت سرسبز و زیبایی وجود دارد.

علاوه بر این چشمه ها، جنگل های بلوط این منطقه هم بسیار اهمیت دارند.

لردگان آثار تاریخی هم دارد، گورستان ارامنه گوشکی مربوط به دوره صفوی - قاجار است، این اثر در تاریخ 8 مرداد 1381 با شماره ثبت 5979 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. قبور قدیمی سینی هم دیگر اثر ثبت ملی لردگان است.

از جمله دیگر آثار تاریخی و مذهبی لردگان می توان به بقایای قلعه دشت پاگرد، برج سردشت، بقایای کاروانسرای قلعه مدرسه، بقایای بنای چارطاقی منچ، مسجدتاریخی روستای سونک، امامزاده شاه عبدالرحمن روستای بیدله، امامزاده میل شاه روستای شاخص، امامزاده روستای شهسوار و امامزاده عباس علی روستای برجویی از جمله اماکن سیاحتی و زیارتی لردگان اشاره نمود.

بافته هایی همانند گلیم، جاجیم و خورجین صنایع دستی لردگان به حساب می آیند که اغلب آنها توسط عشایر بافته می گردد. لبنیات و گیاهان دارویی این منطقه هم به عنوان سوغات هواداران زیادی دارد.

منبع: چمدان

منبع: همشهری آنلاین

به "شهر جنجالی این روزهای کشور را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر جنجالی این روزهای کشور را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید