رشت صاحب کمربندی می شود

به گزارش مجله عینک آفتابی، وحیده اسماعیلی - رشت-خبرنگار: رشت پرجمعیت ترین شهر شمال کشور است. افزایش جمعیت و وسعت این شهر در چند سال گذشته، سبب کندی تردد در معابر و ایجاد ترافیک های طولانی شده است.

رشت صاحب کمربندی می شود

از طرفی کمربندی رشت که زمانی جهت تردد برون شهری را از خیابان های مرکزی جدا می کرد، در حال حاضر به جهت تردد درون شهری تبدیل شده است؛ جهتی که حتی گاهی پرترافیک تر از خیابان های اصلی و مرکزی رشت است و در بسیاری مواقع به ویژه تعطیلات، ترافیک را به جهتهای ورودی و خروجی این شهر هم می کشاند. در حال حاضر یکی از مهم ترین مطالبات شهروندان احداث کمربندی جدید شهری و کاهش بار ترافیکی در خیابان هاست. در حالی که توسعه کالبدی در شهرهای بزرگ نیازهای ترافیکی جدیدی ایجاد می کند، اما این موضوع در رشت که یکی از پرتراکم ترین شهرهای کشور است، به لحاظ جمعیت زیاد، کمبود زمین و قیمت بالای آن برای آزادسازی معابر سخت شده است.

یکی از پروژه های عمران شهری در حوزه حمل ونقل که در دوران محمدعلی ثابت قدم شهردار 2 دوره گذشته رشت تدوین و کلید آن در دوره مسعود نصرتی شهردار قبلی زده شد، پروژه کمربندی ژ 5 بوده است. بی ثباتی مدیریتی و مسائل مالی شهرداری موجب به تعویق افتادن عملیات اجرایی آن شده است. هفته گذشته رئیس شورای اسلامی رشت از شروع عملیات اجرایی آن در آینده نزدیک خبر داد. کمربندی ژ 5 به طول 12 کیلومتر یکی از شریان های اصلی رشت در آینده خواهد بود که باعث کاهش بار ترافیکی و تصادفات درون شهری می شود و جهت را برای شهروندان و مسافران کوتاه تر می کند.

  • احداث کمربندی ژ 5

بر اساس اطلاعات درج شده در سایت دفتر سرمایه گذاری شهرداری رشت درباره این پروژه آمده است: ژ 5 که مطالعات آن در سال های گذشته اجرا شده قرار است، آج بیشه را به پیربازار و گلزاران در بلوار قلی پور متصل کند. ژ 5 به دلیل کاهش بار ترافیکی محورهای ورودی و خروجی رشت در میدان های جانبازان و ولیعصر(عج)، همچنین کمربندی شهید مدرس و بلوار دیلمان و گلباغ نماز نقش اساسی و کلیدی خواهد داشت. این کمربندی از مقابل کارخانه کاله در 5 کیلومترساخته می شود و به میدان جانبازان از محور کوچصفهان می رسد که در این محل یک تقاطع غیرهمسطح کامل پیش بینی شده است. پس از این مرحله، ژ 5 با طولی در حدود 2600 متر در دو سوی کانال آب موجود با عرض های 20 و 15 متر ادامه جهت داده و پس از عبور از رودخانه پستک و ترکیب با خیابان 20 متری گاز از طریق یک پل به محور رشت-پیربازار متصل می شود.

  • شروع عملیات اجرایی پروژه تا هفته آینده

رئیس شورای اسلامی شهر رشت درباره این پروژه گفت: فاز یک ژ 5 از شرق به شمال رشت مقابل هلال احمر وصل می شود. فاز 2 نیز از هلال احمر شروع می شود و تا احمد گوراب ادامه خواهد داشت. در واقع با احداث آن غرب شهر به شرق متصل خواهد شد. اسماعیل حاجی پور ادامه داد: اعتبار مالی برای اجرا بسیار کم است. در واقع شهرداری هیچ پولی برای شروع کار ندارد و قرار است سرمایه گذار بخش خصوصی برای پروژه هزینه و آن را اجرا کند. وی با بیان این که کمربندی باید حداکثر طی چند ماه آینده به اتمام برسد، گفت: به دلیل آزاد بودن معابر و اراضی واقع در جهت و این که نیازی برای تملک معابر نداریم، پروژه سریع اجرایی می شود. فعلا جزییات بیشتری نمی توانیم تا حضور پیمانکار اعلام کنیم، اما به طور حتم تا هفته آینده عملیات اجرایی آن شروع خواهد شد.

  • مذاکرات با پیمانکار ادامه دارد

سرپرست حوزه معاونت حمل ونقل و امور زیربنایی شهرداری رشت گفت: کمربندی ژ 5 در 3 جهت توسط سرمایه گذار احداث می شود و ردیف اعتباری آن در بودجه شهرداری رشت قرار ندارد. فعلا برای 2 جهت سرمایه گذار ورود کرده است و در حال مذاکره هستیم. فرامرز جمشیدپور ادامه داد: احداث این کمربندی در روان شدن ترافیک رشت بسیار تاثیرگذار خواهد بود. از این طریق بسیاری از خودروهایی که قصد عبور از شرق به شمال و از شمال به جنوب شهر را دارند، بدون این که وارد خیابان های رشت شوند می توانند از آن عبور کنند. در حال حاضر با توسعه ساخت وساز شهری، کمربندی قبلی به خیابان درون شهری تبدیل شده است و عملا رشت، بدون کمربندی در اطراف شهر است.

  • بی ثباتی مدیریتی؛ مانع اجرای کمربندی ژ 5

با توجه به این که مطالعات و تدوین کمربندی ژ 5 در دوره گذشته شورا انجام شد، از رضا رسولی عضو کمیسیون توسعه و عمران شورای شهر رشت درباره آن این پروژه پرسیدیم. وی با اشاره به این که از سال 94 در حال کار روی این پروژه هستیم، گفت: بخشی از دسترسی به ژ 5 قبلا در محدوده شهر احداث شده بود. 2 معبر 20 متری در دو سوی کمربندی پیش بینی شده که تاکنون یکی از آنها آزادسازی شده و معبر دیگر همچنان در اختیار آب منطقه ای است. رسولی گفت: از سال 94 تلاش های زیادی برای اجرای پروژه صورت گرفت، حتی یکبار کلنگ آن به زمین زده شد و همراهی زیادی از سوی استاندار وقت و معاون عمرانی در این زمینه وجود داشت، اما پروژه به چند دلیل عملیاتی نشده بود.

عضو کمیسیون توسعه و عمران شورای شهر گفت: بخشی از این جهت در اختیار آب منطقه ای قرار داشت، از سوی دیگر اراده ای در شهرداری برای شروع کار وجود نداشت و بی ثباتی مدیریتی در شهرداری به پروژه ضربه وارد کرده بود. موضوع بودجه هم عامل دیگر این تاخیر بود. وی ادامه داد: چون این پروژه جزو پروژه های سرمایه گذاری بخش خصوصی است، از سوی شهرداری ردیف بودجه ای برای آن مشخص نشده است، بنابراین مقرر شد اعتبار آن توسط سرمایه گذار تامین شود. این عضو کمیسیون گفت: نبود ردیف بودجه از سوی شهرداری در حالی که سرمایه گذار قصد ورود به پروژه را دارد مانع از اجرای عملیات نیست.

رسولی به احداث کمربندی 90 متری از لاکان به جاده تهران نیز اشاره کرد و افزود: احداث کمربندی در این قسمت از رشت ادامه احداث ساختار شبکه ای ارتباطی است و می تواند قسمتی از مشکل ترافیک را رفع کند. عضو کمیسیون توسعه و عمران شورای رشت اظهار کرد: در برخی از پروژه های سرمایه گذاری عمران شهری هزینه تملک اراضی که کشت و کار در آنها صورت می گیرد، بالاتر از هزینه ساخت تمام می شود.

  • ایجاد مشکل با مهاجرت و گسترش شهرنشینی

غلامعلی جعفرزاده کننده رشت در مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به این که رشت از لحاظ جمعیت سومین شهر پرتراکم کشور است، گفت: با توجه به این که قانون تغییر کاربری اراضی در این استان با جدیت اجرا می شود، موجب مهاجرت بسیاری از روستاییان به رشت شده است. وی ادامه داد: مهاجرت و گسترش شهرنشینی مسائل عدیده ای برای تردد در خیابان ها به وجود آورده است. در بخش ناوگان حمل ونقل شهری در شریان های فعلی هم با مشکل مواجهیم.

این کننده مجلس افزود: انتظار می رود در مطالعاتی که اجرا شده شمال و جنوب رشت به یکدیگر متصل شود تا شهروندان و مسافران مجبور به تردد در داخل شهر نباشند. پیش از این، قلی پور و جهاد کمربندی رشت بودند، اما الان داخل شهر قرار گرفته اند و کمربندی نداریم. جعفرزاده از همکاری کنندگان استان و معاون سازمان برنامه و بودجه رئیس جمهوری با شهرداری برای تامین اعتبارات بابت اجرای این پروژه خبر داد و گفت: به عنوان کننده رشت تمام تلاش خود را برای تامین اعتبارات در کنار بخش خصوصی انجام می دهم.

منبع: همشهری آنلاین

به "رشت صاحب کمربندی می شود" امتیاز دهید

1 کاربر به "رشت صاحب کمربندی می شود" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشت صاحب کمربندی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید