کاهش 25 درصدی جرایم مرتبط با میراث فرهنگی در آذربایجان غربی

به گزارش مجله عینک آفتابی، فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی آذربایجان غربی گفت: با فعال سازی مشارکت های اجتماعی و مردمی آمار جرایم حوزه میراث فرهنگی در نه ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش 25 درصدی روبرو بوده است.

کاهش 25 درصدی جرایم مرتبط با میراث فرهنگی در آذربایجان غربی

به گزارش مجله عینک آفتابی به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی،سرهنگ حسن محمدی فرمانده یگان این اداره کل گفت: در اجرای تدابیر سردار فرماندهی یگان حفاظت کشور با کوشش شبانه روزی پرسنل خدوم این یگان در امر فعال سازی مشارکت های اجتماعی و مردمی بویژه در حوزه های روستایی و تعامل ارگانهای همیار و مساعدت های بی دریغ سردار فرماندهی انتظامی استان شاهد کاهش جرائم در آثار و محوطه های تاریخی علی الخصوص آثار ثبتی هستیم.

او با تاکید بر اینکه سرکشی از آثار تاریخی استان در دستور کار یگان حفاظت است، اضافه کرد: سرکشی های مستمر یگان حفاظت در بخش های مختلف آثار تاریخی و حوزه های روستایی و همچنین بافت و بازار تاریخی در محدوده شهری در دستور کار بوده که با سرکشی های شبانه روزی پرسنل یگان از سوء استفاده افراد سودجو جلوگیری شده است و در حال حاضر تمام فعالیت های عمرانی در حوزه بافت با استعلام قبلی از اداره کل میراث فرهنگی صورت می گیرد و در صورت مشاهده هرگونه تخلف مراتب به مقامات قضایی منعکس و با حضور و همراهی واحدهای اجرایی انتظامی پیگیریهای قانونی انجام می گردد.

مردم مواظب فریب سوداگران فرهنگی باشند

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی آذربایجان غربی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اهمیت هوشیاری مردم در برخورد با فریب سوداگران فرهنگی گفت: متاسفانه در امسال 3 نفر در جریان حفاری و کاوش غیرمجاز آثار تاریخی در استان جان خود را از دست داده اند.

او اضافه کرد: یک نفر از افراد حادثه دیده در شهرستان ارومیه بدلیل سستی خاک زمین و ریزش آوار و سنگ و 2 نفر دیگر در شهرستان چالدران به دلیل فعالیت در حفره های ایجاد شده با عمق زیاد و کاوش فوت نموده اند.

محمدی اضافه کرد: هرگونه حفاری غیرمجاز به قصد تحصیل آثار و اشیاء تاریخی در محوطه های ثبتی یا غیر ثبتی توسط هر فرد یا ارگانی جرم محسوب می گردد و برابر ضوابط قانونی با متخلفین برخورد خواهد شد. چرا که این موضوع در تخریب محوطه های تاریخی حائز اهمیت است.

موزه های استان به سامانه مرکز هشدار الکترونیک وصل می شوند

محمدی با تاکید بر ضرورت استفاده از فناوریهای نوین در امر حفاظت از آثار تاریخی اظهار کرد: مرکز هشدار الکترونیک (مها) یکی از فناوریهای نوین در حوزه های حفاظت است که این ظرفیت نیز بزودی در تمام موزه های استان راه اندازی می گردد.

او در انتها ضمن تاکید بر نقش مردم در صیانت از آثار تاریخی و فرهنگی، گفت: شماره تلفن شبانه روزی 09662 بصورت شبانه روزی از سوی یگان حفاظت کشور آماده دریافت هرگونه اخبار مردمی، پیشنهاد، شکایت و انتقاد بوده و در سطح استان نیز شماره تلفن های 04433448022 و 04432244739 بصورت شبانه روزی آماده دریافت اخبار مردمی است.

منبع: میراث آریا

به "کاهش 25 درصدی جرایم مرتبط با میراث فرهنگی در آذربایجان غربی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 25 درصدی جرایم مرتبط با میراث فرهنگی در آذربایجان غربی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید