مروری بر قابلیت های مدرن چیپ ست Kirin 810، قلب تپنده Huawei Nova 7i

به گزارش مجله عینک آفتابی، چیپ ست های سری Kirin هوآوی همیشه بر پایه جدیدترین فناوری ها توسعه پیدا می نمایند. پس از چیپ ست های پرچمدار سری Kirin 9 که عملکرد فوق العاده را به نمایش گذاشتند و همچنین با تجربه سری Kirin 7 که گزینه ای با قیمت مناسب و حفظ عملکرد سطح بالا به حساب می آید، هوآوی توسعه Kirin 810 را شروع نموده است. این محصول، اولین چیپ ست این شرکت به حساب می آید که با معماری Da Vinci توسعه یافته است. Kirin 810 از نظر ارائه عملکرد قدرتمند، از سری Kirin 9 پیروی می نماید. بهینه سازی مصرف انرژی، تمرکز روی قابلیت های ارتباطی، توجه به عکس برداری، المان های توسعه یافته برپایه هوش مصنوعی و به کارگیری الگوریتم های جدید در پردازش ها در دستور کار قرار گرفته اند.

مروری بر قابلیت های مدرن چیپ ست Kirin 810، قلب تپنده Huawei Nova 7i

با به کارگیری معماری Da Vinci هوآوی، Kirin 810 به سیستم HiAI جدید مجهز شده که در سناریوهای مختلف و به شکلی فراگیر قابل استفاده است. Kirin 810 فناوری 7 نانومتری هوآوی را در فراوری چیپ ست هشت هسته ای به نمایش می گذارد که توانی تا 20 درصد بیشتر را در مقایسه با نمونه های 8 نانومتری ارائه می نماید. استفاده از ترکیب 6+2 هسته پردازشی، شرایطی را فراهم نموده تا دو هسته Cortex-A76 با تمرکز روی عملکرد سطح بالا در کنار شش هسته Cortex-A55 با تمرکز روی بهینه سازی مصرف انرژی قرار گیرند. پردازشگر گرافیکی یا GPU هم به Mali-G52 ارتقا یافته که با به کارگیری فناوری Kirin Gaming+، عملکرد روانی را هنگام اجرای بازی های ویدئویی به همراه خواهد داشت.

Kirin 810 از قدرت بالایی در بخش عکس برداری و پردازش تصویر برخوردار است تا با کاهش نویز و ایجاد جزئیات دقیق، واحد های به روز شده پردازش پیکسل را کنار الگوریتم پیشرفته تنظیم اتوماتیک نور سفید، ماژول DE و سیستم کاهش نویز قرار دهد.

علاوه بر این، Kirin 810 همچنان از قابلیت های ارتباطی پیشرفته موجود در تراشه های پرچمدار هوآوی پشتیبانی می نماید. به عنوان مثال، پشتیبانی از دو سیم کارت یا سیستم Dual VoLTE، امکان در اختیار داشتن قابلیت های ارتباطی پایدار و با سرعت بالا را در محیط های مختلف فراهم خواهد نمود.

معماری داوینچی با قابلیت های بهبودیافته هوش مصنوعی

در سال های اخیر هوش مصنوعی تاثیر قابل توجهی در تعامل کاربران با گوشی های هوشمند داشته است. افزایش قابلیت های توسعه یافته برپایه هوش مصنوعی باعث شده احتیاج بیشتری به روزرسانی سخت افزاری تراشه ها جهت ایجاد محصولاتی سازگارتر و با انعطاف پذیری بالاتر وجود داشته باشد.

Kirin 810 به عنوان اولین چیپ ست توسعه یافته برپایه فناوری داوینچی هوآوی، دست یابی به قابلیت های پیشرفته و مدرن را امکان پذیر می نماید. معماری داوینچی با توجه به استفاده از موتور پردازشی 3D Cube با عملکرد سطح بالا به منظور سرعت دهی به محاسبات ماتریسی، متفاوت از محاسبات دو بعدی سنتی است. این پردازنده منحصر به فرد، به طور قابل توجهی بهره وری محاسباتی در بخش هوش مصنوعی را تقویت می نماید.

در آزمون بنچمارک های ETH، واحد پردازش عصبی Kirin 810 پیروز به ثبت امتیاز فراتر از 32000 شده که به مراتب بالاتر از امتیاز 6556 برای اسنپ دراگون 710، امتیاز 13000 برای اسنپ دراگون 730 و امتیاز 27000 برای اسنپ دراگون 855 است.

استفاده از تکنولوژی 7 نانومتری

جهت افزایش و تقویت عملکرد، Kirin 810 برپایه فناوری 7 نانومتری فراوری شده و دومین تراشه 7 نانومتری هوآوی لقب گرفته است. بهینه سازی مصرف انرژی در این چیپ ست حدود 20درصد بهتر است.

عملکرد قابل توجه CPU و GPU

Kirin 810 احتیاجهای کاربران برای در اختیار داشتن سرعت بالاتر و عملکرد روان تر را برطرف می نماید. این امر، با درنظر دریافت کلیه مشخصات مورد احتیاج برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد دستگاه انجام می گردد. Kirin 810 از فناوری برنامه ریزی مدولاسیون فرکانسی برپایه هوش مصنوعی در کنار معماری 6+2 برای هسته های پردازشی استفاده نموده است. به این ترتیب، منابع CPU به طور انعطاف پذیر در سناریوهای مختلف احتیاجمند توان پردازشی عمل می نماید. برای مثال در اجرای بازی های ویدئویی به شکلی قدرتمند و در سناریوهای سبک تر نظیر وب گردی با توانی کمتر فعالیت نموده و حتی امکان تخصیص بخشی از توان کاری خود به هر کدام از این فعالیت ها را نیز دارد.

در تست های GeekBench 4.2 امتیاز پردازش تک هسته ای برای Kirin 810، 11 درصد بالاتر از امتیاز ثبت شده برای اسنپ دراگون 730 است. در بخش پردازش چندهسته ای نیز امتیازی به مقدار 13 درصد بالاتر از اسنپ دراگون 730 برای این چیپ ست هوآوی به ثبت رسید.

در بخش GPU، چیپ ست Kirin 810 به گزینه شخصی سازی شده توسط مهندسان هوآوی یعنی Mali-G52 مجهز شده که از Kirin Gaming+ پشتیبانی می نماید. این ترکیب هم با استفاده از هوش مصنوعی، عملکرد ارائه شده برای کاربر را در بخش اجرای بازی های ویدئویی به طور قابل ملاحظه ای بهبود خواهد داد.

گوشی های گیمینگ سطح بالا، برای اجرای هرچه بهتر بازی های ویدئویی به هر دو گزینه سخت افزار و سیستم عامل متکی هستند. به همین دلیل، GPU Turbo هوآوی باعث شده عملکرد پردازشی در بخش CPU و GPU به طور قابل توجهی بهبود یافته و تجربه بهتری داشته باشیم.

عملکرد ISP و الگوریتم هایی برای عکس برداری هرچه بهتر

عکس برداری در شب یا نور محدود، چالشی جدی برای گوشی های هوشمند محسوب می گردد. Kirin 810 برای برطرف این چالش از ISP استفاده نموده و همچنین از الگوریتم های پیشرفته عکس برداری نیز بهره گرفته است. استفاده از ماژول DE به منظور بهبود پردازش تصویر و کاهش نویز نیز باعث شده عکس های به ثبت رسیده در نور محدود، کیفیت بالاتری داشته باشند.

استفاده از DMAP در Kirin 810 باعث شده شاهد عملکرد چشم نواز در عکس برداری از مناظر یا عکس برداری پرتره باشیم. بهبود افکت بوکه نیز قابل توجه است.

در بخش الگوریتم ها، پردازش ISP در Kirin 810 تا 100 درصد بهبود یافته و با توجه به بهبود عملکرد در بخش تشخیص سوژه و عکس برداری از سوژه های متحرک، خروجی شفاف و دقیق تری دارد.

تجربه یکپارچه در پشتیبانی از دو سیم کارت

Kirin 810 مشابه با دیگر چیپ ست های پرچمدار، قابلیت های ارتباطی فوق العاده ای را ارائه می دهد. به عنوان نمونه، می توان به پشتیبانی از قابلیت 4G روی دو سیم کارت و همچنین Dual-VoLTE اشاره نمود. امری که باعث شده قابلیت های ارتباطی با سرعت بالاتر و پایدارتری در دسترس باشند.

HiAI 2.0 مدرن و بهبودیافته

هوآوی تمرکز خاصی روی توسعه اکوسیستم هوش مصنوعی دارد. Kirin 810 از فرمت عملگرهای واسطه پشتیبانی می نماید. امری که پشتیبانی بیش از 240 اپراتور (عملگر) را به همراه داشته تا این چیپ ست را به پیشتاز بازار تبدیل کند. پشتیبانی چیپ ست از تعداد بالای عملگرها، معماری باز و کیت های ابزاری قدرتمند، امکان توسعه و تبدیل به منظور استفاده از فریم ورک های هوش مصنوعی را فراهم می نماید. نتیجه کار، بهبود پلتفرم محاسباتی همراه Huawei HiAI است.

در مجموع، با توجه به توان محاسباتی قابل توجه برپایه هوش مصنوعی، عملکرد مناسب و بهینه سازی مصرف انرژی، کنار قابلیت های ارتباطی و عکس برداری بهبودیافته، Kirin 810 را باید چیپ ستی در سطح پرچمدار اما با قیمت مناسب به حساب آورد.

منبع : سخت افزار

منبع: آی تابناک

به "مروری بر قابلیت های مدرن چیپ ست Kirin 810، قلب تپنده Huawei Nova 7i" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مروری بر قابلیت های مدرن چیپ ست Kirin 810، قلب تپنده Huawei Nova 7i"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید