قاچاق آسان کالا از مبادی رسمی، قاچاقچی حتی می تواند ارز 4200تومانی بگیرد

به گزارش مجله عینک آفتابی، یک کارشناس اقتصادی با بیان این که به راحتی می توان در کشور قاچاق کرد گفت: اگر قاچاقچی زرنگ باشد حتی می تواند برای واردات کالایش ارز 4200تومانی بگیرد و در بندر تقریباً کسی نمی پرسد که این کالا چیست.

قاچاق آسان کالا از مبادی رسمی، قاچاقچی حتی می تواند ارز 4200تومانی بگیرد

به گزارش گروه اقتصادی مجله عینک آفتابی، سلیمی زاده، کارشناس اقتصادی در برنامه پایش در خصوص نحوه قاچاق کردن شرح داد: به راحتی می توان در کشور قاچاق کرد، دو راه برای قاچاق است؛ راه اول قاچاق رسمی است که از گمرک ها انجام می گردد، برای این کار کافی است یک گمرک شلوغ نظیر گمرک شهید رجایی را انتخاب کرد. 70 درصد ترانزیت کشور در این گمرک است.

وی ادامه داد: اگر قاچاقچی زرنگ باشد می تواند برای واردات کالایش ارز 4200 تومانی بگیرد. در بندر تقریباً کسی نمی پرسد که این کالا چیست و فقط مکانی برای انبار کردن کانتینر ها به شما می دهند، چون بندر طبق قوانین منطقه آزاد محسوب می گردد. انبار ها دست سازمان بنادر است و با سازمان گمرک هیچ ارتباطی ندارد.

سلیمی زاده گفت: هنگام ثبت سفارش اولین جایی است که کالا اظهار می گردد. هنگام اظهار شما می توانید بگویید که کالا یخچال است که در آن صورت 64 درصد تعرفه دارد و می توان گفت: قطعات یخچال است که در آن صورت 7 درصد تعرفه را خواهید پرداخت، در این خصوص می توان گفت که با یک اظهار ساده 54 درصد تعرفه پرداخت نمی گردد.

این کارشناس اقتصادی اضافه نمود: برگه ثبت سفارش به ارزیاب داده می گردد، اما باز هم به دلیل کار زیاد ارزیاب ها به احتمال 90 درصد کالا تأیید می گردد. نحوه ارزیابی نیز کاملاً سلیقه ای است. هنگام ارزیابی باید خود مالک حضور داشته باشد. کانتینر نیز به این صورت بازدید می گردد که فقط چند لایه اول اجناس بازدید می گردد و همه کانتینر را نمی توان بازدید کرد.

سلیمی زاده ادامه داد: در صورتی که ارزیاب متوجه گردد کالا نادرست اظهار شده است نیز مسئله ای جدی برای واردکننده ایجاد نمی گردد. هنگام خروج کالا از گمرک، کانتینر ها از دستگاه ایکس ری عبور می کند، که از این محل نیز کانتینر به علت شلوغی گمرک راحت رد می گردد، بنابراین کالای نادرست اظهارشده به صورت قاچاق وارد کشور می گردد.

سلیمی زاده تأکید کرد: بر اساس ادعای گمرک بیش از 138 هزار میلیارد تومان برآورد قاچاق کشور است که البته طبق تحقیقات میزان قاچاق کشور بیش از 600 هزار میلیارد تومان است. از این مقدار 17 هزار میلیارد تومان آن کشف می گردد. اما از این مقدار نیز، محکومیت برای هزار میلیارد تومانش صادر می گردد.

وی گفت: بنابراین عملاً مبارزه با قاچاق شوخی است و همه می توانند قاچاق کنند.

راه دوم قاچاق کردن، این است که با هماهنگی یک طرف خارجی فاکتور صادر می گردد و این کالا برای کشوری ثالث است، به این صورت که کانتینر فقط از کشور رد می گردد و به کشور ثالث می رسد. کانتینر در گمرک پلمب می گردد. اما پس از ورود کانتینر به کشور با باز کردن پیچ های زیر کانتینر می توان کالای درون آن را با یک کالای جدید جایگزین کرد و پس از آن کالای قاچاق در کشور توزیع می گردد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: در دنیا همه کانتینر ها GPS دارند. در دنیا تنها 7 درصد کانتینر ها به صورت تصادفی بازدید می گردد. در صورت تخلف واردکننده نیز برخورد شدیدی با آن ها می گردد به گونه ای که دیگر قاچاق بصرفه نخواهد بود. کارت های بازرگانی اجاره ای نقش مهمی در قاچاق کالا دارند.

وی در انتها شرح داد: در کشور قانون برای مبارزه با قاچاق وجود دارد، اما به درستی اجرا نمی گردد. در صورت جدیت در مبارزه با قاچاق می توان به رونق تولید ملی کشور امیدوار بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "قاچاق آسان کالا از مبادی رسمی، قاچاقچی حتی می تواند ارز 4200تومانی بگیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قاچاق آسان کالا از مبادی رسمی، قاچاقچی حتی می تواند ارز 4200تومانی بگیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید