غیرحرفه ای گری پس از فوتبال گریبان کشتی را هم گرفت، تاوان سنگین خشم بی موقع

به گزارش مجله عینک آفتابی، بعد از حذف تیم ملی فوتبال کشورمان از جام ملت های 2019 آسیا که نقطه آغازش با اعتراض به داور بود، این بار تیم کشتی آزاد نوجوانان ایران هم با اشتباهی مشابه در صوفیه، سکوی قهرمانی جهان را از دست داد.

غیرحرفه ای گری پس از فوتبال گریبان کشتی را هم گرفت، تاوان سنگین خشم بی موقع

به گزارش خبرنگار ورزشی مجله عینک آفتابی، ورزش ایران همچنان از اشتباهاتی که ناشی از واکنش غیرمنطقی به داوری یا ناداوری یا شاید بهتر باشد بگوییم اشتباهات اجتناب ناپذیر داوری است، ضربه می خورد.

هنوز تصویر تلخی که بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران در صحنه گل اول دیدار نیمه نهایی جام ملت های 2019 آسیا با ژاپن رقم زدند را کسی از خاطر نبرده است، هجوم بازیکنان ایرانی به سمت داور و بازیکن فرصت طلب ژاپنی که از توپ مرده، برای تیمش راهی به فینال پیدا کرد.

چنین واکنش ها و اعتراضات مداومی در طول فصل گذشته لیگ برتر فوتبال نیز بارها و بارها از سوی بازیکنان تیم های مختلف مشاهده شده بود، واکنش هایی که تنها مختص به فوتبال نیست و در رشته های دیگر نیز دیده می شود. اواخر تیر ماه در حالی که امیر مهدی زاده، قهرمان کاراته جهان قصد داشت مدال طلای دیگری را در مسابقات قهرمانی آسیا صید کند، اما با ممانعت کمیته برگزارکننده مسابقات روبرو شد.

مهدی زاده در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا، در اعتراض به ناداوری، مدال نقره اش را روی سکو از گردنش درآورده و حاضر به دست دادن با سایر مدال آوران نشده بود و به همین دلیل با محرومیت آسیایی روبرو شد و البته تلاش برای رفع محرومیت نیز ثمری نداشت و او نتوانست در ازبکستان تیم ملی کاراته را همراهی کند.

ورزشکاران ایرانی به اعتراض و واکنش بعد از ناکامی ها عادت کرده اند، در حالی که نهادهای بین المللی ورزشی چنین رفتارهایی را تحمل نمی کنند و مجازات های سنگینی برای رفتارهای غیرورزشی در نظر می گیرند. اشتباهات داوری بخشی از ورزش قهرمانی است و در هیچ مسابقه و رویدادی به صفر نخواهد رسید، بنابراین ورزشکاران ما باید کنترل خشم را بیاموزند تا ورزش ایران بیش از این تاوان ندهد.

این بار در صوفیه بلغارستان، تیمِ خوبِ کشتی آزاد نوجوان ایران که مدافع عنوان قهرمانی جهان بود، به دلیل همین واکنش های از سر احساس عنوان قهرمانی را از دست داد! به دلیل اعتراض علی قلی زادگان، کشتی گیر وزن 51 کیلوگرم کشورمان و عدم دست دادن با مربی حریف، او از سوی هیئت ژوری دیسکالیفه شد تا امتیاز پنجمی اش برای ایران لحاظ نشود و با کسر امتیاز پنجمی قلی زادگان، این تیم روسیه بود که با دو امتیاز اختلاف قهرمان کشتی آزاد نوجوانان جهان شد.

متأسفانه اشتباه فردی یک ورزشکار به قیمت از دست دادن قهرمانی جهان تمام شد و زحمات یک تیم تحت الشعاع قرار گرفت. هرچند که قلی زادگان در طول مبارزه اش بارها با اشتباه داوری روبه رو شد، اما اگر به قوانین احترام می گذاشت، حالا تیم امیر توکلیان روی سکوی قهرمانی بود.

در جام بین المللی ساساری که میزبان به پوشش روی سکوی کشتی گیر ایرانی اعتراض داشت، تنها یک مدال و رنکینگ کشتی گیر با تهدید روبه رو شد، اما گاهی خسارت ایجاد شده از اشتباه و اعتراض، جبران ناپذیر است، درست مثل مسابقات کشتی آزاد قهرمانی نوجوانان جهان.

حالا دیگر تربیت رفتاری قهرمانان در حین مسابقه و کنترل واکنش های آنها بیش از پیش الزامی به نظر می رسد، اینکه یک ملی پوش بداند بهتر است واکنش نشان دادن و اعتراض به داوری را به مدیران تیم و فدراسیون بسپارد و خودش نخواهد تیم داوری را ادب کند!

کشتی آزاد نوجوانان قهرمانی جهان| ایران نایب قهرمان شد

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "غیرحرفه ای گری پس از فوتبال گریبان کشتی را هم گرفت، تاوان سنگین خشم بی موقع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غیرحرفه ای گری پس از فوتبال گریبان کشتی را هم گرفت، تاوان سنگین خشم بی موقع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید