تخلیه زباله در تالاب شادگان حیات جانوران را به مخاطره انداخته است

به گزارش مجله عینک آفتابی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آبادان گفت: تخلیه زباله در بخشی از تالاب بین المللی شادگان از سوی شهرداری آبادان علاوه بر آلودگی محیط زیست حیات جانداران را نیز به مخاطره انداخته است.

تخلیه زباله در تالاب شادگان حیات جانوران را به مخاطره انداخته است

به گزارش ایرنا، علی فتحی نیا سه شنبه با بیان این که شهرداری آبادان از حدود یک دهه پیش تاکنون زباله ها و پسماندهای شهری را در بخشی از تالاب بین المللی شادگان تخلیه می نماید اضافه نمود: روزانه به طور متوسط بین 150 تا 200 تن زباله و پسماند در بخشی از محدوده تالاب شادگان در آبادان تخلیه می گردد که این میزان در روزهای پایانی هفته تا 300 تن در روز نیز می رسد.

وی با بیان این که بیش از‬ 100‬ هکتار‬‬ از تالاب‬ شادگان‬ به محل تخلیه‬ زباله‬ تبدیل‬ شده‬ است‬ بیان داشت: این اقدام علاوه بر خشک شدن بخشی از تالاب، شیرابه حاصل از زباله‬‬ موجب‬ آلودگی شدید زیستگاه جانوران‬ و آلودگی آب و خاک تالاب‬ شده است.

فتحی نیا نزدیکی محل دفن زباله آبادان به منطقه حفاظت شده، دفن نکردن اصولی و استاندارد، بالا بودن سطح آب های زیرزمینی و نفوذ شیرابه پسماند به این آب ها را از مسائل زیست محیطی گود محل تخلیه زباله شهرداری آبادان برشمرد و اضافه نمود: آتش کشیدن زباله ها و انتشار دود ناشی از آن در سطح وسیعی از شهر آبادان، آلودگی گسترده در مناطق حفاظت شده تالاب شادگان، تغذیه بعضی جانوران و پرندگان از زباله ها همچنین تأثیر مخرب ناشی از این اقدام بر حیات گیاهی و جانوری از تبعات سو زیست محیطی ناشی از این اقدام است که به تهدیدی جدی برای تالاب شادگان تبدیل شده است.

وی اضافه نمود: پراکنده نمودن زباله ها توسط ماشین آلات حمل در راستا جاده منتهی به سایت دفن زباله بخش دیگری از معضلات سایت دفن پسماند و زباله در آبادان است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آبادان گفت: سه زیستگاه تالاب شادگان، خورموسی و خورالامیه تحت عنوان تالاب بین المللی شادگان در ماه های سرد سال پذیرای هزاران پرنده‬ مهاجر می باشند ضمن این که ده ها گونه پرنده بومی نیز در تالاب شادگان زندگی می نمایند که تخلیه زباله حیات آنها را با خطر روبرو نموده است.

وی ادامه داد: به منظور حل این معضل زیست محیطی طبق مصوبه کارگروه پسماند استان خوزستان مقرر شده از نیمه دوم سال جاری محل دفن زباله و پسماندهای شهری آبادان از محدوده تالاب شادگان جمع آوری و پاکسازی گردد.

تالاب شادگان وسیع ترین تالاب کشور است که به وسیله خورهای متعدد به خلیج فارس متصل می گردد.

این تالاب با آب شیرین، لب شور و آب شور، محیطی مناسب برای زیست انواع آبزیان، پرندگان، جوندگان و حیوانات اهلی و وحشی است.

تالاب شادگان در منتهی الیه رودخانه جراحی و رابط میان این رودخانه و خلیج فارس است.

این تالاب در فصل پاییز محل زیست انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر از مناطق سردسیر سیبری، روسیه، آسیای میانه و مناطق داخلی ایران است.

تالاب شادگان به دلیل هوای معتدل در فصل زمستان محل زیست بیش از 110 گونه گیاهی، 174 گونه پرنده بومی و مهاجر شامل گیلان شاه و اردک مرمری، 36 گونه پستاندار، سه گونه دوزیست و 9 گونه خزنده است.

تالاب بین المللی شادگان در 105 کیلومتری جنوب اهواز قرار گرفته است و از شمال به شادگان، از جنوب به رودخانه بهمنشیر، از غرب به جاده دارخوین، آبادان و آب های خورموسی محدود می گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "تخلیه زباله در تالاب شادگان حیات جانوران را به مخاطره انداخته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخلیه زباله در تالاب شادگان حیات جانوران را به مخاطره انداخته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید