آیا مصرف روزانه آسپرین سودمند است؟

به گزارش مجله عینک آفتابی، همشهری آنلاین/ آسپرین می تواند با تاثیر بر پلاکت های خون میزان لخته شدن خون را کاهش دهد و به این ترتیب از حمله های قلبی و سکته های مغزی ناشی از انسداد عروق جلوگیری کند.

آیا مصرف روزانه آسپرین سودمند است؟

اما کاهش میزان لخته شدن خون می تواند خطر خونریزی معده و مغزی، نارسایی کلیه و سکته های مغزی از نوع خونریزی دهنده را افزایش دهد.

بنابراین مصرف روزانه آسپرین برای هم افراد سودمند نیست و لازم است حتما در این باره با پزشکتان مشورت کنید.

به طور کلی مصرف آسپرین می تواند به افرادی که سابقه قبلی حمله قلبی یا سکته مغزی را دارند، افرادی که دچار بیماری شریان های محیطی هستند یا افرادی که جراحی بای پس شریان های کرونری انجام داده اند یا درون این شریان ها استنت کار گذاشته اند، می تواند مفید باشد.

اما تصمیم گیری درباره درمان با آسپرین در سنین 40 تا 70 سال کار مسئله ای است. برای تصمیم گیری در این باره لازم است خطر مسائل ناشی از انسداد شریان ها به علت آتروسلکروز یا تصلب شرایین (که می تواند باعث حمله قلبی یا سکته مغزی شود) در 10 سال آینده در یک فرد محاسبه شود. عوامل خطرساز در این مورد اینها هستند:

- سن (خطر این عارضه در بالای 50 سال افزایش می یابد).

- مرد بودن

- مبتلا بودن به دیابت.

- سابقه فشار خون بالا.

- سیگار کشیدن

- میزان بالای کلسترول خون

درصورتی که محاسبه براساس این عوامل نشان دهد میزان خطر ممکن است به 10 درصد برسد، فرد می تواند نامزد درمان با آسپرین شود.

اگر از قبل سال هاست که روزانه آسپرین مصرف می کنید، مصرف آن را قطع نکنید. همچنین سر خود به علت اینکه فکر می کنید، ممکن است برایتان سودمند باشد، مصرف آن را شروع نکنید. در هر دو مورد باید با پزشکتان مشورت کنید.

منبع: همگردی

به "آیا مصرف روزانه آسپرین سودمند است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا مصرف روزانه آسپرین سودمند است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید