آغاز غربالگری سلامت دهان و دندان دانش آموزان ابتدایی از آبان ماه

به گزارش مجله عینک آفتابی، رئیس اداره بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت از برنامه های وزارت بهداشت در خصوص غربالگری سلامت دهان ودندان هفت میلیون دانش آموز در سال تحصیلی جاری خبر داد و گفت: امسال طرح پیشگیری از پوسیدگی دندان در مدارس از اواسط آبان ماه آغاز شده و تا انتها سال تحصیلی ادامه خواهد داشت.

آغاز غربالگری سلامت دهان و دندان دانش آموزان ابتدایی از آبان ماه

دکتر حمید صمدزاده در گفت وگو با مجله عینک آفتابی، با اشاره به اهمیت سلامت دهان و دندان دانش آموزان، گفت: غربالگری سلامت دهان و دندان دانش آموزان ابتدایی با همکاری مجموعه آموزش وپرورش در 62هزار مدرسه شهری و روستایی انجام می شود. آموزش، پیشگیری شامل انجام وارنیش فلورایدتراپی، غربالگری و ارجاع به سطوح بالاتر درمانی از جمله کارهایی است که وزارت بهداشت در این زمینه انجام می دهد.

وی فعالیت دیگر اداره دهان و دندان وزارت بهداشت را غربالگری دهان و دندان عاری از پوسیدگی دانش آموزان پایه ششم ابتدایی معرفی کرد و افزود: سال گذشته یک میلیون و 200هزار نفر از پایه ششم ابتدایی مورد غربالگری قرار گرفتند. در حال حاضر 60 درصد از دانش آموزان پایه ششم کشور خدمات مربوط به برنامه دهان و دندان عاری از پوسیدگی را دریافت کرده اند. آمار دقیق تعداد دانش آموزان امسال ششمی هنوز به دست ما نرسیده است اما، امسال نیز مانند سال گذشته غربالگری ها به قوت خود باقی است.

رئیس اداره بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت افزود: پس از غربالگری و شناسایی مشکل، دانش آموز برای دریافت خدمات بیشتر به سطوح بالاتر ارجاع داده می شود و در صورتی که خانواده وی بخواهند به پزشک مورد اعتماد خود رجوع کنند تمام مدارک در اختیار خانواده ها قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه بسته ارائه خدمت شامل پر کردن دندان، کشیدن، جرم گیری در شهرها و روستاهای زیر 20هزارنفر رایگان انجام می شود، اظهار کرد: البته وارنیش فلورایدتراپی در تمامی استان ها و شهرستان ها به شکل رایگان انجام می شود اما، خدمات ترمیمی در شهرهای زیر 20هزار نفر با تعرفه دولتی محاسبه شده است. نکته قابل توجه آن است که 70درصد خدمات رایگان است.

صمدزاده ضمن بیان اینکه طرح وارنیش فلورایدتراپی از سال 94 در مدارس آغاز شده است، گفت: این طرح که می تواند تا 20درصد پوسیدگی دندان میان دانش آموزان را کاهش دهد توانست سال گذشته 700هزار دانش آموز را پوشش دهد. همچنین سال گذشته 9میلیون و 500هزار خدمت به دانش آموزان ارائه شد که در این بین چهار میلیون دانش آموز غربالگری شده و به سطوح بالاتر ارجاع داده شدند و یک میلیون و 500هزار خدمت ترمیمی نیز به این افراد ارائه شد.

وی افزود: ارائه خدمات شناسایی و غربالگری توسط بهورزان و مراقبین سلامت صورت می گیرد و پس از مشاهده مسائل بیشتر جهت دریافت خدمات درمانی و ترمیمی به مراکز جامع خدمات سلامت ارجاع داده می شوند تا دندانپزشکان و بهداشتکاران خدمات مقتضی را ارائه دهند. امسال نیز طرح پیشگیری از پوسیدگی دندان در مدارس از اواسط آبان ماه آغاز شده و تا سرانجام سال تحصیلی ادامه خواهد داشت.

رئیس اداره بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت درخصوص تغییر شاخص dmft، شرح داد: طبق آخرین اطلاعات این شاخص از 2/09 به 1/8 کاهش یافته است. برخلاف انتظارمان تا افق 1400 به عدد یک نخواهیم رسید، اما می توانیم به عدد 1/4 برسیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آغاز غربالگری سلامت دهان و دندان دانش آموزان ابتدایی از آبان ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز غربالگری سلامت دهان و دندان دانش آموزان ابتدایی از آبان ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید