آثار تاریخی جنوب دشت نیشابور شناسایی می گردد

به گزارش مجله عینک آفتابی، یکی از دستاوردهای آنالیز آثار تاریخی فرهنگی جنوب دشت نیشابور، شناسایی آثاری است که پیش ازاین در فهرست آثار ملی میراث فرهنگی وجود نداشته و ثبت نشده است.

آثار تاریخی جنوب دشت نیشابور شناسایی می گردد

به گزارش مجله عینک آفتابی به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حسن نامی سرپرست برنامه آنالیز و شناسایی جنوب و جنوب غرب نیشابور، با اعلام این خبر گفت: ثبت آثار شناسایی شده در این برنامه مهم، می تواند نخستین قدم در جهت حفاظت از آن ها به عنوان مواریث فرهنگی این خطه باشد.

او اضافه کرد: مطلع سازی افکار عمومی نسبت به اهمیت آثار، یکی از اهداف هیئت باستان شناسی در طی انجام فعالیت های میدانی بود، اما باید در نظر داشته باشیم که حفاظت از آثار و مواریث فرهنگی همت و فعالیت های ارگان های متعدد را می طلبد.

نامی تأکید کرد: باید ارگان هایی چون نیروی انتظامی، شوراهای اسلامی شهر و روستاها، آموزش وپرورش و سایر ارگان های مرتبط، برای حفاظت از این آثار ارزشمند تاریخی فعالیت هایی را انجام دهند و مطلعی عمومی نسبت به اهمیت و ماهیت آثار و مواریث فرهنگی بالا ببرند.

او بابیان این که استفاده از وجود خیرین در حوزه فرهنگی جهت معرفی و مرمت ابنیه تاریخی و ظرفیت دهیاری ها در این بخش لازم است، گفت: متأسفانه شرایط فعلی به نحوی است که میراث فرهنگی در این عرصه تنهاست درحالی که حفاظت و مطلع سازی مردم از اهمیت مواریث فرهنگی به خودی خود فعالیتی چندوجهی است.

سرپرست برنامه آنالیز و شناسایی جنوب و جنوب غرب نیشابور با ابراز خرسندی از این که خوشبختانه در مواردی حضور افراد و ساکنان فرهیخته در این حوزه فرهنگی باعث حفظ آثاری با ماهیت تاریخی شده است گفت: قطعاً حفاظت از آثار و مواریث فرهنگی، مطلع سازی های بیشتری را از سوی رسانه ها و متولیان فرهنگی کشور می طلبد.

او گفت: به عنوان نمونه هیئت امنای امام زاده سید عبدالله فدیشه اعلام آمادگی کرد تا نسبت به تأسیس یک موزه در محل امام زاده اقدام کند که امیدواریم این اقدام با همکاری مسئولان مربوطه انجام پذیرد.

نامی در ادامه توضیح داد: طرح انجام آنالیز جنوب و جنوب غرب نیشابور در حالی مطرح شد که نیشابور با توجه به اهمیت ارتباطی و تاریخی خاص خود بیش از این نیز موردتوجه قرارگرفته و مطالعات باستان شناسی در این منطقه جغرافیایی بسیار باسابقه است.

او در بیان اهداف این برنامه گفت: یکی از مهم ترین اهداف این آنالیز، پر کردن خلأ مطالعاتی است که در حوزه جنوب و جنوب غرب نیشابور وجود داشت.

سرپرست برنامه آنالیز و شناسایی جنوب و جنوب غرب نیشابور گفت: آنالیز های صورت گرفته در این حوزه منجر به شناسایی 145 اثر فرهنگی از دوره های مختلف شد، این آثار دامنه گسترده ای از گاه نگاری را از دوران پیش ازتاریخ تا اسلامی متأخر را در برمی گیرد.

او توضیح داد: آثار شناسایی شده، بناها، قبرستان های تاریخی، قنات ها و محوطه های باستانی را شامل می گردد.

منبع: میراث آریا

به "آثار تاریخی جنوب دشت نیشابور شناسایی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آثار تاریخی جنوب دشت نیشابور شناسایی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید