ترفندهایی که در عکاسی دیجیتال به شما یاری می نمایند

به گزارش مجله عینک آفتابی، دنیای عکاسی در عین سادگی بسیار پیچیده و مفصل بوده و تنها داشتن یک دوربین و فشردن شاتر از شما یک عکاس نخواهد ساخت. عکاسی با دوربین های دیجیتال نکات بسیار جزیی و مهمی داشته که با دانستن یکسری از نکات عکاسی دیجیتال می توانید عکس های قابل قبولی داشته باشید. در این مطلب، به ارائه یکسری از ترفندهای عکاسی دیجیتال پرداخته ایم که دانستن آن ها یاری بسیاری به شما خواهند نمود.

ترفندهایی که در عکاسی دیجیتال به شما یاری می نمایند

استفاده از Withe balance یا تراز سفیدی

تراز سفیدی می تواند نقش بسیار مهمی در عکاسی دیجیتال و فیلمبرداری داشته باشد. کار اصلی تراز سفیدی، سنجش و تنظیم میزان سرد و گرمی رنگ ها است. این تراز باید در حین عکاسی دیجیتال با فرمت JPEG رعایت گردد و بهتر است از حالت دستی تراز سفیدی هماهنگ نموده و به حالت اتوماتیک اتکا نکنید.

شناسایی تن های میانی

نور سنجی در حالت (Matrix یا pattern و Evaluative) بر بیشترین سطح متمرکز بوده و نور سنجی نقطه ای تمرکز بر روی سوژه ای است که روی آن فوکوس نموده اید. رعایت نورسنجی در سوژه های بسیار روشن و بسیار تیره بسیار مهم است. با دانستن نکات نورسنجی که یکی از نکات عکاسی دیجیتال بوده، می توانید نورسنجی را بر روی تن های میانه تنظیم کنید.

محاسبه کنتراست

تغییر در مشاهده جزئیات عکس را با استفاده از تغییر میزان کنتراست می توان ایجاد نمود. در کنتراست بالا جزئیات عکس بیشتر و تیره تر شده و در کنتراست پائین جزئیات محو و رو به سفیدی می فرایند. در کنتراست بسیار بالا از جزئیات عکس کاسته می گردد. با استفاده از نورسنجی نقطه ای که از ترفندهای عکاسی دیجیتال بوده، می گردد کنتراست سوژه را محاسبه کرد و با قرار دادن دوربین بر روی تیره ترین و روشن ترین نقطه می توان به تفاوت کنتراست در سوژه پی خواهید برد.

تکنیک HDR

در نکات عکاسی دیجیتال توجه داشته باشید که می توانید با ترکیب چند عکس با سطح نورهای مختلف یک عکس HDR بسازید. در عکاسی به این روش کوشش بر نشان دادن سوژه به طبیعی ترین شکلش است. در این تکنیک معمولا سه تصویر با توجه به نقاط روشن، تیره و نقاط با سطح نوری حد وسط ثبت می شوند. دقت کنید که سرعت شاتر نیز برای هر عکس متفاوت خواهد بود. در نهایت، با یاری نرم افزارهای اصلاح عکس همچون فتوشاپ و فتومتریکس می توانید این 3 عکس را ادغام کنید.

حالت براکت در تراز سفیدی

برای اطمینان از حالت تراز سفیدی مورد نظر در عکس می توانید از فرمت RAW بهره ببرید. این فرمت خام عکاسی است که می توانید با یاری ادیتورهای عکاسی، عکس را به رنگ مورد نظر خود برسانید. اما برای ثبت عکس با فرمت JPEG بهتر است از قبل تراز سفیدی کار را تنطیم کنید. اگر دوربین شما مجهز به امکانات براکت تراز سفیدی است، از آن برای رسیدن به رنگ دلخواه عکس بهره ببرید.

استفاده از فیلتر متعادل کننده نور ND

بارها در عکاسی از سوژه های بسیار روشن و کم جزئیات، خسته و ناامید شده ایم. آسمانی که آنقدر روشن است که جزییاتش در عکس مشخص نیست. فیلتر متعادل کننده نور، ND در این مواقع یاری وسیعی به شما می نماید. این فیلترها بصورت مجموعه ای در درجات مختلف وجود داشته که می توانید با تهیه آن ها در هر شرایطی عکس مورد نظر خود را ثبت کنید.

استفاده از فیلتر پلاریزه

فیلتری برای زدودن و خنثی کردن شدت نورهای بیرونی و البته بازتاب های مزاحم بسیار یاری کننده است. فیلتر پلاریزه میزان انعکاس از اجسام غیرفلزی چون سطح آب و شیشه را بسیار کاهش می دهد. برای ثبت عکس هایی باکیفیت فیلترها یک ضرورت و یکی از ترفندهای عکاسی دیجیتال به حساب می آیند.

عکاسی سیاه و سفید

در صورتیکه مطمئن به ثبت سوژه عکس بصورت سیاه و سفید هستید، از این حالت دوربین استفاده و سپس آن عکس را چاپ کنید. در غیر اینصورت سعی کنید همواره عکس های رنگی بگیرید و با یاری نرم افزارهای ادیت عکس آن را به حالت سیاه و سفید برگردانید.

منبع: همگردی

به "ترفندهایی که در عکاسی دیجیتال به شما یاری می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترفندهایی که در عکاسی دیجیتال به شما یاری می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید